reklama

Američtí vojáci slavili konec války prvními lahvemi nejtradičnějšího českého sektu

Před 75 lety, v den osvobození Plzně a Starého Plzence, otevřeli američtí vojáci slavnostně první láhve značky Bohemia Sekt, nejznámějšího českého výrobce šumivého vína, a připíjeli si jimi na konec druhé světové války v západních Čechách.

reklama

Květen 1945 se pro společnost stal významným datem. V závodě tehdy pracovalo deset lidí, většinou ženy, a ve sklepích dozrával první červený sekt s názvem Black Widow, česky Černá vdova. Oficiální stránky Bohemia Sekt uvádějí, že osvoboditelé během oslav vypili na 37 tisíc lahví právě červeného šumivého vína.

Staré sklepy se nedemolují

Sklepy, které v současnosti slouží společnosti pro výrobu perlivých vín, byly dříve součástí pivovaru, takže až do roku 1929 se v nich vařilo pivo. Pivovar tam v roce 1873 založili místní obyvatelé. Nejznámější značkou byl Plzenecký Zlatozdroj, který se těšil velké oblibě i za hranicemi.

Pivovar se sice nakonec spojil v Plzni s jiným, sklepy ale nezůstaly dlouho volné. V roce 1942 se jich ujala společnost Českomoravské vinné sklepy, pod kterou spadá i Bohemia Sekt. První lahve šumivého vína se potom ve zrekonstruovaných prostorách začaly produkovat v roce 1944. O jejich vyrábění se zasloužili Josef Chmelař, známý jako zakladatel českého sektárenství, a sklepmistr Miloš Jermář.

Zkušenosti ze Champagne

Z Francie, považované za kolébku vína, a přímo ze Champagne na severovýchodě Francie přicestoval do Čech enolog Louis Girardot, který s sebou přinesl zkušenosti a vědomosti z oblasti vinařství. Vždyť podle oblasti Champagne se nazývá nejkvalitnější perlivé víno na světě a pouze tamní výrobky se smějí nazývat originálním šampaňským. Girardot učil ve Starém Plzenci další enology, jak správně vyrábět víno za užití vlastních kvasinek dovezených až z Francie.

Současná skupina Bohemia Sekt zahrnuje také značky Víno Mikulov, Habánské sklepy, Vinařství Pavlov nebo Chateau Bzenec. Loni prodala přes 29 milionu lahví sektů a vín, stejně jako v roce 2018. Skupina si v kategorii šumivých vín udržuje přibližně 70% podíl na českém trhu. Přes sedm milionů z osmnácti milionů prodaných lahví byl Bohemia Sekt demi sec, což z něj dělá nejprodávanější šumivé víno v republice.

Tagy:

Hlavní zprávy

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama