Aplikace českého mladíka na rozpoznávání hadů pomůže zdravotníkům po celém světě

Mladý český vědec Lukáš Picek vytvořil aplikaci na rozpoznávání jedovatých hadů, primárně určenou pro zdravotníky po celém světě. Ti by díky ní měli rychleji a lépe pomoci uštknutým pacientům. Systém je podle autora mobilní aplikace Lukáše Picka připraven na rozšíření na osm stovek druhů hadů.

Student katedry kybernetiky na Západočeské univerzitě v Plzni oficiálně představí svůj nejnovější počin za dva týdny. Aplikace má primárně sloužit zdravotníkům, kteří by díky ní měli rychle identifikovat, který jedovatý had pacienta uštkl a ihned aplikovat vhodný protijed.

„V této chvíli je systém téměř připravený na rozšíření na 800 druhů, kdy se snažíme samozřejmě zachytit ty nejvíc četné v těch zemích, kde to může pomoci. To znamená Indie, země třetího světa,“ uvedl osmadvacetiletý autor aplikace, kterou si bude moci po jejím vydání každý stáhnout zdarma.

Největší zdravotní krize, o které jste neslyšeli

Lukáš Picek je rovněž spoluautorem oceňované aplikace na rozpoznávání hub, která si velkou popularitu získala například v Dánsku.

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan kdysi k uštknutí hadem řekl: „Je to největší zdravotní krize, o které jste nikdy neslyšeli.“ Světová zdravotnická organizace (WHO) odhadovala, že předloni si hadí uštknutí vyžádala přes 130 tisíc úmrtí a přes 300 tisíc paralyzujících zranění a amputací.

WHO loni uvedla, že chce snížit počet uštknutí jedovatým hadem na polovinu do roku 2030. V plánu měla investice ve výši přes tři miliardy korun do vzdělání komunit, aby lidé dokázali hadím uštknutím předcházet, a do rozšíření hadích protijedů a dalších medikamentů. Zejména do oblastí, kde není možná okamžitá zdravotní pomoc.

Tagy: