Interview PLUS, Jiří Hub - 30.5. v 14:41
Informační technologie a zkušení a výkonní zaměstnanci. To jsou hlavní témata, kterým se musí řádně věnovat každá prosperující společnost. Především po pandemii Covidu-19, během které se na virtuální svět a především jeho zabezpečení a snadné fungování spoléhalo víc než kdy dřív. Sehnat dobré lidi, kteří by virtuální prostředí dokázali zabezpečit, bude přitom čím dál těžší. Takový je názor výkonného ředitele a předsedy představenstva společnosti Asseco Solutions, Jiřího Huba, který byl v pořadu Interview PLUS hostem Lucie Hrdličkové.
Jiří Hub
Jiří Hub je výkonným ředitelem Asseco Solutions, leadera českého trhu s podnikovými informačními systémy HELIOS, a ve firmě působí od roku 1993. Mezitím se obrat společnosti zvýšil dvacetinásobně a počet lidí více než desetkrát. Systémy HELIOS postupně ovládly třetinu tuzemského trhu a firmě se daří i na Slovensku.
Doba pokročila a technologie se vyvíjejí závratnou rychlostí. Firmy spoléhají na zabezpečovací programy a na podnikové informační systémy, které jim ulehčují práci a automatizují různé procesy. Covidová pandemie navíc postavila podniky a jejich zaměstnance před zásadní výzvu. Tou je práce na dálku. Vyrovnat se s nelehkou situací musela i společnost Asseco Solutions, která je skloňovaná také v souvislosti s ERP systémem. „Já bych to přeložil normálně do češtiny jako podnikový informační systém. Definován byl kdysi společností IDC, což je nadnárodní korporace, která dělá marketingové průzkumy právě v IT. A vlastně ho definovala jako podnikový systém, který obsahuje aspoň tři ze čtyř základních agend. A to je podniková ekonomika, logistika, lidské zdroje anebo výroba,“ říká Jiří Hub, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Asseco Solutions.
Jednoduše řečeno, systém pomáhá řídit chod firmy, která najde všechny potřebné informace na jednom místě.
Covid-19 zvýšil hlad po schopných pracovnících
Stejně jako jiné obory i celou IT oblast ovlivnila pandemie Covidu-19. Podle Jiřího Huba velmi razantním způsobem. Společnosti se musely naučit fungovat, aniž by se zaměstnanci osobně potkávali. To mělo také vliv na poptávku po zkušených vývojářích, protože virtuální prostředí bylo potřeba zabezpečit lépe než kdy dřív. Asseco Solutions se ale podle Jiřího Huba s tím vším dovedla vypořádat. „Já bych skoro řekl, že jsme taková anomální IT firma, protože máme jako jednu ze základních hodnot lidskost, my se rádi potkáváme. My jsme do práce chodili pořád, protože to rádi děláme. A většina našich zákazníků to také ocenila. Takže my jsme dospěli do toho, že maximálním omezením bylo, že jsme měli polovinu lidí na home office, ale jinak jsme fungovali dál.“
Schopní a zkušení zaměstnanci se ovšem v současnosti hledají těžko a Jiří Hub k tomu dodává: „My samozřejmě vývojáře potřebujeme. Je to velmi ožehavá oblast, ty lidské zdroje, to je totální katastrofa. Já jsem vzděláním ekonom a velmi mě baví sledovat makroekonomické údaje. Málokdo ví, že Česká republika vede už pět let žebříček nezaměstnanosti v tom slova smyslu, že ji má nejnižší v celé Evropské unii. Snad na jediný měsíc nás předehnali kolegové z Polska.“
Lidí vzdělaných v oboru IT je v Česku dost. Poptávka je ovšem vysoká a spoléhat se plně podle Jiřího Huba nedá ani na to, že by díru na pracovním trhu zaplnili kvalifikovaní pracovníci z válkou zničené Ukrajiny. „Možná že z východu, tedy z Ukrajiny, která má relativně blízko k evropské kultuře, by se díra zaplnit mohla. Ale v tuto chvíli hodně předbíháme, jak se vůbec věci vyvinou. Já předpokládám, že tito specialisté budou chtít budovat svoji zemi doma.“
Jiří Hub, výkonný ředitel Asseco Solutions, leadera českého trhu s podnikovými informačními systémy, a ve firmě působí od roku 1993. Mezitím se obrat zvýšil dvacetinásobně a počet lidí více než desetkrát. Za úspěšnými 30 lety firmy vidí důvěru zákazníků, jejichž jádrem jsou malé a střední podniky a firemní kulturu, díky které výrobce ERP řešení Helios má rád změny a nebojí se jich.
