CNN Prima News asistenční pes

asistenční pes

Výpis příspěvků ke štítku „asistenční pes“

Pohlazení, které ohrožuje druhé: Držitelé asistenčních psů jsou zoufalí, líčí své zkušenosti

Jsou přátelští a roztomilí, svou roli pomocníka však berou velmi vážně. Asistenční psi provázejí své pány na každém kroku, jsou jejich ušima, očima i pomocnou rukou. Řada lidí si však stále neuvědomuje, že čtyřnozí asistenti potřebují pro výkon své práce klid. Proto organizace Helppes s podporou agentury WMC Grey zorganizovala osvětovou kampaň Na cizí psy se bez svolení nesahá. Jak pouhé pohlazení či rozptylování psa může držitelům čtyřnohých pomocníků uškodit, přibližují jak oni, tak trenéři.

Po covidu přišla epilepsie. Maturant Tomáš zažíval silné záchvaty, dnes jsou takřka minulostí

Když se řekne epilepsie, řada lidí si představí život omezený pravidelně se vyskytujícími záchvaty. Díky pokrokům současné medicíny už tomu však tak dnes být nemusí. To je i případ 18letého Tomáše z Prahy, u něhož epilepsie propukla před čtyřmi lety poté, co prodělal covid. Náhlé záchvaty, obavy rodičů o Tomášovu bezpečnost – to vše je dnes takřka minulostí. Mladíkovi významně pomohla speciální léčba i asistenční pes, díky kterému nikdy není sám. Na pokroky v pomoci pacientům odborníci upozorňují u příležitosti Mezinárodního dne epilepsie, který připadá na 10. února.

Příběh pomoci: pes Persy ohlídá nemocného Vojtu

Asistenční pes Persy našel nového majitele. Stal se jím Vojta, kterému v 15 letech diagnostikovali mozkový nádor, jenž mu způsobil částečné ochrnutí, ztrátu zraku a krátkodobé paměti. Těžkým životním zkouškám teď budou čelit ve dvou. Osmý ročník dobročinného projektu se zaměřuje na speciální výcvik čtyřnohých kamarádů a vznikl pod záštitou společností Mars a BILLA.

Na péči o autistického syna zůstala Pavlína sama. Úlevu přináší jízda na kole, vznikla sbírka

Už od narození provázely dnes třicetiletého Martina zdravotní problémy. Až v pěti letech se rodina dozvěděla, že trpí dětským autismem s mentální retardací. Více než polovinu Martinova života se o něj maminka Pavlína stará sama. Péče je náročná, jakékoliv narušení zajetých rituálů u Martina vyvolává agresivní záchvaty, kdy ubližuje sobě i svému okolí, které mu chce pomoci. Klid a úlevu nachází při jízdě na kole, proto sestra Veronika založila na platformě Znesnáze sbírku. Cílem je vybrat dostatek financí na pořízení speciálního elektrokola, které by vyjížďky velmi usnadnilo.

Autisté nachází pochopení u psů. Zájem o speciální pomocníky roste, pouto je jedinečné

S poruchou autistického spektra (ASD či PAS) se v Česku každý rok narodí až dva tisíce dětí. Co přesně ji způsobuje, není dosud zcela jasné. Autisté žijí ve světě, pro který má společnost velmi málo pochopení. Jediným prostředníkem mezi jejich vlastním, uzavřeným světem a okolím je často speciálně vycvičený asistenční pes. Díky němu jsou lidé s PAS schopni žít normální život a být méně závislí na svém okolí. Světový den porozumění autismu si připomínáme 2. dubna.

Fenka Viky změnila paničce život, pak přišla rána. Karolína shání peníze na psího asistenta

V 28 letech bojuje Karolína s řadou zdravotních překážek. Od narození trpí dětskou mozkovou obrnou (DMO), je zcela odkázaná na invalidní vozík, často se potýká se silnými epileptickými záchvaty a ke všemu trpí vážnou oční vadou. Život se jí však změnil ve chvíli, kdy se s manželem rozhodli pořídit asistenčního psa. Fenka Viky Karolíně život nejen usnadnila, ale také ho zaplnila, stala se novým členem rodiny. Nečekaná rána v podobě vážného onemocnění asistenčního psa nutí Karolínu hledat prostředky na pořízení nového čtyřnohého parťáka. S žádostí o pomoc se obrací na veřejnost.

Bojuje se záchvaty, speciální kočárek zajistí Báře bezpečí. Cena je ale příliš vysoká

Každou cestu z domova provází obava z nečekaného záchvatu. S touto nejistotou musí žít rodiče 15leté Báry, která žije s epilepsií, centrální svalovou hypotonií, autismem, mentální retardací a dalšími zdravotními potížemi. Záchvaty v případě mladé slečny přichází velmi často a mnohdy za sebou nechávají vážné následky. Z toho důvodu by rodina ráda pořídila speciální zdravotní kočárek, který by Báře zajistil bezpečí, a to i během záchvatu. Jeho cena je však příliš vysoká. Rodiče se proto s prosbou o pomoc obrací na veřejnost.

Hendikepy, které nejsou vidět, také existují: Kdo jsou asistenční psi?

Když se řekne vodicí pes, každý ví, komu tento pes pomáhá. Pokud ale řekneme asistenční pes, už je to náročnější. Lidi často napadne člověk s fyzickým postižením –⁠ na vozíku. Asistenční pes ale může pomáhat i s odhalením zvýšené hladiny cukru v krvi, s příchodem epileptického záchvatu, osobám s poruchami autistického spektra nebo třeba se sluchovým postižením. Dost často se jedná o „hendikepy“, které nejsou na první pohled vidět.