CNN Prima News asistenční pes

asistenční pes

Výpis příspěvků ke štítku „asistenční pes“

Hendikepy, které nejsou vidět, také existují: Kdo jsou asistenční psi?

17. dubna 2022 12:30

Když se řekne vodicí pes, každý ví, komu tento pes pomáhá. Pokud ale řekneme asistenční pes, už je to náročnější. Lidi často napadne člověk s fyzickým postižením –⁠ na vozíku. Asistenční pes ale může pomáhat i s odhalením zvýšené hladiny cukru v krvi, s příchodem epileptického záchvatu, osobám s poruchami autistického spektra nebo třeba se sluchovým postižením. Dost často se jedná o „hendikepy“, které nejsou na první pohled vidět.

Pro diabetiky je pes více než čtyřnohý přítel. Pozná, kdy mají špatnou hladinu cukru

12. prosince 2021 22:29

Rčení, že je pes nejlepším přítelem člověka, má pro některé lidi hlubší význam než pro jiné. Své o tom ví rodina Orságových, kterým ulehčuje život čtyřletá fena Eliška. Speciálně vycvičený signální australský ovčák pro diabetiky totiž dokáže u 12letého Tadeáška rozpoznat, kdy má příliš nízkou či vysokou hladinu cukru v krvi. Stejnou měrou hlídá i jeho mladšího bratra Štěpánka, který je též diabetik. Nedostatek i přebytek cukru přitom mohou kromě fyzických nežádoucích projevů silně ovlivnit vnímání a způsobit dokonce i bezvědomí či kóma se smrtelným následkem.

Pes zjistil, že jeho panička má hypoglykemii, jeho zásah ji zachránil před záchvatem

7. prosince 2021 14:30

Mladá dívka Abbey Karnesová trpí cukrovkou, a proto má svého asistenčního psa. Ten jí pomáhá hlídat klesající nebo naopak stoupající hladinu cukru v krvi. Abbay zdokumentovala na své sociální sítě moment, kdy cítila hypoglykemii a hrozil jí záchvat. Její pes Darby o ni měl takový strach, že jí přinesl hned pět sladkých džusů, místo jednoho, a stal se tak miláčkem internetu.

Na asistenční psy stát nepřispívá. Nejsou totiž oficiální kompenzační pomůckou

9. července 2020 14:50

Neziskové organizace a někteří poslanci usilují o změnu zákona, podle kterého by se asistenční pes stal oficiálně kompenzační pomůckou. Hlavním důvodem je, že stát na ně handicapovaným v současnosti nepřispívá. Lidé také nemají nikde garantováno, že je s asistenčním psem pustí do veřejných prostor nebo dopravních prostředků.

Falešní vodící a asistenční psi – celosvětový fenomén počesku

20. srpna 2019 00:00

„Má se za to, že vodicí pes není pes jako takový, ale průvodce nevidomého člověka,“ tak Veřejný ochránce práv definuje vodicího psa. Labrador ve žluté vestičce, to je pro většinu z nás vodící pes, jak ho známe. Máme chuť ho pohladit, ale víme, že ho nesmíme rušit od jeho čtyřiadvacetihodinové šichty, obdivujeme ho, ustupujeme před ním v metru.