Galaxie umírají, když se v nich přestanou vytvářet hvězdy. Nyní byli astronomové poprvé svědky tohoto jevu ve vzdálené galaxii. Ta totiž vypustila téměř polovinu plynu, který využívá k formování hvězd. Astronomové pozorovali tento jev pomocí dalekohledu ALMA v Chile.
Světlu z této galaxie, známému jako ID2299, trvalo asi devět miliard let, než se dostalo na Zemi. Astronomové tedy v podstatě sledují, jak tam vesmír vypadal v době, kdy byl jen 4,5 miliardy let starý. Nyní se totiž jeho stáří odhaduje na 13,5 miliardy let.
Galaxie ID2299 ztrácí ročně plyn o hmotnosti 10 tisíc Sluncí, což snižuje množství paliva, které potřebuje k formování hvězd. Ale galaxie stále vytváří hvězdy rychlostí, která je stokrát vyšší než u naší vlastní Mléčné dráhy. To způsobí, že ID2299 zemře za několik desítek milionů let. „Je to poprvé, co jsme pozorovali typickou masivní hvězdotvornou galaxii ve vzdáleném vesmíru, která „umře“ kvůli masivnímu vyloučení chladného plynu,“ uvedla ve svém prohlášení Annagrazia Puglisi, hlavní výzkumná pracovnice a postdoktorandka z Durham University ve Velké Británii a Saclay Nuclear Research Center ve Francii.
Je možné, že zánik této galaxie byl způsoben srážkou s jinou galaxií, s níž se nakonec spojila a vytvořila ID2299. K objevu došlo víceméně náhodou – astronomové totiž pracovali na jiném průzkumu chladného plynu ve vzdálených galaxiích.