reklama

ANO a SPD spolu půjdou do koalice. Babišovi jde o kšefty i jeho svobodu, míní komentátor

Hnutí ANO nebude mít problém sestavit vládu s SPD, uvedl politolog Stanislav Balík ve Zprávách CNN Prima NEWS. V sázce jsou totiž svoboda a ekonomické zájmy Andreje Babiše. A koalice Pirátů a STAN a Spolu jsou pevnější, než se zdály.

reklama

„Hnutí ANO udělá cokoliv, aby zůstalo ve vládě. Je to jediná šance, jak si Babiš může uchránit svobodu a ekonomické zájmy. Pokud bude možnost, zcela jistě do toho půjde,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Stanislav Balík, který vidí variantu koalice hnutí ANO a SPD jako reálnou.

Podle komentátora Patrika Eichlera je hnutí ANO jediným výrazným subjektem politické debaty. „To je důvod, proč je na špici. Menší strany jako ČSSD a KSČM pak hledají, jak se dostat z Babišova stínu,“ podotkl.

Podle Balíka je situace před letošními volbami přehledná. „Dopředu můžeme odhadnout, kdo s kým uzavře koalici. To u předminulých voleb jasné nebylo,“ upozornil. Navíc je prý jasné, jakou vládu preferuje prezident Miloš Zeman. „Říká, že dosavadní vládu nechce měnit,“ připomněl Eichler.

Piráti se nechali nahnat do defenzivy

Měsíc před volbami má nejvyšší preference vládní hnutí ANO. Z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS vyplývá, že by s 32,4 procenta hlasů vyhrálo. Druhá je koalice Spolu s 20 procenty, koalice Pirátů a STAN stagnuje na 18 procentech. Jenže v samotných volbách to může být úplně jinak. „Byl bych hodně opatrný vzhledem k tomu, že voliči se rozhodují až v posledních dnech,“ řekl Balík.

„Mám za to, že koalice Spolu je pevnější, než se zdála, celou řadu předvolebních věcí dělala dohromady až úzkostlivě. Druhá koalice Pirátů a STAN je malinko volnější. Viděli jsme například snahy rozvázat marketingovou spolupráci,“ popsal Balík. Obě koalice ovšem podle něj vědí, že do letošních voleb investovaly hodně politického kapitálu, takže jsou pevné a vydrží.

Piráti se STAN zaujímali v předvolebních průzkumech i první pozici, avšak nyní obsadili třetí. „Andrej Babiš už z protipirátské kampaně ustupuje, srazil je a je to jejich chyba. Přesunuli se z pozice antisystémové do pozice strany, která chce oslovit umírněné, středové, bohatší voliče, na což jsme nebyli zvyklí,“ sdělil Eichler s tím, že Piráti se nechali zatlačit do defenzivy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Dojemný snímek Schumacherů. Vzdal bych se všeho, abych si s tátou popovídal, řekl Mick

Očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi už je několik dní k dispozici na streamovací platformě Netflix. Jednou z hlavních postav, která ve filmu vypráví o legendě formule 1, je její syn Mick – nyní sám pilot v královně motorsportu. Mluví o tom, jak je pro něj těžké nemoct si s otcem popovídat o svém zaměstnání. Zároveň v souvislosti s filmem publikoval na Instagramu dojemnou fotografii z dětství.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama