reklama

Americký prezident Donald Trump nasadil roušku. Je to poprvé od začátku pandemie

Americký prezident Donald Trump se v sobotu poprvé od začátku pandemie objevil na veřejnosti s rouškou, která se stala ve Spojených státech předmětem vášnivé politické debaty. Na obličej si ji nasadil při sobotní návštěvě zraněných vojáků a zdravotníků v Národním vojenském lékařském středisku Waltera Reeda na předměstí Washingtonu.

reklama

„Když jste v nemocnici, kde mluvíte s mnoha vojáky a lidmi, z nichž někteří jsou právě po operaci, je nošení roušky skvělá věc,“ prohlásil americký prezident. „Nikdy jsem nebyl proti rouškám, ale myslím, že nošení záleží na době a místě,“ dodal Trump.

Krátce nato, když procházel se zaměstnanci lékařským centrem v Bethesdě v Marylandu, měl i Trump zakrytý nos a ústa. Roušku si tak americký prezident nasadil poprvé od začátku pandemie koronaviru. Měsíce ji přitom odmítal na veřejnosti nosit, i když mu to doporučovalo několik odborníků americké veřejné správy.

Mít roušku v nemocnici je vhodné

CNN dříve uvedla, že Trumpův souhlas s nasazením roušky na veřejnosti byl výsledkem těžkého přemlouvání ze strany asistentů, kteří naléhali na prezidenta, aby svým příznivcům šel příkladem.

Během rozhovoru pro Fox News ve čtvrtek Trump o návštěvě Waltera Reeda však řekl: „Očekávám, že budu mít roušku, když půjdu do Waltera Reeda. Budu v nemocničním prostředí, takže myslím, že je to vhodné.“ V pátečním rozhovoru s televizí Telemundo pak dodal: „To by pro mě nebylo vůbec těžké.“

K tématu

Dříve prohlásil, že je nepravděpodobné, že by si na sebe roušku někdy vzal

Prezident přispěl k tomu, že se roušky, jejichž nošení doporučovaly zdravotnické úřady, staly předmětem sporu v politicky velmi rozdělených USA. Odmítání roušek část společnosti vnímá jako potvrzení osobní svobody jednotlivce. Někteří Američané totiž tvrdí, že požadavek porušuje jejich občanskou svobodu.

Dokonce i poté, co federální vláda doporučila Američanům nosit masky na místech, kde není možné dodržovat rozestupy, Trump prohlásil, že je nepravděpodobné, že by roušku na sebe někdy vzal. Trval na tom, že s rouškou se bude zdát slabý a vyvolá dojem, že pandemii neovládá.

Americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí však naléhavě žádají každého, aby nosil látkovou pokrývku obličeje, když jde na veřejnost. Také poznamenává, že roušky jsou klíčové v oblastech, kde je obtížné udržovat sociální distanc.

Trump promarnil čtyři měsíce odrazováním od roušek

Trump si kvůli nošení roušky utahoval ze svého demokratického soupeře v prezidentských volbách Joea Bidena. Bidenova kampaň tak na prezidentovo rozhodnutí nosit roušku reagovala.

Mluvčí Bidenovy kampaně Andrew Bates řekl, že prezident promarnil čtyři měsíce, kdy odrazoval lidi od nošení roušek, zatímco Biden šel od začátku příkladem. „Donald Trump strávil měsíce ignorováním rady lékařských odborníků a politizováním roušky, jejíž nošení je jedna z nejdůležitějších věcí, které můžeme udělat, abychom zabránili šíření viru,“ uvedl v prohlášení Bates v sobotu večer.

USA jsou nejvíce zasaženou zemí na světě

Na mítinku v Tulse v Oklahomě 20. června americký prezident navíc vystoupil před tisíci svými příznivci, rovněž nechráněnými rouškami. Od té doby místní úřady zaznamenaly přírůstek případů onemocnění koronavirem. V posledních dnech ale republikánský prezident čelil velmi silnému tlaku, aby vyslal signál ve prospěch nošení roušek, protože Spojené státy ztrácejí kontrolu nad epidemií kvůli prudkému šíření nákazy zejména v jižních státech, jako je Florida a Texas.

Spojené státy v sobotu podle Univerzity Johnse Hopkinse zaznamenaly přes 66,5 tisíce nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin. Spojené státy jsou nejhůře postiženou zemí na světě. Celkový počet potvrzených případů nákazy od začátku pandemie se v sobotu zvýšil na více než 3,2 milionu a počet úmrtí tam je podle univerzity přes 134,7, což je oproti pátku o 760 více.

Tagy: rouška Joe Biden pandemie

Další hlavní zprávy

Vraždy

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán

Pražští kriminalisté po pěti měsících vyšetřování odložili případ loňské vraždy 24leté Niny v pražské oboře Hvězda. Podle policistů měl mladou dívku zavraždit mladík, kterého v osudný den zachytily bezpečnostní kamery společně s poškozenou. Muž ve stejný den spáchal sebevraždu skokem pod metro. Deníku Právo to potvrdila mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová.

Soud zrušil opatření o testování ve firmách. Bylo nezákonné, platí už ale jiné
Piráti zvou Petříčka do strany. Postavil se Hradu a zaslouží si uznání, tvrdí někteří
Dánsko dalo AstraZenece červenou. Nechce zatím používat ani vakcínu Johnson & Johnson
Opět má pravdu Sparta. Fotbalista Hašek musí klubu zaplatit 20 milionů korun
Koncerty pro 1000 lidí zachrání životy. Techtle Mechtle nehrozí, věří pořadatel
Šampioni Ligy mistrů jsou ze hry. Bayern se pomalu loučí s koučem Flickem
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Antigenní testování není přesné, prohlásil Plaga. Nastínil, kdy se vrátí středoškoláci
Zaorálkův učeň, který pracoval pro Číňany. Kdo je možný nový šéf diplomacie Kulhánek?
Další články
reklama
reklama