Členové australských zpravodajských služeb pochybují o slovech amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, že existuje „značené množství důkazů“ potvrzující únik viru z čínské laboratoře ve Wu-chanu.
Zpravodajci to řekli deníku The Sydney Morning Herald. Spolu s tím uvedli, že zpravodajský materiál sdílený aliancí Pět očí (Austrálie, Velkou Británie, USA, Kanada a Nový Zéland) čerpá hlavně z volně dostupných informačních kanálů. Neobsahuje přitom žádné informace nashromážděné samotnými zpravodajskými službami. Slova Australanů nepřímo pro CNN potvrdily i nejmenované zdroje, podle kterých je tvrzení Pompea „velmi nepravděpodobné“.
Trump tvrdí, že má informace o původu koronaviru, agenturám navzdory
Americký prezident Donald Trump při svém čtvrtečním vystoupení před médii uvedl, že má informace, které mu dávají vysokou míru přesvědčení o původu koronaviru ve Virologickém ústavu v čínském Wu-chanu. A to navzdory tomu, že o den dříve americké zpravodajské služby dospěly k závěru, že koronavirus nebyl lidskou rukou vyrobený ani geneticky upravený.
„Je vysoce pravděpodobné, že k tomu došlo přirozeně a že nákaz vzešla z interakce zvířete a člověka,“ uvedl pro CNN západní diplomat obeznámený se zpravodajskými materiály aliance Pět očí. Jiný zdroj ze stejné aliance doplnil: „Je možné, že koronavirus unikl z čínské laboratoře ve Wu-chanu, ale neexistují důkazy, které by tuto teorii podpořily. Je však zřejmé, že trh je místem, odkud se virus rozšířil. Jak se virus dostal na trh, zůstává nejasné.“
Australanům se Pompeaova slova nelíbí
Australský premiér Scott Morris patří k největším kritikům Pekingu. Dlouhodobě požaduje nezávislé mezinárodní prošetření postupu Číny v otázce šíření a případného tajení informací ohledně koronaviru. Deník The Sydney Morning Herald uvádí, že členové Morrisovy vlády se obávají, že podpora teorie Mikea Pompea může zbrzdit snahu o mezinárodní nezávislé vyšetření celé události. Kromě toho může také ohrozit i snahu na trvalé a celkové ukončení fungování čínských trhů s různými druhy exotických zvířat, která jsou často držena ve špatných hygienických podmínkách. Ty jsou přitom ideální pro šíření různých patogenů.
Podle Číny je to „šílenství“
Čínská státní televize CCTV poznámky amerického ministra zahraniční ohledně původu koronaviru označila za „šílenství“. „Zlý Pompeo svévolně chrlí jed a šíří lži,“ řekl doslova moderátor státní televize. Čína dlouhodobě zatajování informací o viru SARS-CoV-2 odmítá. Jednotlivé státy kritizuje z proti-čínské rétoriky a opírá se o tvrzení části vědců a ředitele Světové zdravotnické organizace Mikea Ryana, že virus nebyl vytvořen uměle.