Velmi důkladná zkouška odolnosti. Tak by se ve stručnosti dalo charakterizovat mateřství. Pro každou z nás má jinou podobu. Nicméně i mámy, prověřené tak náročným procesem, jako je těhotenství zakončené porodem, jsou pořád jenom lidi. A tak ve vší radosti a odhodlání mají v přijímání nové role své pevné místo obvykle i nejistota a taky trochu strach. Je fajn si to přiznat. Ale ještě víc PRIMA je vědět, že je nás spousta a že si umíme vzájemně pomoct. I proto je tu nový pořad Mámy sobě.
Je to nepřenosná zkušenost. Být mámou. Která z nás to zažila, moc dobře to ví. Tatínci prominou. V žádném případě nechceme snižovat jejich přínos rodičovství. Bez nich by to nešlo a přibývá případů, kdy jsou to právě oni, kdo přebírá kormidlo rodičovství. A ave takovým chlapům, kteří se toho nebojí.
Superhrdinky ve špinavém pyžamu
Pamatujete, jak jsme si jako malé hrály na Xenu a jiné hrdinky? Ať se jde celá Xena bodnout i se svýma dlouhýma nohama a dokonalým poprsím. Nikdy nebyla máma. Na rozdíl od vás. Vy jste teď hrdinka, která nespí, nejí, nečůrá a nedělá spoustu věcí ve chvíli, kdy je potřebuje. Je od rána do večera k dispozici bez ohledu na to, jestli je právě poslintaná, poblinkaná a... A k tomu všemu kojí ve dne v noci z bolavých bradavek nebo ohřívá mléko do zblbnutí, chrání, bdí, hlídá a miluje, až dochází kapesníky.
Mimochodem, věděly jste, že mámy se během péče o miminka den co den nejméně 300x ohnou v zádech? To je potřeba nakrmit, přebalit, ponosit, ukázat, poňuňat – lup a je to tam.
Máma Andy Antony
Z nadšené reportérky a moderátorky televize Prima se 27. října 2020 stala ještě nadšenější máma dcery Rozárky. Ani v nové roli neváhá a o starosti i radosti mateřství se s elánem sobě vlastním dělí s okolním světem.
Snaží se bez předsudků a ideálů předávat své zkušenosti a tipy ostatním mámám. Teď už nejen na instragramu, ale i na webu skrze pořad Mámy sobě.
Nářez jménem mateřství
Mateřství. Můžete si pod tím představit leccos. Ty, které si jím prošly, a především pak ty, které tuhle výzvu přijaly opakovaně, budou nejspíš souhlasit, když řekneme, že je to nářez. Jistě že je to láska, dojetí, snad nikdy nevyčerpatelný zdroj něhy – ok, alespoň do prvního vzteklého řevu, dětského i našeho, jenže po něm už se zase vezeme na vlně mazánkovství.
Ale taky jsou to kruhy pod očima, věčná starost a strach jako nikdy o nikoho a pro čerstvé mámy i bezradnost a nezkušenost. A spolu s tím vším minimálně prvních pár měsíců po porodu taky návaly hormonů, kterými nás jaksi příroda poutá k dítěti, abychom neutekly za prvním dobrodružstvím nebo polštářem. Protože prostě... jak říká nejen Andy Antony, která novým pořadem Mámy sobě provází – Co si budem, že jo... Je to prostě nářez, který jen tak neskončí, a vy jste ta, která ho má zvládnout. A věřte, že zvládnete.
Pořad Mámy sobě startuje již v neděli 26. 2. na webu Prima Ženy v 19:00
„Pořad Mámy sobě dělají mámy pro mámy. Holky, které jsme pozvaly do našeho pořadu, sdílí běžně své mateřské radosti i strasti na sociálních sítích, takže se sdílením problém nemají. My se navíc vždycky pokusíme najít téma, které se jich týka, a které může ostaním maminkám pomoci. Ať už to bude vypořádávání se se vztekem, budování sourozeneckých vztahů, nebo třeba nástrahy dětského stravování,“ nastiňuje Andy.
