Asteroid Apophis proletí kolem Země v roce 2029 ve vzdálenosti menší než 32 000 km. Mohutné těleso má být podle odhadu astronomů téměř stejně velké jako Empire State Building či Eiffelova věž. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že by náraz asteroidu do planety odpovídal výbuchu 1 200 megatun trhaviny TNT. Modrou planetu však nezasáhne.
Apophis byl podle webu Jerusalem Post poprvé objeven 19. června 2004 astronomy z arizonské národní observatoře Kitt Peak. Podle původních odhadů měl mít asteroid průměr 450 metrů. Byl by tedy větší než 381 metrů vysoká budova Empire State Building či 324 metrů vysoká Eiffelova věž. Podle původních odhadů měl být dokonce o polovinu větší než nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa v Dubaji, který měří 828 metrů. Později se však odborníci shodli, že přibližná velikost asteroidu je 370 metrů.
Experti se také původně obávali, že by se vesmírné těleso mohlo srazit se Zemí. Tuto domněnku však vyvrátily další shromážděné údaje. NASA prohlásila, že planetě v příštích sto letech srážka s asteroidem nehrozí.
V době, kdy strach z možné srážky vrcholil, se Apophis stal prvním asteroidem, který na Turínské stupnici nebezpečnosti dopadu dosáhl hodnocení čtyři. Tabulka rizik NASA Sentry uváděla, že by náraz asteroidu do planety odpovídal výbuchu 1 200 megatun trhaviny TNT.
V každém případě by se mělo jednat o dosud nejbližší průlet asteroidu této velikosti kolem Země. Podle astronomů by mělo být těleso natolik blízko, že ho bude moci spatřit každý obyvatel východní polokoule i bez dalekohledu.
Jméno Apophis pochází z řecké verze jména Apep, netvora ze staroegyptské mytologie v podobě obrovského hada a úhlavního nepřítele slunečního boha Rea. Přestože tento název může působit apokalypticky, kult egyptských bohů pravděpodobně nebyl pro tento název hlavní inspirací. Podle časopisu Astronomy byli spoluobjevitelé Dave Tholen a Roy Tucker velkými fanoušky sci-fi seriálu Hvězdná brána, jehož hlavní padouch se jmenoval právě Apophis.
Nevypočitatelné asteroidy přilétají od Slunce
NASA odhaduje, že v příštích 100 letech Zemi nehrozí žádná srážka s asteroidem. Platí to však zejména pro asteroidy přilétající směrem k Zemi a Slunci. Tělesa letící opačným směrem od Slunce je stále velmi obtížné předpovídat. Dne 16. září proletěl kolem Země asteroid 2021 SG o velikosti 42 až 94 metrů, o jehož existenci, natož průletu kolem planety, neměli vědci až do následujícího dne vůbec tušení.
Dopad asteroidu zůstává jednou z nejnebezpečnějších možných přírodních katastrof, které mohou nastat. Astronomové na celém světě, včetně Národního úřadu pro letectví a vesmír NASA, tak monitorují všechny blízké asteroidy a vypočítávají jejich trajektorie, aby zjistili, zda některý z nich nepředstavuje pro Zemi hrozbu.