Zrušení muniční iniciativy? Vymstilo by se to Babišovi i české ekonomice, říkají experti

Babiš by zrušil českou muniční iniciativu

Hnutí ANO by v případě účasti v příští vládě zrušilo českou muniční iniciativu, nechal se slyšet předseda hnutí Andrej Babiš. O ukončení iniciativy, případně jejím převedení pod Severoatlantickou alianci, opoziční partaj hovoří dlouhodobě. Experti však upozorňují, že dodávání munice bránící se Ukrajině pod hlavičkou Prahy prospívá nejen české ekonomice, ale také reputaci země v zahraničí. Ukrajinský exministr zahraničí Dmytro Kuleba například řekl, že být proti této iniciativě znamená být proti českým národním zájmům.

ANO českou muniční iniciativu, v rámci níž dodali spojenci napadené Ukrajině již 1,5 milionu kusů munice, kritizuje dlouhodobě. Babiš ji v úterý zveřejněném rozhovoru pro agenturu Reuters například označil za netransparentní, „předraženou“ a „plesnivou“. Podle něj by projekt mohla vést Severoatlantická aliance.

ČTĚTE TAKÉ: Zaútočte na NATO, vyzývají Putina váleční blogeři. Děsí je západní zbraně mířící na Ukrajinu

Kriticky se do vlajkové lodi vlády Petra Fialy (ODS) k pomoci Ukrajině, která se brutální ruské invazi brání již čtvrtým rokem, pouští také místopředsedové hnutí ANO. „Pokud zasedneme v další vládě, budeme chtít audit,“ řekla před časem pro CNN Prima NEWS Alena Schillerová (ANO). Po tom volá také první místopředseda hnutí Karel Havlíček.

Šéf ANO byl však v rozhovoru nekompromisní. Nová vláda ANO by muniční iniciativu dle Babišova vyjádření zrušila, „protože potřebujeme peníze pro naše lidi“. Jak se ale iniciativa skutečně promítá do hospodaření státu?

Kuleba: Být proti iniciativě znamená být proti zájmům Česka

Babiš se v rozhovoru nechal slyšet, že není jasné, kolik Praha na iniciativu vydává. Petr Fiala však na konci června oznámil, že Česko na dodávky nábojů přispělo bezmála 866 miliony korun.

Česko však na muniční iniciativě vydělává, a to prostřednictvím tuzemských podniků. „V rámci iniciativy se nakupují náboje i v Česku. Pokud by došlo k jejímu zrušení, vypadla by českým firmám část zakázek, a ty by to určitě pocítily,“ řekl pro CNN Prima NEWS ekonom a poradce premiéra David Havlíček.

Vést muniční iniciativu i nadále z Prahy dává smysl také podle bývalého ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby. „Pan Babiš jako zkušený byznysmen určitě ví, že muniční iniciativa neutrácí převážně české peníze. Nákup zbraní financují další zapojené státy. Vy munici repasujete, dodáváte, to vytváří pracovní místa, generuje to peníze zapojeným továrnám. Být proti této iniciativě tak de facto znamená být proti zájmům české ekonomiky a českým národním zájmům,“ řekl pro časopis Respekt.

Z Kyjeva zní na adresu muniční iniciativy chvála dlouhodobě. Její výsledky ocenil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, naposledy při květnové návštěvě Prahy. „Česko dělá všechno, co může, aby zastavilo ruskou agresi, a její muniční iniciativa funguje excelentně,“ řekla ukrajinská hlava státu.

Analytik: Posílilo by vnímání „proruského Babiše“

Zdroj CNN Prima NEWS ze státní správy se nedomnívá, že by Babiš v případě volebního úspěchu muniční iniciativu ukončil. „Proč by se toho zbavoval? Česku to prospívá ekonomicky i reputačně. Na 95 procent to neudělá,“ sdělil zdroj. Česko má podle něj nad ostatními západními spojenci náskok z hlediska know-how i kontaktů, jiné země podle něj neumí to, co my.

Že iniciativa představuje pro českou diplomacii velké reputační plus, zdůraznil i analytik Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška. „Je to jedna z věcí, díky které je Česko na Ukrajině jasně rozeznatelné. Vystoupili jsme tím z řady a její reputační dopad je podobný jako první cesta Petra Fialy na Ukrajinu v březnu 2022,“ řekl expert pro CNN Prima NEWS.

Zdůraznil, že v případě, že by příští vláda muniční iniciativu zrušila, zcela zásadně by oslabila pozice Česka jakožto podporovatele napadené země. Podle Lebdušky by to mělo důsledek i pro Babiše. „Určitě by posílilo vnímání Babiše jako proruského politika,“ zdůraznil analytik.

Neustále nám děkují, říká zmocněnec

Zásadní praktické důsledky by však utnutí iniciativy podle Lebdušky nemělo. Její organizaci by podle něj po Česku převzala jiná země, a případný dočasný výpadek by Ukrajinu prý již tolik netrápil. Jednak již netrpí tak akutním nedostatkem dělostřelecké munice jako v době, kdy iniciativa začínala, ale také kvůli změně povahy vedení války již není dělostřelectvo tak důležitou součástí ukrajinské armády.

Reputační plus zmínil také zvláštní zmocněnec ministra zahraničních věcí pro východní partnerství David Stulík. Iniciativa zpočátku fungování působila na obránce prý také jako psychická vzpruha. „Iniciativa byla a je příkladem inovativního přístupu pomoci Ukrajině, jejíž zástupci nám při setkáních za naši roli v projektu neustále děkují,“ řekl pro CNN Prima NEWS. Připomněl také, že díky iniciativě se Česko stalo jedním z implementačních partnerů Evropského mírového nástroje, což je prestižní záležitostí.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: S EU půjdeme i do toho nejtvrdšího konfliktu, slíbil Havlíček. „Řezání hlav“ se neobává

Tagy:
rozhovor Ukrajina politika Andrej Babiš ODS Petr Fiala obrana ANO 2011 vláda Česko Praha David Havlíček Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Dmytro Ivanovyč Kuleba ruská invaze na Ukrajinu ekonomika Česka muniční iniciativa Michal Lebduška