Aplikace českého mladíka na rozpoznávání hadů pomůže zdravotníkům po celém světě

Had v teráriu

Nová aplikace na rozpoznávání hadů

Mladý český vědec Lukáš Picek vytvořil aplikaci na rozpoznávání jedovatých hadů, primárně určenou pro zdravotníky po celém světě. Ti by díky ní měli rychleji a lépe pomoci uštknutým pacientům. Systém je podle autora mobilní aplikace Lukáše Picka připraven na rozšíření na osm stovek druhů hadů.

Student katedry kybernetiky na Západočeské univerzitě v Plzni oficiálně představí svůj nejnovější počin za dva týdny. Aplikace má primárně sloužit zdravotníkům, kteří by díky ní měli rychle identifikovat, který jedovatý had pacienta uštkl a ihned aplikovat vhodný protijed.

„V této chvíli je systém téměř připravený na rozšíření na 800 druhů, kdy se snažíme samozřejmě zachytit ty nejvíc četné v těch zemích, kde to může pomoci. To znamená Indie, země třetího světa,“ uvedl osmadvacetiletý autor aplikace, kterou si bude moci po jejím vydání každý stáhnout zdarma.

Největší zdravotní krize, o které jste neslyšeli

Lukáš Picek je rovněž spoluautorem oceňované aplikace na rozpoznávání hub, která si velkou popularitu získala například v Dánsku.

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan kdysi k uštknutí hadem řekl: „Je to největší zdravotní krize, o které jste nikdy neslyšeli.“ Světová zdravotnická organizace (WHO) odhadovala, že předloni si hadí uštknutí vyžádala přes 130 tisíc úmrtí a přes 300 tisíc paralyzujících zranění a amputací.

WHO loni uvedla, že chce snížit počet uštknutí jedovatým hadem na polovinu do roku 2030. V plánu měla investice ve výši přes tři miliardy korun do vzdělání komunit, aby lidé dokázali hadím uštknutím předcházet, a do rozšíření hadích protijedů a dalších medikamentů. Zejména do oblastí, kde není možná okamžitá zdravotní pomoc.

Tagy: