Američtí vojáci slavili konec války prvními lahvemi nejtradičnějšího českého sektu

Před 75 lety, v den osvobození Plzně a Starého Plzence, otevřeli američtí vojáci slavnostně první láhve značky Bohemia Sekt, nejznámějšího českého výrobce šumivého vína, a připíjeli si jimi na konec druhé světové války v západních Čechách.

Květen 1945 se pro společnost stal významným datem. V závodě tehdy pracovalo deset lidí, většinou ženy, a ve sklepích dozrával první červený sekt s názvem Black Widow, česky Černá vdova. Oficiální stránky Bohemia Sekt uvádějí, že osvoboditelé během oslav vypili na 37 tisíc lahví právě červeného šumivého vína.

Staré sklepy se nedemolují

Sklepy, které v současnosti slouží společnosti pro výrobu perlivých vín, byly dříve součástí pivovaru, takže až do roku 1929 se v nich vařilo pivo. Pivovar tam v roce 1873 založili místní obyvatelé. Nejznámější značkou byl Plzenecký Zlatozdroj, který se těšil velké oblibě i za hranicemi.

Pivovar se sice nakonec spojil v Plzni s jiným, sklepy ale nezůstaly dlouho volné. V roce 1942 se jich ujala společnost Českomoravské vinné sklepy, pod kterou spadá i Bohemia Sekt. První lahve šumivého vína se potom ve zrekonstruovaných prostorách začaly produkovat v roce 1944. O jejich vyrábění se zasloužili Josef Chmelař, známý jako zakladatel českého sektárenství, a sklepmistr Miloš Jermář.

Zkušenosti ze Champagne

Z Francie, považované za kolébku vína, a přímo ze Champagne na severovýchodě Francie přicestoval do Čech enolog Louis Girardot, který s sebou přinesl zkušenosti a vědomosti z oblasti vinařství. Vždyť podle oblasti Champagne se nazývá nejkvalitnější perlivé víno na světě a pouze tamní výrobky se smějí nazývat originálním šampaňským. Girardot učil ve Starém Plzenci další enology, jak správně vyrábět víno za užití vlastních kvasinek dovezených až z Francie.

Současná skupina Bohemia Sekt zahrnuje také značky Víno Mikulov, Habánské sklepy, Vinařství Pavlov nebo Chateau Bzenec. Loni prodala přes 29 milionu lahví sektů a vín, stejně jako v roce 2018. Skupina si v kategorii šumivých vín udržuje přibližně 70% podíl na českém trhu. Přes sedm milionů z osmnácti milionů prodaných lahví byl Bohemia Sekt demi sec, což z něj dělá nejprodávanější šumivé víno v republice.

Tagy: