reklama

Jak stará je horská pevnost Machu Picchu? Nová studie přepisuje dějiny říše Inků

Slavná incká pevnost Machu Picchu v Peru je nejspíše starší, než se původně předpokládalo, zjistil tým amerických vědců. Nové poznatky pomáhají vysvětlit, jak se Inkům podařilo vybudovat největší a nejmocnější říši předkolumbovské Jižní Ameriky. Poznatky badatelé zveřejnili ve vědeckém časopise Antiquity.

reklama

Ztracené město v andských horách dlouho unikalo pozornosti španělských dobyvatelů, poté zmizelo na dlouhá staletí pod bujnou tropickou vegetací. Znovuobjeveno bylo 24. července 1911 americkou archeologickou expedicí Yaleovy univerzity pod vedením Hirama Birghama. I nyní ale zůstává populární turistická atrakce v Peru, která je od roku 1983 zapsaná na seznamu světově chráněných památek UNESCO, velkou záhadou.

Horská citadela je podle nové studie hned o několik desetiletí starší, než se původně uvádělo. Přišel na to tým vědců vedený Richardem Burgerem, profesorem antropologie z Yaleovy univerzity.

Pro získání dat použili badatelé radiokarbonové datování v kombinaci s urychlovačovou hmotnostní spektrometrií (AMS), díky čemuž vědci získali poměrně přesné údaje o stáří biologického materiálu. Jako vzorek posloužily ostatky 26 inckých obyvatel Machu Picchu, které byly objeveny během vykopávek v roce 1912.

Výsledky analýzy potvrdily, že se na původní dataci podle historických dokumentů nedá příliš spolehnout.

Záznamy španělských conquistadorů uváděly, že pevnost byla nejspíše postavena po roce 1440 nebo 1450, dle studie ale bylo Machu Picchu obývané už v roce 1420. Třebaže jde „jen o pár desítek let“, pro historii Latinské Ameriky jde o zásadní zjištění.

Aktualizovaná datace totiž vrhá nové světlo na dějiny Inků a období, kdy se jejich vládce Pachacútec Yupanqui odhodlal k expanzivním výpravám v oblasti. Jeho brzké výpady proti ostatním kmenům nejspíše napomohly k tomu, že stvořil z horského národa nejmocnější jihoamerickou říši před příjezdem Kryštofa Kolumba.

„Toto je první studie založená na vědeckých důkazech, která poskytuje odhad založení Machu Picchu a délku jeho obývání,“ uvedl Burger podle CNN.

Horskou citadelu na měsíce zavřela pandemie

Machu Picchu se nachází mezi dvěma andskými horami a bylo pravděpodobně královským velkostatkem a kultovním centrem. Pevnost, vystavěná z kamenů a bez použití pojiva, se tyčí 2 400 metrů nad mořem na konci Posvátného údolí Inků, asi sto kilometrů od tehdejšího centra říše Cuzka.

Vědec Bingham původně hledal bájné město Vilcabamba, kam se po pádu říše měli v letech 1536 až 1572 postupně uchýlit a pokračovat v boji proti španělským dobyvatelům už poražení Inkové. Cestou se ale expedice od místního rolníka dozvěděla, že vrchol nedaleké hory Machu Picchu (Velká hora) skrývá významné trosky.

Citadela na oblém vrcholu se dělí na chrámovou a obytnou čtvrť, obklopenou terasovými poli. Ze staveb se zachovaly zbytky zdí z velkých kamenných, až šest metrů velkých bloků, kulatá věž Torreon a jeskyně s obětním oltářem slunečního kultu. Historici předpokládají, že Macchu Picchu zaniklo ještě před příchodem Španělů v roce 1532.

V listopadu 2012 dokončili Američané navrácení celkem okolo 35 tisíc artefaktů z posvátné pevnosti, které odtud odvezli američtí archeologové a které se USA v dohodě s Peruánci z roku 2010 zavázaly vrátit zpět do země původu. Tyto předměty měla dlouhá léta v držení zmíněná Yaleova univerzita.

Kvůli pandemii koronaviru byla významná památka na dlouhé měsíce nepřístupná pro veřejnost, znovu se otevřela loni na podzim.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama