Poslanecká sněmovna prozatím neschválila kontroverzní návrh zvýšení koncesionářských poplatků za Českou televizi a Český rozhlas. Poslanci budou problematiku projednávat v únoru znovu, mnozí z nich jsou ale proti – už teď jsou podle nich poplatky dostatečné. Souhlasíte, že by nejlepším řešením bylo spojení České televize a rozhlasu, které by přineslo úspory v rozpočtu, a nemusely by se tak zvyšovat koncesionářské poplatky, nebo jste pro zachování dvou nezávislých mediálních domů?
Vláda navrhuje zvýšení koncesionářských poplatků. Podle ní mají přispět ke stabilizaci veřejnoprávní televize a rozhlasu a mají zajistit dlouhodobou udržitelnost fungování těchto médií.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Konečná pro mě není koaliční partner, říká Juchelka. Popsal eventuální vládu hnutí ANO
Proti tomu je ale opoziční hnutí ANO, které mluví o dalším zásahu do peněženek lidí a o skryté dani. Navrhuje proto financování ze státního rozpočtu a případně i spojení obou institucí. Postoj ANO k poplatkům formuloval pro CNN Prima NEWS i expremiér Andrej Babiš.
„Jsem přesvědčen, že spojením České televize s Českým rozhlasem vzniknou obrovské úspory. Pokud by se spojila ČT a rozhlas, sníží se provozní náklady o miliardu, tedy o 11,79 procenta. Zároveň by se snížily celkové náklady o 10,7 procenta,“ řekl předseda hnutí ANO.
„Proč se mají navýšit poplatky na 205 korun, když by se náklady daly snížit o 10,7 procenta, takže by se poplatek snížil o 20 korun a byl by jen 161 korun. Oni nechtějí šetřit – ani rozhlas, ani Česká televize,“ doplnil Babiš.
Vládním poslancům dochází čas
Docela jiného názoru jsou vládní poslanci. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) se domnívá, že veřejnoprávní média potřebují především finanční stabilitu. „V 21. století je naprosto legitimní vést debatu o tom, jaká je jejich role. Aby ale mohla fungovat a aby bylo možné v budoucnu diskutovat o jejich případné změně, potřebují ekonomickou stabilitu,“ řekl ministr.
Vláda v čele s premiérem Petrem Fialou doufá, že se zvýšení koncesionářských poplatků podaří schválit ještě před volbami. Čeká ji ale tuhý boj. Středeční jednání o financování České televize v Poslanecké sněmovně opět narazilo na tuhý odpor opozičních stran ANO a SPD.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Sloučení ČT s rozhlasem? Žádné drama, míní Korecký. Mlejnek je proti, média prý mají specifika