reklama

Ani Lukáš, ani Saša, ani Alena. Proč moravské tornádo nedostane žádné jméno?

Katrina, Andrew, Ike, Sandy. Na jména nejničivějších hurikánů si i po letech vzpomene úplně každý. Tornádo, které nedávno způsobilo nedozírné škody na jižní Moravě, však zůstane bezejmenné. Stejně jako jakýkoliv podobný silně rotující vír.

reklama

Možná jste si tuhle otázku už taky kladli: Podle jakého názvu budeme jednou vzpomínat na tragický meteorologický jev, který se koncem června 2021 prohnal jižní Moravou? Dostane nějaké hezké ženské jméno, nebo naopak hrubé mužské, které by asi více odpovídalo spoušti, jež po něm zůstala v poničených vesnicích?

Odpověď může být pro leckoho překvapivá: Tornádo nevyfasuje vůbec žádné jméno.

Není to zvykem nikde na světě.

„Tornáda jsou ve srovnání s hurikány hrozně malých měřítek. A je jich takové množství, že by to žádný kalendář nebyl schopen pojmout,“ vysvětluje meteorolog Josef Hanzlík, který moderuje počasí na CNN Prima NEWS. „Třeba ve známé americké Tornado Alley přece proběhne takových jevů až stovky, medializované jsou pak jen ty největší. Je pravda, že u nás by pojmenování tornáda možná stálo za řeč, je daleko vzácnější. Zatím je to ale tak, že o něm budeme mluvit zkrátka jen jako o tornádu z roku 2021, nanejvýš ho označíme hodnotou z Fujitovy stupnice.“

Oproti tomu s hurikány se to má opravdu úplně jinak. Třeba v Atlantském oceánu se jednotně pojmenovávají od roku 1950, názvy jsou od roku 1979 řazeny do abecedních seznamů, které se po šesti letech pravidelně opakují.

V roce 2021 tak posloupnost vypadá takto: Ana, Bill, Claudette, Danny, Elsa atd.

Pokud je hurikán mimořádně ničivý, jeho označení se ze seznamu vyškrtává. Takový osud potkal například Florence, Andrewa, Katrinu, Irmu nebo Ivana.

Podobný systém se s mírnými obměnami používá i v Pacifiku, je tím pádem rozhodně mnohem přehlednější než předchozí praxe. Původně se totiž hurikánům říkalo podle zasaženého místa či svatého, v jehož den udeřily.

Až na přelomu 19. a 20. století se v průkopníka nových pořádků proměnil australský meteorolog Clement Wragge – cyklonům nejdřív říkal písmeny řecké abecedy a různými dívčími jmény. Poté, co vláda odmítla významněji podpořit výzkum počasí, začal k vražedným jevům potměšile přiřazovat jména neoblíbených politiků.

Za druhé světové války začali američtí meteorologové pojmenovávat cyklony, hurikány a tajfuny (což jsou místní označení pro totéž) podle svých manželek a přítelkyň. Byť to nepřišlo všem jako nejlepší nápad, lidská jména se pro pohromy zmíněného rázu nakonec ujala. Od roku 1979 se jen po zásahu feministických organizací volí vedle ženských i mužská jména.

Tagy:
Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí
Koronavirus

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi nechtějí číst slovensky a Slováci česky, festival MAČ to zkouší změnit

Z nosa mi kvapká hrdzavá krv. Ako ma šéf karhal. Ligotal sa čistotou. Rozumí Češi těmto větám z nejnovějšího románu slovenského spisovatele Laca Keraty? Starší generace snad ano, mladší spíš ne. „Češi dnes tvrdí, že neumí číst slovensky. Bohužel, ani mladší Slováci už nečtou česky,“ říká Petr Minařík, ředitel česko-slovenského Měsíce autorského čtení, který o víkendu vyvrcholí v Bratislavě, Brně a Ostravě.

Test na protilátky nic neřekne. Potřebujete odběr z kostní dřeně, tvrdí Flegr

Test na protilátky vám o imunitě proti covidu moc neřekne. Pokud chcete zjistit, zda jste proti nákaze imunní, musíte na odběry z kostní dřeně, uvedl na Twitteru evoluční biolog Jaroslav Flegr. Právě v kostní dřeni sídlí důležité paměťové B buňky, které zprostředkovávají dlouhodobou imunitu proti covidu. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je ale nesmyslné takové vyšetření kvůli covidu podstupovat.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama