Skřípot mezi Trumpem a Muskem. Přou se o víza, miliardář se nebojí politikovi postavit

Elon Musk je Trumpův nejoblíbenější poradce

Co chystá Trump a Musk?

Po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu se očekávají velké změny. V kampani slíbil razantní snížení daní a naopak zvýšení dovozních cel na zahraniční zboží. Největší pozornost ale budí program masové deportace ilegálních migrantů a zpřísnění politiky při udělování víz a pracovních povolení. Jenže v tomto bodě se Trump dostává do sporu se svými nejbližšími spolupracovníky, dokonce i s miliardářem Elonem Muskem.

Ze znovuzvoleného Trumpa a podnikatele Elona Muska se stala nerozlučná dvojice již během předvolebního boje o Bílý dům. Jeden z nejbohatších mužů světa a velký vizionář stál po Trumpově boku během celé kampaně.

K TÉMATU: Vítězem šarvátky Fica se Zelenským bude Trump, míní ekonom. Stačilo pár pohrůžek

Jejich spojenectví se po volbách ještě upevnilo. Trump ho jmenoval do svého týmu a Musk se od té doby podílí na mnoha jeho rozhodnutích. Republikán však jakékoliv dělení moci odmítá.

„Kolují tu různé fámy, třeba že prezident Trump předal své křeslo Muskovi. Ne, to se vážně nestalo,“ ujišťoval vítěz prezidentských voleb. „Pravdou je, že Elon odvedl výbornou práci. Je přece skvělé mít v týmu chytré lidi, na které se můžete spolehnout, nemyslíte?“ dodal Trump.

Spojenectví nerozlučné dvojky však možná narušila otázka imigrační politiky. Musk totiž podporuje vízové programy, které dovolují imigrantům pracovat a zastávat profese, které přispívají k ekonomice USA.

„Člověk jakékoliv rasy, víry či národnosti, který přišel do Ameriky a pracoval jako o život, aby přispěl k růstu této země, bude mít navždy můj respekt,“ prohlásil podnikatel nedávno. Taková slova ale nevoní zastáncům tvrdé protiimigrační politiky mezi republikány, kterou reprezentuje i sám Trump.

Pracovní víza jsou dobrá, řekl Trump

„V jeho okruhu výrazně vystupuje klíčový muž pro imigrační politiku Stephen Miller. Ten v médiích agresivně tlačí na deportaci všech 13 milionů ilegálních imigrantů. Považuje to za svoji politickou prioritu,“ vysvětlil ve vysílání CNN Prima NEWS amerikanista Kryštof Kozák.

Podnikatelé se obávají, že přijdou o značnou část adeptů na sezónní či velmi špatně placené práce. Sám Trump se ale v sobotu k vízové politice opatrně vyjádřil. „Vždy jsem měl rád pracovní víza a vždy jsem byl pro jejich udělování. Proto je přece máme,“ nechal se slyšet.

Evropa pak očekává Trumpův nástup s obavami i nadějí. Může přinést konec bojů na Ukrajině i mnohem přísnější podmínky pro vzájemný obchod.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: USA paralyzují bouřky a tornáda, hlášeni jsou i mrtví. Nic takového jsme nezažili, líčí svědci

Tagy: