Může jít o přelomový rozsudek v době pandemie koronaviru v Německu. Soud v šestisettisícovém Düsseldorfu vyhověl ve zrychleném řízení žalobě architekta Johannese Engelhardta proti povinnosti nosit roušku. Ta platí od pondělí 9. listopadu.
„Nevěřím na účinek roušek, Vždyť sami virologové už v březnu tvrdili, že nic nepřinášejí. Proto jsem šel k soudu,“ citoval architekta Engelhardta nejčtenější německý deník Bild.
Přinesl také odůvodnění soudu pod spisovou značkou 26 L 2226/20: Obecné rozhodnutí je příliš „neurčité“. Občanovi není jasné, kde a kdy se na něj vztahuje povinnost nosit roušku. Kromě toho mají soudci pochybnosti o regulaci vzdálenosti pěti metrů, protože jde daleko za hranici 1,5 metru vůči současnému nařízení proti šíření koronaviru.
Tento verdikt soudu platil jen pro žalobce. Takže Engelhardt mohl být jediným občanem, který by byl úšetřený povinnosti nosit roušku. Ale dopadlo to jinak. „Stěžoval jsem si a žalobu podal v zastoupení mnoha občanů, proto teď očekávám, že město tuto všeobecnou povinnost nosit roušku stáhne,“ doplnil osmašedesátiletý architekt Johannes Engelhardt.
A přesně tak i reagovalo vedení města a povinnost zrušilo s okamžitou platností. „Město Düsseldorf respektuje usnesení správního soudu,“ stálo v pondělním sdělení.
Jochen Lober, právní zástupce Johannese Engelhardta, věří, že tím dávají návod dalším. „Tento rozsudek má být určitým signálem pro ostatní města a ukazuje, že si lokální politici nemohou dělat, co chtějí,“ poznamenal Lober.
Může se stát, že právní bitvy v Düsseldorfu budou pokračovat. Město zveřejní nová nařízení a Lober na to reagoval slovy: „Pokud by byla stejně nepřiměřená jako to poslední, podáme další žalobu.“
Podobně jako architekt Engelhadrt, i když s výhradami, vidí situaci v sedmém nejlidnatějším německém městě tamní obyvatelé. „Jsem pro povinnost nosit roušky, především ve městě a v určité hodiny. Ráno v devět hodin v centru skoro nikdo není, ale když se tam na večer potkává hodně lidí, tak tam by ta povinnost platit měla. Ale nemyslím si, že celoplošné nařízení je nutné. Chtělo by se to řídit zdravým rozumem. Pokud v okolí nejsou lidé, pohybujme se volně bez roušky. Ale pokud jsou v blízkosti lidé, nasaďme si roušku,“ popsala gastronomka z Düsseldorfu.
Osmašedesátiletá důchodkyně Uta Schmitzová pro Bild uvedla: „Přijde mi směšné, pokud jsem sama na ulici, abych chodila s rouškou. Mám pochopení pro nošení masky tam, kde je plno lidí. Ale ne, když jdu sama se psem na procházku.“