reklama

Australané stvořili nejrychlejší auto světa. Má raketový pohon a 200 tisíc koní

Raketový automobil Aussie Invader 5R se příští rok pokusí překonat pozemní rychlostní rekord z roku 1997. Držitelem tohoto rekordu je dnes už legendární vůz Thrust SSC, který se tehdy v Nevadské poušti rozjel na 1 223,7 km/h. „Australský nájezdník” si však dává podstatně vyšší cíle. Má v úmyslu pokořit magickou hranici 1 000 mil za hodinu, respektive 1 609 km/h.

reklama

Zakladatelem projektu a designérem vozu je Rosco McGlashan, držitel australského rychlostního rekordu z roku 1994, který se spojil s týmem inženýrů ve městě Perth. Společně vytvořili to, co nemá obdoby. Automobil, jenž díky raketovému pohonu dokáže vyprodukovat více než 62 tisíc liber tahu, což odpovídá zhruba 203 tisícím koní. Takový výkon odpovídá přibližně 2 128 hatchbackům Volkswagen Polo.

Prozatímní uveřejněné technické parametry naznačují, že Aussie Invader 5R (česky „australský nájezdník“) zvládne z nuly na 100 km/h akcelerovat za neuvěřitelný čas 1,1 sekundy. Na rychlostní rekord, tedy 1 609 km/h by se měl pak katapultovat za méně než půl minuty.

Při zrychlování si vůz dle předpokladů vystačí s dráhou dlouhou zhruba pět kilometrů, brždění však zabere dalších 13. Zpomalení bude dosaženo vícestupňovým nasazením hydraulických vzduchových brzd, padáků a kotoučových brzd. Zajímavostí je spotřeba paliva, kterého vůz za jednu jízdu spálí 2,8 tuny.

Důležitou součástí automobilu Aussie Invader 5R jsou rovněž 35palcová kola. Váží 140 kilogramů a jsou vyrobena z masivního hliníku, aby zvládla unést váhu celého stroje a sílu, která na ně bude během rekordní jízdy působit.

Za hranicemi fyzikálních zákonů

„Jsme opravdu přesvědčeni, že dokážeme překonat rekord, který v současné době činí 1 223,7 km/h a posunout jej na 1 609 km/h. Věříme, že se jedná o nejlépe navržené auto, jaké se kdy o tento rekord pokusilo,“ řekl Mark Read, mediální ředitel projektu.

Daniel Edgington-Mitchell, odborný asistent ve strojírenství a leteckém a kosmickém inženýrství na Monash University v Melbourne však pro CarAdvice uvedl: „Jen překonat odpor vzduchu v takové rychlosti vyžaduje obrovské množství tahu. Pohyb rychlostí 1 600 km/h znamená stonásobný odpor vzduchu oproti rychlosti 160 km/h, takže potřebujete obrovské množství síly.“

„A i když máte sílu překonat odpor, stabilita může být horším nepřítelem. Jakmile se blížíte rychlosti zvuku, část proudění vzduchu kolem auta už ji překoná, i když auto samotné ještě ne. V takové chvíli se začínají tvořit tlakové vlny, které mohou vytvořit neobvyklé rozdíly v tlaku na vozidlo. Z pohledu ovladatelnosti a stability je to noční můra,“ dodal.

„Přesto všechno si ale myslím, že projekt může uspět. Už jsme viděli, jak proudovým motorem poháněné auto překonalo rychlost zvuku, a pokud je tohle reálné, věřím, že 1 600 km/h je reálných taky. Nejsou to neřešitelné problémy, jsou jen velmi obtížné,” dodal.

Tagy:
poušť Austrálie nejrychlejší auto rychlostní rekord brzdění strojírenství maximální rychlost pozemní doprava raketový pohon Aussie Invader 5R zrychlení akcelerace kosmické inženýrství stabilita proudění vzduchu tlakové vlny

Hlavní zprávy

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek
Rozhovor

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl
Rozhovor

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Očkujte se, stihl vyzvat miliony fanoušků. Pak slavný youtuber covidu podlehl

Proslavil se vytvořenými sériemi skriptových videí ze hry Minecraft, na Youtube ho sledovalo více než 1,5 milionu odběratelů. Americký 36letý youtuber Brandon Ashur však podlehl komplikacím spojeným s nemocí COVID-19. Své sledující o svém zdravotním stavu pravidelně informoval na sociálních sítích. „Doufám, že to přežiju,“ psal pod fotografie z nemocnice. Nakonec všechny žádal o jediné: „Prosím, očkujte se, tohle nechcete.“

Řidiči, pozor. Běžný lék na úzkost vás může připravit o řidičák kvůli drogám

Běžně používaný lék Trittico, který lékaři předepisují na stavy úzkosti, může vyvolat falešně pozitivní výsledek testu na drogy. Policie přitom při kontrole v takovém případě nemusí brát ohled ani na potvrzení od lékaře a může na místě zabavit řidičský průkaz do doby, než jsou k dispozici výsledky krevních testů. Na ty se ale čeká i několik týdnů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama