Čeští občané, kteří míří z jakéhokoliv důvodu do Bavorska, tedy do spolkové země přímo za jihozápadní hranicí s Německem, se vystavují vysokým pokutám, pokud nebudou mít roušky či poruší nařízenou karanténu.
Markus Söder, předseda bavorské vlády, oznámil, že kvůli stoupajícím počtům nakažených koronavirem tamní vláda zpřísní postihy za nedodržování pravidel. Povinnost nosit roušky platí v Bavorsku ve vlacích, v metru, ve veřejně přístupných budovách a v obchodech.
Nyní se za porušení takové povinnosti platí pokuta ve výši 150 eur, v přepočtu 3 930 korun. „Nově se za nenošení roušek na určených místech zvyšuje pokuta na 250 eur,“ oznámil Söder. Tedy na 6 550 korun, ale… „Za opakované porušení lze uložit pokutu až 500 eur,“ doplnil bavorský premiér. A to už je 13 100 korun, tedy skoro třetina českého průměrného platu.
Bavorsko zavádí jedna z nejpřísnějších opatření v celém Německu, protože je také nejčastější tranzitní spolkovou zemí v celém Německu. Problém se zvýšeným počtem onemocnění COVID-19 se projevil se začátkem školního roku. V Německu není jednotný jako v Česku nebo v sousedním Rakousku, liší se podle spolkových zemí. Nákaza se do Bavorska „dostala“ především od turistů vracejících se z jižní Evropy a cestujících přes Bavorsko dále po Německu nebo do západní či severní Evropy.
Bavorská města Hof, nedaleko od hranic za Ašským výběžkem, Bayreuth, Norimberk, Řezno, Pasov či Mnichov bývají častými cíli českých občanů – ať už pendlerů, studentů či turistů.
V Ebersbergu, Ingolstadtu a v Řezně překročil počet nově hlášených případů za poslední týden hranici 30 nakažených na 100 tisíc obyvatel.
Stále důsledněji bavorské úřady sledují také porušování karanténní povinnosti. Každý, kdo nově svévolně opustí byt či dům při povinné karanténě, může zaplatit pokutu až 2 000 eur, v přepočtu 26 200 korun. „Ještě není čas na rozvolňování. Naopak, musíme utáhnout otěže,“ vysvětlil navýšení trestů až na čtyřnásobek Söder.
Pokuty i v Sasku
Bavorský premiér také upozornil na zpřísněný dohled nad stravovacími zařízeními. „Nově je budou kontrolovat také státní policisté, nejen místní pořádkové jednotky,“ popsal. Podle Bildu, nejčtenějšího deníku v zemi, nedal Söder naději na znovuotevření barům, klubům a diskotékám. „Budeme sledovat, jestli bary, které nabízejí jídlo, ho také skutečně prodávají, nebo jestli jde jen o večírky a zábavu,“ uzavřel předseda bavorské vlády Markus Söder.
Pokuta ve výši 60 eur (1570 korun) bude od 1. září hrozit také v Sasku. A to tomu, kdo si v obchodě nebo ve veřejné dopravě nenasadí na obličej roušku. Podle portálu mdr.de to v úterý schválila vláda této spolkové země, kam se lidé z Česka často vydávají za nákupy nebo na výlety. Opatření zatím platí do 2. listopadu.