CNN Prima News poušť

poušť

Výpis příspěvků ke štítku „poušť“

Záhada „Slečny Nikdo“ vyřešena. Vyšetřovatelé po 60 letech znají jméno zavražděné dívenky

16. března 2022 21:14

Před 62 lety vyrazil učitel do Arizonské pouště hledat horniny. Místo toho ale našel ohořelé pozůstatky mladé dívky. Vyšetřovatelům se ji nepodařilo identifikovat, a tak jí nazvali „Slečna Nikdo“. Desítky let se snažili policisté z okresu Yavapai ve spolupráci s nejrůznějšími organizacemi najít jméno oběti. Ale stopy nakonec nikam nevedly a případ zůstal nevyřešen. Průlom nastal až teď, a to díky technologii pracující s DNA.

Vchod do podsvětí tam stráží džinové. Jeskyňáři se prvně spustili na dno Studny pekel

30. září 2021 14:16

Geologičtí experti se v Jemenu poprvé v historii vypravili prozkoumat tamní 112 metrů hlubokou propadlinu. Závrt nese oficiálně název Barhoutova studna, místní ale díře v zemi po staletí říkají Studna pekel. Podle pověstí měli být v prohlubni džinové či vchod do podsvětí, jeskyňáři ale na dně objevili docela jiné poklady.

Dvě nejteplejší místa na Zemi? V těchto oblastech byste 80 °C rozhodně nečekali

23. května 2021 09:03

Rekord v nejvyšší teplotě vzduchu na planetě od 10. července 1913 drží Údolí smrti. Toho dne teplota v oblasti Furnace Creek v kalifornské poušti dosáhla neuvěřitelných 56,7 °C. Průměrné letní teploty přitom často stoupají nad 45 °C. Pokud jde o povrchovou teplotu, Údolí smrti poráží dvě místa. Nová analýza satelitních dat s vysokým rozlišením zjistila, že poušť Lút v Íránu a Sonorská poušť podél mexicko-amerických hranic dosáhly v nedávné době spalujících 80,8 °C.

Australané stvořili nejrychlejší auto světa. Má raketový pohon a 200 tisíc koní

9. března 2021 10:20

Raketový automobil Aussie Invader 5R se příští rok pokusí překonat pozemní rychlostní rekord z roku 1997. Držitelem tohoto rekordu je dnes už legendární vůz Thrust SSC, který se tehdy v Nevadské poušti rozjel na 1 223,7 km/h. „Australský nájezdník” si však dává podstatně vyšší cíle. Má v úmyslu pokořit magickou hranici 1 000 mil za hodinu, respektive 1 609 km/h.

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy

17. ledna 2021 09:37

Právě skončená dakarská rallye dala velmi dobrými výkony českých posádek vzpomenout na ročníky konané ještě v Africe. Do saharského písku vyrazily v roce 1985 jablonecké Liazy a právě před 35 lety také tatrovky včetně budoucího krále Dakaru Karla Lopraise. Jak se tenkrát podařilo vyslat kluky z kopřivnické zkušebny soutěžit s největšími světovými esy té doby?

Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?

27. října 2020 21:42

Na severu Afriky pokračuje systematická výsadba stromů, která má zastavit rozpínání Sahary a desertifikaci kontinentu. Zelený pás vegetace o finální délce osm tisíc kilometrů má spojit západní a východní pobřeží světadílu. Ačkoli ambiciózní projekt postupuje pomalu, místní v oblasti základů Velké zelené zdi oslavují nová pracovní místa i zvýšený počet srážek.