reklama

Americký prezident Donald Trump řekl, že v USA zakáže aplikaci TikTok

Prezident USA Donald Trump v pátek večer uvedl, že ve Spojených státech zakáže provozování populární aplikace na sdílení krátkých videí TikTok. Odmítl tak potenciální dohodu, že by Microsoft mohl koupit aplikaci od své čínské mateřské společnosti.

reklama

„Pokud jde o TikTok, zakazujeme ho ve Spojených státech,“ řekl Trump novinářům na palubě letadla Air Force One z Floridy. Nebylo však okamžitě jasné, jak bude takový příkaz vypadat. „No, mám tu autoritu,“ podotkl. Dodal, že by k tomu mohl použít nouzové ekonomické síly nebo výkonný příkaz.

Lidé, kteří se během pátku touto problematikou zabývali v rámci Trumpovy správy, očekávali, že prezident podepíše rozkaz přinutit čínskou společnost ByteDance, která vlastní platformu sociálních médií, aby prodala aplikaci TikTok americké společnosti Microsoft.

K tématu

Tímto krokem chtěl Trump vyřešit obavy politických činitelů, že TikTok v zahraničním vlastnictví může představovat riziko národní bezpečnosti. „Americká vláda provádí národní bezpečnostní prověrku aplikace a připravuje se na doporučení Trumpa,“ řekl ministr financí Steven Mnuchin novinářům tento týden v Bílém domě.

Data by mohla skončit v rukou čínské vlády

Společnost ByteDance zvažuje změny ve své firemní struktuře a údajně již zkoumala možnost prodeje většinového podílu v TikTok. Kritici TikToku se však obávají, že data, která shromažďuje o svých uživatelích v USA, by mohla skončit v rukou čínské vlády. I přesto, že společnost TikTok uvedla, že ukládá svá data mimo Čínu a odolala by jakémukoli pokusu Pekingu získat informace.

Odborníci na kybernetickou bezpečnost uvedli, že potenciální riziko TikTok pro národní bezpečnost je do značné míry teoretické a neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že uživatelská data TikTok byla ohrožena.

Proti TikToku však podnikají akce i další země. Například Indie v červenci zakázala desítky čínských aplikací včetně TikToku s odvoláním na obavy o soukromí.

Další hlavní zprávy

reklama
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
reklama
reklama
Panelák v Bohumíně byl zřejmě zapálen úmyslně. 11 mrtvých, lidé vyskakovali z oken

Požáry

Domácí zpravodajství

Obrovská tragédie, neuvěřitelné neštěstí. Politici kondolují pozůstalým z Bohumína
Nechtěný dárek z dovolené: Nakažení Češi jsou velkým rizikem, míní Prymula
Hejtman Vondrák: Vše nasvědčuje tomu, že požár v Bohumíně byl žhářský útok
Oheň kompletně zničil byt, tvrdí hasič. Dům v Bohumíně bude během vyšetřování neobyvatelný
Další články
reklama
reklama