#Mama
Jak se ve všech těch prvních měsících sžívání s človíčkem, který houby ví, co je svět kolem, zná a chce hlavně mámu s tátou, nezbláznit? Jak se zorientovat v tom, co je dobré pro obě strany? To je samé: „Nechovej ho moc často, ať ho nerozmazlíš. Jen ať si zvyká, o čem je život.“ Anebo: „Ať si zakřičí, protáhne si plíce. Nekoj ho tak často, to půjde k maturitě s prsem?“
Tolik skvěle míněných rad. Víte co? Jsou k ničemu. To jediné, co se v mateřství skutečně počítá, je opravdová pomoc. Ta může mít řadu podob. Třeba že vám babička prcka uklidí v kuchyni a uvaří. Že dědeček vnoučka chová, zatímco vy si myjete vlasy a čistíte zuby. Nebo že vás kamarádka vytáhne na kafe a nehne brvou, když celou hodinu vozíte, chováte, uklidňujete a vlastně ani nestihne nic moc říct. A i tak vás příště vytáhne ven zas. Že váš partner večer přijde do totálního bordelu, který i po celodenní dřině pomůže uklidit a potom vás obejme a pohladí a dopřeje vám alespoň půlhodinku pro sebe.
Mámy sobě
My ženy jsme prazvláštní stvoření. Umíme držet při sobě a současně střežit chvíli, kdy nad těmi ostatními vynikneme a ukážeme naše vlastní kvality. Soutěžíme mezi sebou, líčíme se spíš jedna kvůli druhé než kvůli mužům, dokazujeme si svoji výkonnost a nezávislost. Předstíráme větší či menší sebevědomí i sebedůvěru a rády jsme za hvězdy. Jo. Haha. V mateřství jde tohle všechno, alespoň dočasně, do háje. Anebo by jít mělo.
My mámy bychom si měly pomáhat. Sdílet a inspirovat. Bez předsudků, bez přesvědčení „vím to líp“. Ať už máme přátel nebo rodinných příslušníků, kolik chceme, často se ocitáme v situaci, kdy si nevíme rady. Všechny ty zmiňované hormony a únava spolu s totální změnou života, na jaký jsme byly zvyklé, totiž mohou vyvolat paniku a působit kratší či delší období temna. Jenže to je veliká škoda. S těmi mrňousy je den ode dne větší sranda. A jestli vám jakékoli obavy kazí radost z jejich krůčků, jakými objevují svět, nedejte se. Najděte si svoji maminu – v parku, na dětských kroužcích. Někde tam je a čeká na vás stejně nedočkavě jako vy na ni. A časem zřejmě zjistíte, že není jediná.
A při tom čekání nebo i společně si pusťte Mámy sobě. Protože od toho tu jsme. Abychom s vámi sdílely všechny zkušenosti, které jsme nasbíraly a které vám mohou pomoct víc než Komnata nejvyšší potřeby. A protože vědomí, že v tom nejste samy, ať už mateřství prožíváte jakkoli, pomáhá.
Pořad Mámy sobě startuje již v neděli 26. 2. na webu Prima Ženy v 19:00
My, mámy 21. století, máme nespornou výhodu. A tou je internet a sociální sítě, kde si rychle umíme najít, co právě potřebujeme vědět. Kde se bez pocitu provinění, že šmírujeme jiné, můžeme podívat, jak to dělají další, více či méně známé matky. A díky těm, které se nebojí vlastních druhých brad, rozcuchaných vlasů a reakcí na to všechno, víme, že v tom vlastně nakonec jedeme všechny stejně. Buďme za to rády, protože SHARING IS CARING. A péče je přesně to, co i my mámy potřebujeme. Kdo jiný když ne #Mámysobě?