reklama

Na odpočinek není čas. Oheň se rychle šíří, tvrdí velitel českých hasičů v Řecku

„Omlouvám se, nad námi právě operuje vzdušná podpora,“ reaguje po výpadku spojení velitel českých hasičů Richard Franc. V Řecku jeho jednotka pomáhá v boji s ničivými požáry. Na spálenou zemi jsou zvyklí, ale tamní podmínky jsou jiné. Extrémní. Vysoké teploty i nevyzpytatelný vítr komplikují hasičům práci. Na odpočinek není čas, protože oheň se stále rychle šíří.

reklama

Jak to teď na místě vypadá?
Jsme právě na hranici nezasažené vegetace a požářiště, kde provádíme dohašování ohnisek. Kácíme stromy zasažené požárem, které se můžou kdykoli zřítit. Jsou nad cestou a mohly by nám zablokovat únikovou trasu v případě zhoršení situace.

Podle informací z médií jste museli z bezpečnostních důvodů přesunout základnu.
Tak to není. Základnu máme zhruba v patnáctikilometrové vzdálenosti od místa nasazení u vesnice Doxa. Včera tam byla obyvatelům doporučená preventivní evakuace. Řada z nich to využila, a protože jsme neznali směr ani rychlost šíření požáru, tak jsme přesunutí naší základny zvažovali. Nicméně po analýze situace a po přijetí opatření ve smyslu nočních hlídek jsme ji ponechali na původním místě, kde jsme ji před třemi dny vybudovali.

Jaké největší problémy, kromě samotného ohně, musíte řešit?
Kromě pravidelného doplňování cisteren pohonnými hmotami, abychom byli vždycky akceschopní a mohli přejít z útoku do obrany v případě potřeby, řešíme vysoké teploty. Je tady 37 stupňů ve stínu, takže hrozí dehydratace, přehřátí a úpaly. Činnost je tu velice fyzicky náročná. Během včerejšího dne nebyl čas ani na třicetiminutovou pauzu, třeba aby se hasiči najedli, protože požár měl takovou dynamiku a jeho rozvoj byl tak rychlý, že jsme jen reagovali na nové kritické situace.

Stále tam vedle vysokých teplot panuje i silný vítr?
Ano. Na základě včerejší zkušenosti to vypadá dneska úplně stejně. Přibližně do brzkého odpoledne bylo absolutní bezvětří, což byla naprosto optimální doba, během které jsme se snažili na frontě šíření požáru preventivně uhasit všechna ohniska. Včera se ale během deseti minut rychlost větru tak zvýšila, že se neuhašená ohniska začala rozšiřovat. A to byl zásadní problém.

S dalšími zahraničními posilami působíte na přední linii, kde musíte v jeden moment řešit desítky požárů. Čím se tato řecká zkušenost liší od té z Česka?
Jsou to sice všechno zkušení kluci, ale ty podmínky jsou ve srovnání s naší republikou atypické. Rozvoj požárů je tady opravdu velmi rychlý, kdy přechod z přízemního požáru do korunového nastává v řádech desítek sekund. A právě v případě korunového požáru může dojít k ohrožení techniky a osob.

Už jste zachraňovali i nějaké osoby?
Osoby přímo ne, ale během hašení požáru, který ohrožoval jeden dům, se nám povedlo pomoci třem Řekům. Otec, jeho syn a bratranec se snažili bránit sami, ale plameny je obklíčily i z druhé strany. Domnívám se, že jsme je tak ušetřili od potenciálně velkého problému.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama