reklama

Australané stvořili nejrychlejší auto světa. Má raketový pohon a 200 tisíc koní

Raketový automobil Aussie Invader 5R se příští rok pokusí překonat pozemní rychlostní rekord z roku 1997.
Zdroj: Aussie Invader Team

Raketový automobil Aussie Invader 5R se příští rok pokusí překonat pozemní rychlostní rekord z roku 1997. Držitelem tohoto rekordu je dnes už legendární vůz Thrust SSC, který se tehdy v Nevadské poušti rozjel na 1 223,7 km/h. „Australský nájezdník” si však dává podstatně vyšší cíle. Má v úmyslu pokořit magickou hranici 1 000 mil za hodinu, respektive 1 609 km/h.

reklama

Zakladatelem projektu a designérem vozu je Rosco McGlashan, držitel australského rychlostního rekordu z roku 1994, který se spojil s týmem inženýrů ve městě Perth. Společně vytvořili to, co nemá obdoby. Automobil, jenž díky raketovému pohonu dokáže vyprodukovat více než 62 tisíc liber tahu, což odpovídá zhruba 203 tisícím koní. Takový výkon odpovídá přibližně 2 128 hatchbackům Volkswagen Polo.

Prozatímní uveřejněné technické parametry naznačují, že Aussie Invader 5R (česky „australský nájezdník“) zvládne z nuly na 100 km/h akcelerovat za neuvěřitelný čas 1,1 sekundy. Na rychlostní rekord, tedy 1 609 km/h by se měl pak katapultovat za méně než půl minuty.

Aussie Invader 5R
Aussie Invader 5R

Při zrychlování si vůz dle předpokladů vystačí s dráhou dlouhou zhruba pět kilometrů, brždění však zabere dalších 13. Zpomalení bude dosaženo vícestupňovým nasazením hydraulických vzduchových brzd, padáků a kotoučových brzd. Zajímavostí je spotřeba paliva, kterého vůz za jednu jízdu spálí 2,8 tuny.

Důležitou součástí automobilu Aussie Invader 5R jsou rovněž 35palcová kola. Váží 140 kilogramů a jsou vyrobena z masivního hliníku, aby zvládla unést váhu celého stroje a sílu, která na ně bude během rekordní jízdy působit.

Za hranicemi fyzikálních zákonů

„Jsme opravdu přesvědčeni, že dokážeme překonat rekord, který v současné době činí 1 223,7 km/h a posunout jej na 1 609 km/h. Věříme, že se jedná o nejlépe navržené auto, jaké se kdy o tento rekord pokusilo,“ řekl Mark Read, mediální ředitel projektu.

Daniel Edgington-Mitchell, odborný asistent ve strojírenství a leteckém a kosmickém inženýrství na Monash University v Melbourne však pro CarAdvice uvedl: „Jen překonat odpor vzduchu v takové rychlosti vyžaduje obrovské množství tahu. Pohyb rychlostí 1 600 km/h znamená stonásobný odpor vzduchu oproti rychlosti 160 km/h, takže potřebujete obrovské množství síly.“

„A i když máte sílu překonat odpor, stabilita může být horším nepřítelem. Jakmile se blížíte rychlosti zvuku, část proudění vzduchu kolem auta už ji překoná, i když auto samotné ještě ne. V takové chvíli se začínají tvořit tlakové vlny, které mohou vytvořit neobvyklé rozdíly v tlaku na vozidlo. Z pohledu ovladatelnosti a stability je to noční můra,“ dodal.

Aussie Invader 5R
Aussie Invader 5R

„Přesto všechno si ale myslím, že projekt může uspět. Už jsme viděli, jak proudovým motorem poháněné auto překonalo rychlost zvuku, a pokud je tohle reálné, věřím, že 1 600 km/h je reálných taky. Nejsou to neřešitelné problémy, jsou jen velmi obtížné,” dodal.

K tématu

Tagy: poušť Austrálie nejrychlejší auto rychlostní rekord brzdění strojírenství maximální rychlost pozemní doprava raketový pohon Aussie Invader 5R zrychlení akcelerace kosmické inženýrství stabilita proudění vzduchu tlakové vlny
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Prezident Zeman odvolal z funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD

Prezident Zeman odvolal z funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD

  • Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman odvolal ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Uvedl to tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Českou diplomacii bude zřejmě dočasně řídit ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Petříčka má v Černínském paláci vystřídat ministr kultury Lubomír Zaorálek, tomu se ale z resortu kultury odejít nechce. Hamáček to řekl na pondělní tiskové konferenci.

Pandemie koronaviru má už tři miliony obětí. Nákazu prodělalo přes sto milionů lidí
Zpátky do lavic: Těším se na kamarády i paní učitelku, říká malá Alexandra
Hraj dál, výhoda. Fanoušci hry FIFA chtějí ovládat rozhodčího, jak by to vypadalo?
Požár pražské haly je pod kontrolou. Lidé nemají větrat, nebezpečí však nehrozí
Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?
Šonku čeká návrat závodů i monstrózního přetížení: Ze 14,6 G jsem byl nadšený
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?
Pivovar spjatý s hnutím Chcípl PES posprejoval vandal. Restauratér vypsal odměnu
Stát neumí využít peníze, tvrdí NKÚ. Energetické úspory u veřejných budov se nedaří
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Další články
reklama
reklama