Redakce CNN Prima NEWS udělala statistiku výroků lídrů politických stran, kteří se chtějí stát premiéry. Nepravdivými nebo zavádějícími tvrzeními nejčastěji argumentuje šéf SPD Tomio Okamura, lídr komunistů Vojtěch Filip a předseda vlády a lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Statistika vychází z analýzy neziskové organizace Demagog.cz, která ověřuje výroky politických elit.
Z 294 výroků šéfa SPD Tomia Okamury jich podle Demagog.cz bylo 92 nepravdivých a 57 zavádějících. Okamura tedy neříkal pravdu ve více než 31 procentech svých výroků. Zavádějících bylo 19,4 procenta tvrzení a 41 jich nebylo možné ověřit.
Do výpočtu jsou zahrnuty pouze výroky, jejichž pravdivost bylo možné ověřit. Demagog zaznamenává také tvrzení, která nejsou ověřitelná. Ta však redakce do analýzy nepočítá.
Okamura lhal například letos v lednu, když na Twitteru prohlásil, že koalice Pirátů a STAN prosazuje přijetí eura v České republice. „A to samé prosazuje i koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která jde také společně do sněmovních voleb,“ řekl Okamura.
Není to ale pravda. „Piráti a STAN přijetí eura podporují, avšak koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 nemá k věci jednotný postoj. Miroslav Kalousek se k cíli přijmout euro přihlásil, ODS jej však dlouhodobě odmítá a Jan Zahradil (ODS) se vůči Kalouskovu výroku ohradil,“ upozornil Demagog.cz
Hned druhý na pásce je šéf komunistů Vojtěch Filip. Z 212 výroků bylo 118 pravdivých a 57 nepravdivých. Zavádějících tvrzení Filip použil 37. V procentuálním přepočtu Filip říkal nepravdy v 26,9 procentech, zavádějících výroků se dopustil v 17,5 procentech.
Babiš kritizoval auditory z Bruselu
Na třetím místě je premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Z 689 výroků, které šly ověřit, jich bylo 419 pravdivých, 145 nepravdivých a 125 zavádějících. Babiš tak doposud říkal nepravdu v 21 procentech svých tvrzení. Zavádějících bylo 18 procent výroků.
Premiér řekl nepravdu například letos v dubnu. „Naše zákony mohou vykládat jen naše soudy. Ty nemají co interpretovat nějací auditoři z Evropské komise,“ prohlásil Babiš pro Právo. Reagoval tak na audit Evropské komise, která potvrdila, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů.
Demagog.cz upozornil, že Evropská komise může a v některých případech i musí pro vnitřní potřeby (například pro účely auditu) interpretovat české právo, pokud to vyplývá z logiky předpisů práva EU.
Další z nepravdivých Babišových výroků hanil neziskové organizace. Vloni v dubnu se premiér vztekal s tím, že „od prvních okamžiků, kdy se v naší zemi objevily symptomy krize s koronavirem, postrádá pomoc z neziskového sektoru.“
Demagog upozornil, že to je úplně jinak. „Neziskové a další organizace, například Armáda spásy, ADRA, Charita ČR, Život 90, Člověk v tísni a mnoho dalších na epidemii zareagovaly již v době zavedení prvních opatření vlády. Poskytovaly pomoc v sociální oblasti, zdravotnictví, vzdělávání i kultuře.“
Proti Babišově výroku se ohradily i samy neziskové organizace, mezi nimi například Greenpeace. Babiš se následně za svá slova omluvil. „Měl jsem málo informací. Lidi z českých neziskovek toho dělají opravdu hodně. Respekt a ještě jednou dík,“ napsal následně Babiš.
Opozice má statistiku lepší
Za Andrejem Babišem s odstupem skončila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Z celkem 49 analyzovaných výroků bylo 39 pravdivých, 7 nepravdivých a 3 zavádějící. Pekarová tak neříkala pravdu v 14,3 procentech, zavádějících bylo 6,1 procent tvrzení.
Pekarová například vloni v lednu v rozhovoru pro Deník N tvrdila, že TOP 09 má od nového roku stovky nových členů. Mluvčí topky Vladan Vaněk pro Demagog.cz upřesnil, že strana má od ledna pouze 144 nových členů.
Další lídři politických stran zastoupených ve Sněmovně se pohybují v procentuálním výpočtu použitých nepravdivých výroků velmi podobně. Výroky lídra ODS Petra Fialy byly nepravdivé v 8,5 procentech případů, zavádějící v 9,6 procentech.
Šéf ČSSD Jan Hamáček použil nepravdivé argumenty v 9,3 procenta případů, zavádějících 5,8 procenta. Ze 170 výroků šéfa Pirátů Ivana Bartoše bylo nepravdivých 8,9 procenta a zavádějících 7,4 procenta. Statistika šéfa STAN Víta Rakušana je taková, že nepravdivé i zavádějící výroky použil v 8,6 procenta.
Nejpravdomluvnější se zdá být podle Demagog.cz lídr KDU-ČSL Marian Jurečka. Nepravdu prohlásil v 6,1 procenta případů, zavádějících výroků v 7,3 procenta.
Filip a Vojtěch: Demagog není důvěryhodný
Redakce CNN Prima NEWS oslovila tři politiky, kteří ze statistiky vyšli nejhůře. Zeptala se Tomia Okamury, Vojtěcha Filipa i Andreje Babiše, jestli v rámci své rétoriky neplánují používat více pravdivých argumentů. Jako jediný nereagoval Babiš.
„Server Demagog.cz je nedůvěryhodný web, který lže. V minulosti označil můj výrok, že ve Švýcarsku se hlasuje v referendu o daních, jako lež. Jenže já jsem měl pravdu, protože se tam hlasuje o daních z přidané hodnoty,“ řekl CNN Prima NEWS Okamura.
„Takže poté, co označili můj výrok jako nepravdivý, tak jsem zjistil, že je to nedůvěryhodný server, který označuje výroky účelově. Nezasluhuje to další komentář a je otázkou, pro koho vlastně pracuje. Chtěli mě jenom poškodit a pomluvit,“ dodal šéf SPD.
Okamura měl na mysli výrok z roku 2014. V Otázkách Václava Moravce Okamura řekl, že „ve Švýcarsku je to velice důležité, protože jakékoliv zvýšení daní musí vláda obhájit před občany v referendu.“
Demagog.cz označil výrok za nepravdu. „I přesto, že v určitých případech v otázce zvýšení daní skutečně musí proběhnout referendum (o změně Švýcarské ústavy), neznamená to, že se všelidové hlasování musí konat v jakémkoliv případě,“ upozornil Demagog.cz
„Děkuji za informaci, Demagog nepovažuji za autoritativní platformu. Často si pletou informaci s názorem,“ reagoval šéf KSČM Filip.
Koordinátor celého projektu Demagog.cz Petr Gongala pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jak platforma provádí statistiky. „Nepravdivé výroky mají různou váhu a v hodnocení nerozlišujeme mezi omylem a lží. Nakonec je vždy třeba číst jednotlivé výroky, naše hodnocení a udělat si závěr z nich,“ doporučil Gongala.