Podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se bude dál očkovat vakcínou AstraZeneca, sdělil to ve středu na rádiu Frekvence 1. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) přitom tentýž den vydala prohlášení, že očkovací látka britské společnosti má i vedlejší účinky, tedy výskyt krevních sraženin. Stále ale převažují výhody nad riziky, míní nový ministr.
„Vakcínu AstraZeneca nebudeme zásadně omezovat, výhody převažují nad riziky,“ sdělil v rádiu Frekvence 1 ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Podle šéfky Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) vakcína AstraZeneca ale způsobuje krevní sraženiny. „Jde o vedlejší účinek,“ uvedla Emer Cookeová. „Možným vysvětlením těchto vzácných vedlejších účinků je imunitní reakce na očkování,“ prohlásila.
Problémy se podle ní vyskytují zvláště u žen mladších 60 let, není však průkazné, zda je tato skupina vzhledem k vakcíně rizikovější, více se dočtete zde.
K vakcíně AstraZeneca se ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřil i biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Zdeněk Hostomský. „To jsou geny, které ovlivňují srážlivost krve. Ženy o tom ani nemusí vědět, ale když berou antikoncepci, mají větší problém se srážlivostí,“ míní Hostomský. Fakt, že AstraZeneca způsobuje srážlivost, je pro něj nafouknutý.
Podle nového ministra ale nadále nebude očkování povinné. Vyvrací tak i obavy ohledně ruské vakcíny Sputnik V. „Nebudeme nikoho nutit k očkování touto vakcínou, bylo by to na dobrovolné bázi. Neviděl jsem zatím všechna data, požádal jsem proto ředitelku pro kontrolu léčiv, aby se na to zaměřila,“ dodal Arenberger s tím, že chce také zjistit, jaký zájem o vakcínu vůbec je. Podle předběžných dat se jedná o 10 až 26 procent, což je podle něj významná skupina.