reklama

Aplikace českého mladíka na rozpoznávání hadů pomůže zdravotníkům po celém světě

Mladý český vědec Lukáš Picek vytvořil aplikaci na rozpoznávání jedovatých hadů, primárně určenou pro zdravotníky po celém světě. Ti by díky ní měli rychleji a lépe pomoci uštknutým pacientům. Systém je podle autora mobilní aplikace Lukáše Picka připraven na rozšíření na osm stovek druhů hadů.

reklama

Student katedry kybernetiky na Západočeské univerzitě v Plzni oficiálně představí svůj nejnovější počin za dva týdny. Aplikace má primárně sloužit zdravotníkům, kteří by díky ní měli rychle identifikovat, který jedovatý had pacienta uštkl a ihned aplikovat vhodný protijed.

„V této chvíli je systém téměř připravený na rozšíření na 800 druhů, kdy se snažíme samozřejmě zachytit ty nejvíc četné v těch zemích, kde to může pomoci. To znamená Indie, země třetího světa,“ uvedl osmadvacetiletý autor aplikace, kterou si bude moci po jejím vydání každý stáhnout zdarma.

Největší zdravotní krize, o které jste neslyšeli

Lukáš Picek je rovněž spoluautorem oceňované aplikace na rozpoznávání hub, která si velkou popularitu získala například v Dánsku.

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan kdysi k uštknutí hadem řekl: „Je to největší zdravotní krize, o které jste nikdy neslyšeli.“ Světová zdravotnická organizace (WHO) odhadovala, že předloni si hadí uštknutí vyžádala přes 130 tisíc úmrtí a přes 300 tisíc paralyzujících zranění a amputací.

WHO loni uvedla, že chce snížit počet uštknutí jedovatým hadem na polovinu do roku 2030. V plánu měla investice ve výši přes tři miliardy korun do vzdělání komunit, aby lidé dokázali hadím uštknutím předcházet, a do rozšíření hadích protijedů a dalších medikamentů. Zejména do oblastí, kde není možná okamžitá zdravotní pomoc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula
Koronavirus

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář
360°

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář

Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama