Živě požáry v Řecku
Na řeckém Peloponéském poloostrově, kde hasiči již dva týdny bojují s lesními požáry, očekávají ve středu další posily. Situace se tam v úterý kvůli rychle se měnícímu větru zhoršila, evakuováno proto bylo preventivně 21 vesnic, informují místní média. Nejhorší je situace na ostrově Euboia, který leží severně od Atén.
Hasiči zasahující na severu ostrovu Euboia se obávají, že kvůli nepříznivým meteorologickým podmínkám znovu vypuknou požáry na místech, kde se jim je podařilo uhasit. Situaci značně komplikuje i špatná viditelnost, která dosud znemožňuje přílet hasicích letadel, uvedla ve vysílání ve vysílání CNN Prima News zahraniční reportérka Eleni Giokos.
Podle reportérky se na hašení podílejí kromě hasičů i místní lidé, kteří v mnoha případech odmítají evakuaci. „Obyvatelé ostrova chtějí chránit svůj domov a majetek. Zdejší lidé se snaží pomoci hasičům například tím, že využívají vlastní zásoby vody k hašení. Je neuvěřitelné, jak se lidé spojili, aby se společně bojovali proti plamenům,“ popsala aktuální situaci Giokos.
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis se před dvěma dny veřejně omluvil za nedostatky v reakci úřadu na situaci. „Zdejší obyvatelé vládu často kritizují, dle jejich názoru nedělá nic pro to, aby přírodním katastrofám předešla,“ dodala Giokos.
Práci hasičů zkomplikoval vítr
Na Peloponés do oblasti požárů, kde pomáhají i čeští hasiči, se nyní masivně stahují řečtí hasiči z okolí Atén, řekl ČTK ve středu z místa zásahu velitel české jednotky Richard Franc.
„Síla větru byla taková, že požáry se šířily přes cestu, kde jsme působili, a ohrožovaly i obydlí v okolí,“ sdělil Franc. Hasiči se museli přesunout do údolí řeky Ladon u vesnice Doxa, aby jim plameny neodřízly jedinou přístupovou cestu. Tam uchránili od ohně tři desítky domů a místní hasičskou stanici.
„Situace byla poměrně standardní, nové bylo to, že jsme měli omezené síly a prostředky. Se šesti cisternami jsme museli řešit desítky požárů a zásahů, které často probíhaly souběžně,“ dodal Franc. Kromě nebývalých veder a rychle se měnícího větru komplikuje hasičům práci i těžce přístupný kopcovitý terén. Hašení letouny ze vzduchu často komplikuje hustý dým.
Řečtí hasiči s pomoci kolegů z více než dvaceti zemí bojují nyní s ohněm na dvou hlavních frontách: na severu ostrova Euboia a na Peloponésu. Na druhém největším řeckém ostrově Euboia, který leží severovýchodně od Atén, plameny zničily za týden na pětapadesát tisíc hektarů porostu. Podle úterního oznámení šéfa civilní obrany Nikose Chardaliase tam ale již ubývá front, na nichž hasičů s požáry bojují. Hasiči hlídají zejména v okolí obcí, které byly v předchozích dnech evakuovány.
Nynější požáry v Řecku si minulý týden vyžádaly dvě oběti, dva hasiči jsou podle středečních zpráv místních médií s vážnými popáleninami na jednotkách intenzivní péče v nemocnici. Asi šedesát tisíc lidi muselo kvůli nynějším požárům v Řecku opustit své domovy, uvedl dnes místní server.
Počasí ovlivnilo šíření požárů
Řecko trápí lesní požáry každý rok, ty letošní jsou ale bezprecedentní. „Nikdy jsme se nepotýkali s takovou kombinací nepříznivých faktorů,“ prohlásil v úterý Chardalias. Mimořádnou situaci podle něj způsobily nejhorší meteorologické podmínky za více než 30 let. Od začátku srpna vypuklo podle něj v Řecku na 600 lesních požárů. Chardalias také uvedl, že za jediný den přibyla asi stovka dalších požárů.
Požáry v posledních dnech stále sužují také Turecko a jih Itálie. V Turecku se podle úterních zpráv podařilo ale už dostat pod kontrolu téměř všechny zhruba z 280 požárů, které tam v předchozích dvou týdnech vypukly. Italští hasiči stále bojují s požáry zejména v Kalábrii, i jim práci ztěžují úmorná vedra. Itálii a Španělsko v těchto dnech navíc zasáhne příliv teplého vzduchu z Afriky. Tlaková výše, kterou italská média nazvala Lucifer, má zejména na jihu Itálie – v Kalábrii, na Sicílii či Sardinii – zvýšit teploty. Přesáhnout by mohly i 45 stupňů Celsia.
Řecko trápí lesní požáry každý rok, ty letošní jsou ale nečekaně velké. Zdroj: Getty Images