Práce na dálku jako výzva
Práce přitom v uplynulých dvou letech zaměstnancům Asseco Solutions značně přibylo. Nařízené restrikce a izolace informačním technologiím nahrály. Kromě zakázek ale bylo potřeba zařídit, aby všechno, byť na dálku, fungovalo, jak má. „Zas tak jednoduché to nebylo. Často byly nějaké technologické překážky, trvalo déle, než se připravil set up schůzky. Takže někdy to toho času zabralo víc, a ne všechny poptávky jsme mohli uspokojit tak, jak zákazníci po nás chtěli. Dobří hospodáři, což byli zejména tedy majitelé, ředitelé středně velkých firem, tak ti využili právě těch restriktivních období k tomu, aby svoji firmu trochu zvelebili. A proto poptávka začala stoupat,“ vzpomíná na náročné časy Jiří Hub.
Velká část firem v současnosti funguje především virtuálně, v cloudu. To jim podle výkonného ředitele a předsedy představenstva společnosti Asseco Solutions přináší řadu výhod. „Nemusí se tolik starat o své firemní IT, nechávají to na dodavateli. Mají garantovanou dostupnost, můžou se připojit kdykoli a odkudkoli,a to bych řekl, že je ta základní výhoda.“ Jiří Hub ale zároveň dodává, že představa o tom, že virtuální prostředí pomůže společnostem ušetřit, je mylná. A to mimo jiné i v souvislosti s bezpečností kybernetického prostoru a také s lidmi, kteří ji umí zajistit. „S ohledem na to, co se dnes děje ve světě a speciálně v Evropě,“ vysvětluje dál Jiří Hub v pořadu Interview PLUS.
Umělá inteligence jako součást vývoje
Velmi důležité téma pro IT technologie a firmy, které se jimi zabývají. O krok blíže je ale tzv. machine learning, česky řečeno strojové učení. To už má podle Jiřího Huba reálné obrysy. „Máme oddělení, které se tomu přímo věnuje. Samozřejmě rádi se holedbáme tím, že vyvíjíme nástroje umělé inteligence, ale tohle je opravdu bližší. Máme i dvě oblasti, které se přímo týkají podnikových informačních systémů, které pro zákazníky jsou velice zajímavé. Jedna z nich je vyhledávání anomálií v účetnictví. Nástroj, který sleduje a hlídá, detekuje odchylky, které se v účetních dokladech mohou stát. Tak buď zachrání, že se paní účetní někde uklikne, nebo v tom horším případě zabrání třeba zpronevěře.“
Dalším krokem je automatizace
Ta má zákazníkům opět výrazně usnadnit fungování jejich firem. A především jejich zaměstnancům. „Tento stroj, počítač některé úkony buď přímo udělá za vás, nebo vám navrhuje cesty, jakým způsobem to zkrátit, a vy jenom odkliknete, že to takto chcete. Příklad by byl skladová evidence, kde skladník musí načítat neustále nějaké ceny. Stroj hlídá, jestli tam nejsou nějaké anomálie. A navrhuje přímo to, co má člověk zadat. A on jenom odklikává, co mu systém navrhl. Nemusí to tam bušit ručně,“ vyjmenovává Jiří Hub.
Plat by neměl být jedinou motivací pracovníků
Tohle všechno ale vyžaduje zkušené lidi, kterých, jak už bylo zmíněno, je málo. Podle výkonného ředitele a předsedy představenstva je ale chyba lákat zaměstnance pouze na vysoký plat. „Určitě by IT specialista měl být dobře ohodnocen. Ale právě ta velmi křehká situace na trhu práce vede k tomu, že některé firmy, třeba banky, když shání specialisty, se snaží tyto lidi přeplácet. A to podle mě je krátkozraká ideologie. Samozřejmě ale ano, dobří a loajální a pracovití lidé si zaslouží určitě dobré peníze, o tom vůbec žádná. Nicméně stejně důležité jsou například motivační systém, systém benefitů či firemní kultura.“