NASA chce do konce příštího desetiletí vidět první kroky člověka na Marsu v rámci mise Artemis. Tento plán vede k mnoha výzkumům. V rámci jednoho z nich vědci z americké Pensylvánské univerzity zjistili, že stav beztíže by mohl mít vliv na rozpoznávání emocí.
Ve vesmíru neexistuje gravitace, která by přitahovala krev do dolní části těla, místo toho krev stoupá směrem k mozku, vysvětlili autoři studie. Astronauti po návratu na Zemi trpí závratěmi a někdy i mdlobami. Předchozí výzkumy ukázaly, že stav vede ke strukturálním změnám v mozku.
Při testování nechali vědci 16 dobrovolníků strávit 60 dní v „poloze na lůžku“ s hlavou nakloněnou v mírném úhlu šesti stupňů. Tato poloha pomáhá napodobit účinky mikrogravitace na tok krve v těle. Experimenty představené ve Frontiers in Physiology jsou první svého druhu.
„Účastníci pravidelně absolvovali 10 kognitivních testů souvisejících s vesmírnými lety, které byly speciálně navrženy pro astronauty, jako je prostorová orientace, paměť, riskování a rozpoznávání emocí,“ vysvětlil Basner. „Během odpočinku v posteli bylo zjištěno mírné, ale statisticky významné zpomalení v celé řadě kognitivních domén. Tyto změny byly zpozorovány brzy a s přibývajícím časem se nezhoršovaly ani nezlepšovaly, s výjimkou rozpoznávání emocí,“ vysvětlil vedoucí týmu profesor Mathias Basner, psychiatr na Pensylvánské univerzitě.
Vliv na týmovou práci astronautů
Dobrovolníci postupem času potřebovali stále více času k rozhodnutí, jaká emoce je v obličeji vyjádřena. Více dávali přednost výběru naštvaného výrazu před neutrálním.
Basner uvedl, že posádka bude několik měsíců ve stísněném prostoru. „Schopnost astronautů správně číst emoční projevy toho druhého bude mít zásadní význam pro efektivní týmovou práci a úspěch mise. Naše zjištění naznačují, že tato jejich schopnost může být časem narušena,“ řekl podle Daily Mail.
Tým ale sdělil, že nemůže určit, zda účinky pozorované na emočním rozpoznávání byly vyvolány mikrogravitací nebo uzavřením a izolací.