Americký prezident Donald Trump nasadil roušku. Je to poprvé od začátku pandemie

Donald Trump

Americký prezident Donald Trump nasadil roušku. Je to poprvé od začátku pandemie

Americký prezident Donald Trump se v sobotu poprvé od začátku pandemie objevil na veřejnosti s rouškou, která se stala ve Spojených státech předmětem vášnivé politické debaty. Na obličej si ji nasadil při sobotní návštěvě zraněných vojáků a zdravotníků v Národním vojenském lékařském středisku Waltera Reeda na předměstí Washingtonu.

„Když jste v nemocnici, kde mluvíte s mnoha vojáky a lidmi, z nichž někteří jsou právě po operaci, je nošení roušky skvělá věc,“ prohlásil americký prezident. „Nikdy jsem nebyl proti rouškám, ale myslím, že nošení záleží na době a místě,“ dodal Trump.

Krátce nato, když procházel se zaměstnanci lékařským centrem v Bethesdě v Marylandu, měl i Trump zakrytý nos a ústa. Roušku si tak americký prezident nasadil poprvé od začátku pandemie koronaviru. Měsíce ji přitom odmítal na veřejnosti nosit, i když mu to doporučovalo několik odborníků americké veřejné správy.

Mít roušku v nemocnici je vhodné

CNN dříve uvedla, že Trumpův souhlas s nasazením roušky na veřejnosti byl výsledkem těžkého přemlouvání ze strany asistentů, kteří naléhali na prezidenta, aby svým příznivcům šel příkladem.

Během rozhovoru pro Fox News ve čtvrtek Trump o návštěvě Waltera Reeda však řekl: „Očekávám, že budu mít roušku, když půjdu do Waltera Reeda. Budu v nemocničním prostředí, takže myslím, že je to vhodné.“ V pátečním rozhovoru s televizí Telemundo pak dodal: „To by pro mě nebylo vůbec těžké.“

Dříve prohlásil, že je nepravděpodobné, že by si na sebe roušku někdy vzal

Prezident přispěl k tomu, že se roušky, jejichž nošení doporučovaly zdravotnické úřady, staly předmětem sporu v politicky velmi rozdělených USA. Odmítání roušek část společnosti vnímá jako potvrzení osobní svobody jednotlivce. Někteří Američané totiž tvrdí, že požadavek porušuje jejich občanskou svobodu.

Dokonce i poté, co federální vláda doporučila Američanům nosit masky na místech, kde není možné dodržovat rozestupy, Trump prohlásil, že je nepravděpodobné, že by roušku na sebe někdy vzal. Trval na tom, že s rouškou se bude zdát slabý a vyvolá dojem, že pandemii neovládá.

Americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí však naléhavě žádají každého, aby nosil látkovou pokrývku obličeje, když jde na veřejnost. Také poznamenává, že roušky jsou klíčové v oblastech, kde je obtížné udržovat sociální distanc.

Trump promarnil čtyři měsíce odrazováním od roušek

Trump si kvůli nošení roušky utahoval ze svého demokratického soupeře v prezidentských volbách Joea Bidena. Bidenova kampaň tak na prezidentovo rozhodnutí nosit roušku reagovala.

Mluvčí Bidenovy kampaně Andrew Bates řekl, že prezident promarnil čtyři měsíce, kdy odrazoval lidi od nošení roušek, zatímco Biden šel od začátku příkladem. „Donald Trump strávil měsíce ignorováním rady lékařských odborníků a politizováním roušky, jejíž nošení je jedna z nejdůležitějších věcí, které můžeme udělat, abychom zabránili šíření viru,“ uvedl v prohlášení Bates v sobotu večer.

USA jsou nejvíce zasaženou zemí na světě

Na mítinku v Tulse v Oklahomě 20. června americký prezident navíc vystoupil před tisíci svými příznivci, rovněž nechráněnými rouškami. Od té doby místní úřady zaznamenaly přírůstek případů onemocnění koronavirem. V posledních dnech ale republikánský prezident čelil velmi silnému tlaku, aby vyslal signál ve prospěch nošení roušek, protože Spojené státy ztrácejí kontrolu nad epidemií kvůli prudkému šíření nákazy zejména v jižních státech, jako je Florida a Texas.

Spojené státy v sobotu podle Univerzity Johnse Hopkinse zaznamenaly přes 66,5 tisíce nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin. Spojené státy jsou nejhůře postiženou zemí na světě. Celkový počet potvrzených případů nákazy od začátku pandemie se v sobotu zvýšil na více než 3,2 milionu a počet úmrtí tam je podle univerzity přes 134,7, což je oproti pátku o 760 více.

Tagy: