
Argentinské dokumenty o pomoci nacistům
Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Mnohé z nich potvrzují, že vysoce postavení nacisté, jakým byl i doktor Josef Mengele, žili v Argentině bez problémů. Napsal to britský list The Times.
Milei pondělním krokem splnil slib, který učinil už v únoru. Dohromady tak argentinské úřady zpřístupnily 1850 dokumentů. Jsou mezi nimi složky od policie a zpravodajských služeb stejně jako novinové ústřižky. Mnohé z nich byly odtajněny už v 90. letech, ale veřejnosti zůstávaly prakticky nepřístupné. Nahlédnout do nich totiž mohla pouze tehdy, pokud si požádala o návštěvu ve státním archivu.
ČTĚTE TAKÉ: Z Hitlerova těla nezbylo vůbec nic. Kniha odhaluje okolnosti vůdcovy smrti, zemřel před 80 lety
„Neexistuje důvod, proč pokračovat s jejich zatajováním,“ uvedl šéf kabinetu vlády Guillermo Francos. Přesto jejich uveřejnění podle listu vyhovuje politickým ambicím současného prezidenta.
Snaha o pošpinění Peróna
Jedním důvodem tak může být, že Milei se snaží pošpinit odkaz Juana Dominga Peróna, který byl hlavou státu mezi lety 1946 a 1955 a pak znovu od roku 1973 až do své smrti v roce 1974. Právě on dal pravděpodobně přímý souhlas k tomu, aby do země přišly stovky nacistů, kteří uprchli z Evropy. Perón, který prosazoval větší zásahy státu do ekonomiky, je v zemi stále oblíben. Politici, kteří se odvolávají na jeho odkaz, jsou nyní převážně v opozici. Milei je zastáncem volného trhu.
Odtajnění dokumentů také může pomoci zlepšit prezidentovu pověst jako největšího podporovatele Izraele mezi latinskoamerickými lídry. Milei před časem uvedl, že po skončení svého mandát má v plánu konvertovat k judaismu.
Eichmann, Mengele i Pavelič
Po válce uprchla do Argentiny řada prominentních nacistů – například Adolf Eichmann, jeden z hlavních strůjců nacistické genocidy, kterého v roce 1960 ze země unesli izraelští „lovci nacistů“ a po soudním řízení v Jeruzalémě byl oběšen jako válečný zločinec v roce 1962, uvedlo na webu The National WWII Museum.
Dale také nechvalně proslulý „anděl smrti“ – osvětimský lékař Josef Mengele či vůdce chorvatské ultranacionalistické organizace ustašovců Ante Pavelič.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Fronta na maso, která vyhnala Slavii. Stalin byl na Letné sedm let, pak ho Pražané odpálili