Americký zvolený prezident Donald Trump opět chrlí kontroverzní nápady. Tentokrát se v jeho okolí objevují zkazky o tom, že by USA mohly získat území jiných států. Konkrétně jde o Panamský průplav, který je klíčový pro světové obchodní trasy, ale také o celé Grónsko či dokonce o Kanadu. Sám Trump hned několikrát „šťouchl“ do kanadského premiéra Justina Trudeaua, se kterým nemá nejlepší vztahy. Reakce na sebe nenechávají čekat. Občas je to nervózní smích, jindy kritika a jedna odpověď přišla i z rivalského Ruska, konkrétně od exprezidenta Dmitrije Medveděva.
Prvotní impuls měl přijít od Trumpa v okamžiku, když zkraje prosince ve své floridské vile Mar-A-Lago hostil ministerského předsedu Kanady Trudeaua s jeho delegací. Během večeře měl premiér staronové hlavě státu USA říci, že jeho plány na drsnou celní politiku poškodí kanadskou ekonomiku.
ČTĚTE TAKÉ: Vítězem šarvátky Fica se Zelenským bude Trump, míní ekonom. Stačilo pár pohrůžek
Trump měl tehdy podle americké televize Fox News prohlásit, že Kanada by se měla stát dalším americkým státem – již 51. Trudeau a jeho delegace údajně zareagovali pouze smíchem s nádechem nervozity.
O připojení Kanady k USA se nediskutuje poprvé, už v minulém či dokonce předminulém století šlo o téma. Mnozí Američané jej stále vyzdvihují a mezi nimi zjevně i ten, který se již zanedlouho znovu chopí moci. „Anexe je určitě dobrý nápad, který by mohl zlepšit postavení Američanů i Kanaďanů, ale nikdo o tom reálně nemluví, když nepočítáme občasné střety na národní úrovni,“ napsal na sociální síti X novinář Matthew Yglesias.
Annexation is clearly a good idea that would make both Americans and Canadians better off but nobody talks about it except in the context of occasional nationalist bluster. https://t.co/GJmcjQNEnD
— Matthew Yglesias (@mattyglesias) December 3, 2024
Kanadská delegace naopak výrok mírnila. „Prezident vyprávěl vtipy. Prezident nás škádlil,“ nechal se pro Politico slyšet kanadský ministr vnitra Dominic LeBlanc s tím, že večeře byla „v odlehčeném duchu“. Někdejší poradce kanadského premiéra Gerald Butts zase zmínil, že Trump kartu s připojením Kanady hrál už ve svém předešlém období, kdy byl Trudeau rovněž u moci.
Taškařice (jestli tedy jde o taškařici) však pokračuje. Například na jeho sociální síti zvané Truth (v překladu Pravda; pozn. red.). „Mnozí Kanaďané chtějí mít z Kanady 51. stát (USA). Obrovsky by ušetřili na daních a vojenské ochraně. Myslím, že je to skvělý nápad. 51. stát!,“ napsal Trump na své sociální síti.
Číňané v Panamě?
Tím však Trumpovy expanzivní výroky nekončí. Podobně jako o Kanadě mluví i o dalších místech na zemi. Jedním z nich je třeba Panamský průplav, který díky propojení Atlantiku s Pacifikem výrazně usnadňuje světový obchod. Trump připomíná, že Spojené státy do vybudování kanálu investovaly.
„Nebylo jim to dáno, aby díky tomu měli výhody, ale pouze jako známka spolupráce mezi námi a Panamou. Pokud nebudou principy, morální i legislativní, tohoto obrovitánského gesta předání dodržována, tak budeme požadovat, aby nám byl Panamský průplav vrácen – v plné míře a bez otázek,“ uvedl Trump na Truth se vzkazem pro představitele Panamy, aby „náležitě jednali“.
Trump mimo jiné používá argument, že se v oblasti průplavu údajně nacházejí čínští vojáci. To však prezident středoamerické Panamy José Raúl Mulino odmítá a dodal, že průplav „není na prodej“.
Mensaje del Presidente José Raúl Mulino
— José Raúl Mulino (@JoseRaulMulino) December 22, 2024
Statement from President Jose Raul Mulino pic.twitter.com/BZmrihicLE
Proč si zemi nekoupí, táže se Medveděv
A pak je tu ještě Grónsko. Obří ostrov poblíž severního pólu má ve svém držení Dánsko. To však Trumpovi nikterak nevadí. „Pro potřeby národní bezpečnosti a svobody ve světě Spojené státy Americké cítí, že vlastnictví a kontrola Grónska je absolutní prioritou,“ prohlásil dále zvolený prezident USA, který se moci ujme 20. ledna.
Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Grónsko patří obyvatelům Grónska,“ nechal se podle BBC slyšet tamní předseda vlády Múte Bourup Egede. Dánsko navíc oznámilo, že hodlá posílit obranu svého autonomního území.
Celá kauza s Trumpovými územními výroky má i jednoho nečekaného aktéra – Rusko. „Nejsem si jistý, proč USA potřebují anektovat Kanadu, Grónsko či dokonce Británii a pak si vzít zpět Panamský průplav. Je tu civilizovanější cesta: Donald Trump a Elon Musk by mohli jednoduše zemi koupit a učinit z ní soukromý pozemek,“ napsal na sociální síti X ruský exprezident a jeden z pohůnků současného autoritářského vládce Vladimira Putina Dmitrij Medveděv.
Not sure why the US, as a country, needs to annex Canada, Greenland, or even Britain, and take back the Panama Canal. There's a more civilized way: @realDonaldTrump and @elonmusk could just buy the land, making it their private property.
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) December 29, 2024
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: USA paralyzují bouřky a tornáda, hlášeni jsou i mrtví. Nic takového jsme nezažili, líčí svědci