reklama

Arenberger už úřaduje: AstraZeneca se bude dál používat, výhody převažují nad riziky

Nový ministr zdravotnictví uvedl, že AstraZeneca se bude dál používat.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se bude dál očkovat vakcínou AstraZeneca, sdělil to ve středu na rádiu Frekvence 1. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) přitom tentýž den vydala prohlášení, že očkovací látka britské společnosti má i vedlejší účinky, tedy výskyt krevních sraženin. Stále ale převažují výhody nad riziky, míní nový ministr.

reklama

„Vakcínu AstraZeneca nebudeme zásadně omezovat, výhody převažují nad riziky,“ sdělil v rádiu Frekvence 1 ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

K tématu

Podle šéfky Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) vakcína AstraZeneca ale způsobuje krevní sraženiny. „Jde o vedlejší účinek,“ uvedla Emer Cookeová. „Možným vysvětlením těchto vzácných vedlejších účinků je imunitní reakce na očkování,“ prohlásila.

Problémy se podle ní vyskytují zvláště u žen mladších 60 let, není však průkazné, zda je tato skupina vzhledem k vakcíně rizikovější, více se dočtete zde.

K vakcíně AstraZeneca se ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřil i biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Zdeněk Hostomský. „To jsou geny, které ovlivňují srážlivost krve. Ženy o tom ani nemusí vědět, ale když berou antikoncepci, mají větší problém se srážlivostí,“ míní Hostomský. Fakt, že AstraZeneca způsobuje srážlivost, je pro něj nafouknutý.

Podle nového ministra ale nadále nebude očkování povinné. Vyvrací tak i obavy ohledně ruské vakcíny Sputnik V. „Nebudeme nikoho nutit k očkování touto vakcínou, bylo by to na dobrovolné bázi. Neviděl jsem zatím všechna data, požádal jsem proto ředitelku pro kontrolu léčiv, aby se na to zaměřila,“ dodal Arenberger s tím, že chce také zjistit, jaký zájem o vakcínu vůbec je. Podle předběžných dat se jedná o 10 až 26 procent, což je podle něj významná skupina.

Nový ministr zdravotnictví uvedl, že AstraZeneca se bude dál používat.
Nový ministr zdravotnictví uvedl, že AstraZeneca se bude dál používat.
Zdroj: CNN Prima NEWS

K tématu

Tagy: očkování Petr Arenberger vedlejší účinky AstraZeneca krevní sraženiny
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Prezident Zeman odvolal z funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD

Prezident Zeman odvolal z funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD

  • Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman odvolal ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Uvedl to tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Českou diplomacii bude zřejmě dočasně řídit ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Petříčka má v Černínském paláci vystřídat ministr kultury Lubomír Zaorálek, tomu se ale z resortu kultury odejít nechce. Hamáček to řekl na pondělní tiskové konferenci.

Pandemie koronaviru má už tři miliony obětí. Nákazu prodělalo přes sto milionů lidí
Zpátky do lavic: Těším se na kamarády i paní učitelku, říká malá Alexandra
Hraj dál, výhoda. Fanoušci hry FIFA chtějí ovládat rozhodčího, jak by to vypadalo?
Požár pražské haly mají hasiči pod kontrolou. Nevětrejte, vyzývají občany
Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?
Pivovar spjatý s hnutím Chcípl PES posprejoval vandal. Restauratér vypsal odměnu
Další články
reklama
reklama