reklama

Americký prezident Donald Trump řekl, že v USA zakáže aplikaci TikTok

Prezident USA Donald Trump v pátek večer uvedl, že ve Spojených státech zakáže provozování populární aplikace na sdílení krátkých videí TikTok. Odmítl tak potenciální dohodu, že by Microsoft mohl koupit aplikaci od své čínské mateřské společnosti.

reklama

„Pokud jde o TikTok, zakazujeme ho ve Spojených státech,“ řekl Trump novinářům na palubě letadla Air Force One z Floridy. Nebylo však okamžitě jasné, jak bude takový příkaz vypadat. „No, mám tu autoritu,“ podotkl. Dodal, že by k tomu mohl použít nouzové ekonomické síly nebo výkonný příkaz.

Lidé, kteří se během pátku touto problematikou zabývali v rámci Trumpovy správy, očekávali, že prezident podepíše rozkaz přinutit čínskou společnost ByteDance, která vlastní platformu sociálních médií, aby prodala aplikaci TikTok americké společnosti Microsoft.

K tématu

Tímto krokem chtěl Trump vyřešit obavy politických činitelů, že TikTok v zahraničním vlastnictví může představovat riziko národní bezpečnosti. „Americká vláda provádí národní bezpečnostní prověrku aplikace a připravuje se na doporučení Trumpa,“ řekl ministr financí Steven Mnuchin novinářům tento týden v Bílém domě.

Data by mohla skončit v rukou čínské vlády

Společnost ByteDance zvažuje změny ve své firemní struktuře a údajně již zkoumala možnost prodeje většinového podílu v TikTok. Kritici TikToku se však obávají, že data, která shromažďuje o svých uživatelích v USA, by mohla skončit v rukou čínské vlády. I přesto, že společnost TikTok uvedla, že ukládá svá data mimo Čínu a odolala by jakémukoli pokusu Pekingu získat informace.

Odborníci na kybernetickou bezpečnost uvedli, že potenciální riziko TikTok pro národní bezpečnost je do značné míry teoretické a neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že uživatelská data TikTok byla ohrožena.

Proti TikToku však podnikají akce i další země. Například Indie v červenci zakázala desítky čínských aplikací včetně TikToku s odvoláním na obavy o soukromí.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených

Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených

  • Aktualizováno

V Česku přibylo do úterní 18. hodiny 6 814 nových případů nákazy koronavirem. Jedná se o dosud nejvyšší průběžné číslo od vypuknutí pandemie. Za úterý tak zatím přibylo více nakažených než za celou neděli. Ze statistik ministerstva zdravotnictví také vyplývá, že prudce přibylo hospitalizovaných pacientů, a to o 343. Na pondělí pak připadá 89 zemřelých s onemocněním COVID-19.

Zahraničí

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Steve Gallant je odsouzený vrah, který se v listopadu 2019 zapsal do povědomí také jako hrdina. Při útoku na London Bridge se totiž s klem narvala jednorohého v ruce postavil do cesty teroristovi Usmanu Khanovi, který tehdy na mostě zavraždil dva lidi. Gallant tak pomohl zachránit další lidské životy. Nyní se může díky svému činu podívat o deset měsíců dřív na svobodu, píše server The Guardian.

reklama
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
Lékaři ukázali pacienty bojující o život. COVID-19 není chřipka, vzkazují demonstrantům
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Bude vláda, nebude vláda? Zmatky pokračují, o jednání už nevědí ani sami ministři
Další články
reklama
reklama