reklama

Ani Lukáš, ani Saša, ani Alena. Proč moravské tornádo nedostane žádné jméno?

Katrina, Andrew, Ike, Sandy. Na jména nejničivějších hurikánů si i po letech vzpomene úplně každý. Tornádo, které nedávno způsobilo nedozírné škody na jižní Moravě, však zůstane bezejmenné. Stejně jako jakýkoliv podobný silně rotující vír.

reklama

Možná jste si tuhle otázku už taky kladli: Podle jakého názvu budeme jednou vzpomínat na tragický meteorologický jev, který se koncem června 2021 prohnal jižní Moravou? Dostane nějaké hezké ženské jméno, nebo naopak hrubé mužské, které by asi více odpovídalo spoušti, jež po něm zůstala v poničených vesnicích?

Odpověď může být pro leckoho překvapivá: Tornádo nevyfasuje vůbec žádné jméno.

Není to zvykem nikde na světě.

„Tornáda jsou ve srovnání s hurikány hrozně malých měřítek. A je jich takové množství, že by to žádný kalendář nebyl schopen pojmout,“ vysvětluje meteorolog Josef Hanzlík, který moderuje počasí na CNN Prima NEWS. „Třeba ve známé americké Tornado Alley přece proběhne takových jevů až stovky, medializované jsou pak jen ty největší. Je pravda, že u nás by pojmenování tornáda možná stálo za řeč, je daleko vzácnější. Zatím je to ale tak, že o něm budeme mluvit zkrátka jen jako o tornádu z roku 2021, nanejvýš ho označíme hodnotou z Fujitovy stupnice.“

Oproti tomu s hurikány se to má opravdu úplně jinak. Třeba v Atlantském oceánu se jednotně pojmenovávají od roku 1950, názvy jsou od roku 1979 řazeny do abecedních seznamů, které se po šesti letech pravidelně opakují.

V roce 2021 tak posloupnost vypadá takto: Ana, Bill, Claudette, Danny, Elsa atd.

Pokud je hurikán mimořádně ničivý, jeho označení se ze seznamu vyškrtává. Takový osud potkal například Florence, Andrewa, Katrinu, Irmu nebo Ivana.

Podobný systém se s mírnými obměnami používá i v Pacifiku, je tím pádem rozhodně mnohem přehlednější než předchozí praxe. Původně se totiž hurikánům říkalo podle zasaženého místa či svatého, v jehož den udeřily.

Až na přelomu 19. a 20. století se v průkopníka nových pořádků proměnil australský meteorolog Clement Wragge – cyklonům nejdřív říkal písmeny řecké abecedy a různými dívčími jmény. Poté, co vláda odmítla významněji podpořit výzkum počasí, začal k vražedným jevům potměšile přiřazovat jména neoblíbených politiků.

Za druhé světové války začali američtí meteorologové pojmenovávat cyklony, hurikány a tajfuny (což jsou místní označení pro totéž) podle svých manželek a přítelkyň. Byť to nepřišlo všem jako nejlepší nápad, lidská jména se pro pohromy zmíněného rázu nakonec ujala. Od roku 1979 se jen po zásahu feministických organizací volí vedle ženských i mužská jména.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama