reklama

Jak stará je horská pevnost Machu Picchu? Nová studie přepisuje dějiny říše Inků

Slavná incká pevnost Machu Picchu v Peru je nejspíše starší, než se původně předpokládalo, zjistil tým amerických vědců. Nové poznatky pomáhají vysvětlit, jak se Inkům podařilo vybudovat největší a nejmocnější říši předkolumbovské Jižní Ameriky. Poznatky badatelé zveřejnili ve vědeckém časopise Antiquity.

reklama

Ztracené město v andských horách dlouho unikalo pozornosti španělských dobyvatelů, poté zmizelo na dlouhá staletí pod bujnou tropickou vegetací. Znovuobjeveno bylo 24. července 1911 americkou archeologickou expedicí Yaleovy univerzity pod vedením Hirama Birghama. I nyní ale zůstává populární turistická atrakce v Peru, která je od roku 1983 zapsaná na seznamu světově chráněných památek UNESCO, velkou záhadou.

Horská citadela je podle nové studie hned o několik desetiletí starší, než se původně uvádělo. Přišel na to tým vědců vedený Richardem Burgerem, profesorem antropologie z Yaleovy univerzity.

Pro získání dat použili badatelé radiokarbonové datování v kombinaci s urychlovačovou hmotnostní spektrometrií (AMS), díky čemuž vědci získali poměrně přesné údaje o stáří biologického materiálu. Jako vzorek posloužily ostatky 26 inckých obyvatel Machu Picchu, které byly objeveny během vykopávek v roce 1912.

Výsledky analýzy potvrdily, že se na původní dataci podle historických dokumentů nedá příliš spolehnout.

Záznamy španělských conquistadorů uváděly, že pevnost byla nejspíše postavena po roce 1440 nebo 1450, dle studie ale bylo Machu Picchu obývané už v roce 1420. Třebaže jde „jen o pár desítek let“, pro historii Latinské Ameriky jde o zásadní zjištění.

Aktualizovaná datace totiž vrhá nové světlo na dějiny Inků a období, kdy se jejich vládce Pachacútec Yupanqui odhodlal k expanzivním výpravám v oblasti. Jeho brzké výpady proti ostatním kmenům nejspíše napomohly k tomu, že stvořil z horského národa nejmocnější jihoamerickou říši před příjezdem Kryštofa Kolumba.

„Toto je první studie založená na vědeckých důkazech, která poskytuje odhad založení Machu Picchu a délku jeho obývání,“ uvedl Burger podle CNN.

Horskou citadelu na měsíce zavřela pandemie

Machu Picchu se nachází mezi dvěma andskými horami a bylo pravděpodobně královským velkostatkem a kultovním centrem. Pevnost, vystavěná z kamenů a bez použití pojiva, se tyčí 2 400 metrů nad mořem na konci Posvátného údolí Inků, asi sto kilometrů od tehdejšího centra říše Cuzka.

Vědec Bingham původně hledal bájné město Vilcabamba, kam se po pádu říše měli v letech 1536 až 1572 postupně uchýlit a pokračovat v boji proti španělským dobyvatelům už poražení Inkové. Cestou se ale expedice od místního rolníka dozvěděla, že vrchol nedaleké hory Machu Picchu (Velká hora) skrývá významné trosky.

Citadela na oblém vrcholu se dělí na chrámovou a obytnou čtvrť, obklopenou terasovými poli. Ze staveb se zachovaly zbytky zdí z velkých kamenných, až šest metrů velkých bloků, kulatá věž Torreon a jeskyně s obětním oltářem slunečního kultu. Historici předpokládají, že Macchu Picchu zaniklo ještě před příchodem Španělů v roce 1532.

V listopadu 2012 dokončili Američané navrácení celkem okolo 35 tisíc artefaktů z posvátné pevnosti, které odtud odvezli američtí archeologové a které se USA v dohodě s Peruánci z roku 2010 zavázaly vrátit zpět do země původu. Tyto předměty měla dlouhá léta v držení zmíněná Yaleova univerzita.

Kvůli pandemii koronaviru byla významná památka na dlouhé měsíce nepřístupná pro veřejnost, znovu se otevřela loni na podzim.

Tagy:

Hlavní zprávy

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog
Koronavirus

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama