ANO má čtyři kandidáty na prezidenta, říká Babiš. Za prioritu ale považuje návrat do vlády

Hnutí ANO má čtyři možné uchazeče o post prezidenta. V rozhovoru to ČTK řekl předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Jsou jimi šéfka klubu Alena Schillerová, první místopředseda hnutí Karel Havlíček a bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček. Čtvrté jméno prozradit nechtěl. Babiš chce sám své rozhodnutí o kandidatuře oznámit v druhé polovině října.

Dříve expremiér hovořil konkrétně o termínu 28. října. „Možná dřív, někdy v druhé polovině října,“ řekl nyní. Rozhodovat podle něj budou soukromé důvody, nikoli aktuální volební průzkumy.

Pro ANO podle Babiše není prezidentská kandidatura až tak důležitá jako návrat do vlády. Domnívá se ale, že opoziční hnutí někoho do volby vyšle. Má podle něj už čtyři kandidáty. „Na rozdíl od těch, kteří se tam hlásí kvůli podnikatelským nebo lobbistickým zájmům, náš kandidát bude čistý. Bude financován jen z hnutí, nebudeme brát žádné sponzory,“ poznamenal. „Určitě jsou to velice kvalitní kandidáti, kteří mají zkušenosti, na rozdíl od těch, kteří kandidují a v podstatě nemají žádné zkušenosti,“ dodal.

Hnutí by podle Babiše zvážilo případnou podporu některého z kandidátů postupujících do druhého kola, pokud by se do něj nedostal nominant ANO. „Doufám ale, že se dostane. Myslím, že naše voličské jádro je silné. Na druhé straně mně naši voliči na výjezdech stále víc říkají, abych nekandidoval, že mám být znovu premiér,“ doplnil Babiš.

Spolupráce s končícím prezidentem Milošem Zemanem byla podle Babiše dobrá do té doby, než odmítl akceptovat pověření k sestavení vlády po loňských sněmovních volbách, v nichž zvítězila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Další rozepře podle něj existovaly kvůli šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi.

Loni na podzim měl velkou starost o Zemanův zdravotní stav, řekl Babiš. „Volal jsem i jeho dceři, všichni jsme ho přesvědčovali, aby šel do nemocnice. Naštěstí potom šel a stal se zázrak a dnes funguje skvěle, má neskutečnou hlavu, za což ho obdivuji,“ poznamenal expremiér. Zeman mu podle něj nikdy nediktoval, kdo má například být v jím vedeném kabinetu.

Opět šéfem ANO a premiérem?

Bývalý premiér rovněž sdělil, že už kategoricky netrvá na svém prohlášení z únorového sněmu ANO, že nebude příště usilovat o funkci šéfa hnutí ani o poslanecký mandát ve volbách v roce 2025. Existují dle něj situace, které donutí člověka změnit názor. Proto bude o věci ještě přemýšlet.

Babiš v únoru v kandidátském projevu před volbou předsedy uvedl, že na příštím sněmu ANO za dva roky se již o funkci šéfa hnutí ucházet nebude. „Vy si musíte v roce 2024 zvolit nového předsedu, který se stane novou tváří a lídrem hnutí a povede hnutí ANO do dalších sněmovních voleb v roce 2025,“ řekl tehdy.

„Nemůžu vyloučit, že na to změním názor,“ připustil nyní Babiš. „Není to už takové kategorické, protože se stalo plno věcí. Musím o nich přemýšlet,“ doplnil. „Někteří, kteří nikdy nedělali krizový management, nejsou schopni pochopit, že zkrátka je nějaká situace, která vás donutí změnit názor,“ doplnil.

Několikrát už připustil, že prioritou ANO je vrátit se do vlády. Současný kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN podle Babiše nezvládá krizovou situaci. „Když třikrát přijdou povodně a máte chemičky pod vodou nebo vám vybuchne chemička, nemůžete vysílat signály. Musíte okamžitě řídit, konat, řešit,“ řekl ke svým dřívějším zkušenostem.

Důležité podle něj je, aby hnutí ANO dál fungovalo. Kdyby úplně odešel, existuje riziko, že předseda bude volen z vůle krajských organizací a následně šéf strany bude „krmit krajské organizace ministerskými posty“, jako je to podle Babiše v jiných stranách, například v ODS či ČSSD.

„Pro mě je v mém věku priorita, abych měl zdravý a spokojený život. Myslím, že politika mi ho dost zničila, proto o tom budu přemýšlet,“ dodal expremiér. Na dotaz, kdo by jej v čele ANO mohl nahradit, konkrétní jméno nevyřkl. „Hlavně to musí být člověk, který tam není kvůli sobě. Jsem rád, že máme plno schopných lidí, kteří jsou schopni dobře reprezentovat, ale zase jich nemáme dost. Musíme dál budovat hnutí, trošku to ustrnulo,“ poznamenal. Je podle něj nutné zakládat struktury v dalších obcích a zároveň brzy začít hledat lídry pro krajské volby, jež se uskuteční v roce 2024.

Drahé energie

Vláda měla podle Babiše zastropovat zisky výrobců elektřiny, nikoli ceny u distributorů. Pomoc firmám kvůli vysokým cenám energií pak musí mít transparentní pravidla, některé podniky situaci jinak neustojí, řekl Babiš dále v rozhovoru. Stěžoval si na chování vládní koalice ve Sněmovně, je podle něj arogantní a nedá opozici prostor k odborné diskusi o návrzích.

ANO nedávno představilo krizový plán pro Česko, obsahuje 28 bodů. Navrhlo například stanovit maximální ceny elektřiny a plynu na 1 500 korun za MWh, snížit daň z přidané hodnoty u základních potravin z 15 procent na pět procent nebo zavést příspěvek 5 000 korun na každé nezaopatřené dítě do 26 let, a to měsíčně až do dubna příštího roku.

Vláda minulý týden oznámila, že maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny stanoví na šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), u plynu na tři koruny za kWh. Opatření by mělo platit i pro samosprávy či veřejný sektor prostřednictvím státního obchodníka s energiemi. Neplatí naopak pro velkoodběratele energií. Pro ty vláda vyčlenila kompenzace ve výši 30 miliard korun. Firmy si o ně budou moci požádat od 1. listopadu.

Tagy: