reklama

Arenberger už úřaduje: AstraZeneca se bude dál používat, výhody převažují nad riziky

Podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se bude dál očkovat vakcínou AstraZeneca, sdělil to ve středu na rádiu Frekvence 1. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) přitom tentýž den vydala prohlášení, že očkovací látka britské společnosti má i vedlejší účinky, tedy výskyt krevních sraženin. Stále ale převažují výhody nad riziky, míní nový ministr.

reklama

„Vakcínu AstraZeneca nebudeme zásadně omezovat, výhody převažují nad riziky,“ sdělil v rádiu Frekvence 1 ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Podle šéfky Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) vakcína AstraZeneca ale způsobuje krevní sraženiny. „Jde o vedlejší účinek,“ uvedla Emer Cookeová. „Možným vysvětlením těchto vzácných vedlejších účinků je imunitní reakce na očkování,“ prohlásila.

Problémy se podle ní vyskytují zvláště u žen mladších 60 let, není však průkazné, zda je tato skupina vzhledem k vakcíně rizikovější, více se dočtete zde.

K vakcíně AstraZeneca se ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřil i biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Zdeněk Hostomský. „To jsou geny, které ovlivňují srážlivost krve. Ženy o tom ani nemusí vědět, ale když berou antikoncepci, mají větší problém se srážlivostí,“ míní Hostomský. Fakt, že AstraZeneca způsobuje srážlivost, je pro něj nafouknutý.

Podle nového ministra ale nadále nebude očkování povinné. Vyvrací tak i obavy ohledně ruské vakcíny Sputnik V. „Nebudeme nikoho nutit k očkování touto vakcínou, bylo by to na dobrovolné bázi. Neviděl jsem zatím všechna data, požádal jsem proto ředitelku pro kontrolu léčiv, aby se na to zaměřila,“ dodal Arenberger s tím, že chce také zjistit, jaký zájem o vakcínu vůbec je. Podle předběžných dat se jedná o 10 až 26 procent, což je podle něj významná skupina.

Tagy:

Psychika ničí olympioniky. Kvůli hlavě vzdala boj o zlato hvězdná gymnastka Bilesová

Jedna z největších amerických nadějí na nejcennější kov z letních olympijských her v Tokiu, Simone Bilesová, v úterý odstoupila z finále ženské týmové gymnastiky. „Je to na nic, když bojujete s vlastní hlavou,“ sdělila novinářům poté, co oznámila, že se obává o své duševní zdraví. Právě to je podle ní důležitější. Není první sportovkyní, kterou na olympiádě v Tokiu trápí psychika.

Perušič z izolace: Už je mi dobře. Nejhorší je tu komunikace s Japonci a strava

O jeden zápas už přišel, od dalšího ho dělí jen pár dní. Beachvolejbalista Ondřej Perušič se stále nachází v izolaci po pozitivním testu na koronavirus, vrací se mu ale síly a už nyní kromě únavy na sobě nepozoruje žádné další symptomy, sdělil redakci CNN Prima NEWS. O tom, zda nakonec zasáhne do olympiády, ale rozhodnou až japonští lékaři. Podle Perušiče v Tokiu vázne komunikace v angličtině, příliš nadšený není ani ze stravy, která by mohla ve výsledku ovlivnit i výkon sportovců.

Čtyřnásobné doživotí nestačí. Za vraždu Asiatek požaduje prokurátorka trest smrti

Američan obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty ve státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Soud mu za ně následně vyměřil čtyři doživotní tresty bez nároku na podmínečné propuštění, informovala agentura AP. Březnový útok otřásl zejména komunitou amerických Asiatů, neboť šest z osmi obětí byly ženy asijského původu

Dojemný příběh na OH. Surfovat začal na víku od chladicího boxu, teď slaví zlato

Narodil se jako syn chudého brazilského rybáře a surfovat se učil na polystyrenovém víku od chladicího boxu, ve kterém jeho otec vozil ryby na trh. V roce 2015 mu kariéru málem ukončilo traumatické poranění mozku a v úterý se mu ve finále olympijského závodu v Tokiu na první vlně zlomilo prkno. Přesto sedmadvacetiletý brazilský surfař Italo Ferreira slaví zlato. Jeho příběh zatím patří k těm nejdojemnějším z letošních olympijských her.

reklama

Domácí zpravodajství

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

reklama