Blažek pokáral vlastní řady: Za špatné vztahy nemůže jen opozice. Koalici chyběla velkorysost
poušť
Výpis příspěvků ke štítku „poušť“
OBRAZEM: Vyprahlou Saharu zaplavila voda. To jsme neviděli desítky let, říká meteorolog
Poušť Sahara na jihu Maroka, která patří mezi jedno z nejvyprahlejších míst na světě, se po dvoudenních lijácích v září proměnila v řadu vodních lagun. Podobné množství vody místní neviděli už desítky let. Meteorologové předvídají, že podobných nečekaných dešťů bude přibývat, napsala agentura AP.
OBRAZEM: Nejméně navštěvované národní parky. Žádné silnice, nedotčená příroda, sopky i -45 °C
USA se může proti České republice pyšnit hned 63 hlavními národními parky. Do některých z nich v roce 2023 vypravilo jen několik desítek tisíc turistů. Vzhledem k počtu obyvatel – který se pohybuje nad hranicí 330 milionů – se na řadě míst za celou svou výpravu lidé nemusí s nikým dalším setkat. Výjimku tvoří rozmanitá a ničím netknutá příroda a tamní obyvatelé v podobě zvířat či domorodců z místních kmenů. Mnohé možná překvapí, že některé z parků se ani nenacházejí na pevnině, nýbrž na ostrovech. Podívejte se, které z nich se podle údajů CNN dostaly do TOP 15 nejméně navštěvovaných rezervací.
Tady kozy dávají dobrou noc: Fuerteventura, ostrov štěstí, větru a dobrodružství
Pojďme si na sklonku zimy zafantazírovat. Třeba o slunci hřejícím po celé dny bez ohledu na roční období, o větru ve vlasech a šumění vln, které jsou jednou blíž, podruhé dál, ale nikdy nezmizí úplně. O kozách, jejichž mečení dotváří dokonalou atmosféru místa, jež umí potěšit nejedno srdce. O ostrově jménem Fuerteventura, kde jsou nejkrásnější pláže Atlantiku. Bude se vám to líbit. Možná natolik, že se tam budete chtít rovnou vydat. Ostatně, proč ne?
CNN: Záhadné „vílí kruhy“ se objevují na stovkách míst světa. Vědci už tuší, co je způsobuje
Záhadné kruhy ve vyprahlé půdě, které se objevují v Africe nebo Austrálii, přitahují vědce už delší dobou. Nyní díky umělé inteligenci zjistili, že tyto útvary se ve světě vyskytují mnohem častěji, než si doposud mysleli. Přicházejí také na kloub tomu, co za jejich tvorbou stojí.
Prudké lijáky spláchly festival Burning Man. Bahno uvěznilo tisíce lidí, jeden člověk zemřel
V tuhý boj se všudypřítomným bahnem se proměnil festival alternativní kultury Burning Man, v překladu Hořící muž, který se koná v poušti na severu amerického státu Nevada. Celou oblast zasáhly prudké deště, takže organizátoři dějiště akce uzavřeli. Následně vyzvali návštěvníky, aby svými vozy neodjížděli, dokud půda nevyschne. Během festivalu došlo k úmrtí jednoho z návštěvníků, informuje web BBC.
První obraz psů na vodítku. Převratný objev přepisuje dějiny domestikace
Pouštní údolí na Arabském poloostrově ani vzdáleně nenaznačuje, že by zde kdy mohl někdo něco lovit – všude kolem je totiž jen písek a kamení. Ale na jedné z pískovcových skal by si dobrý pozorovatel mohl všimnout nezřetelné rytiny, která právě loveckou scénu zachycuje. Je na ní muž, který napíná luk a chystá se vystřelit. Ještě zajímavější je ale jeho doprovod. Tvoří ho 13 psů, z nichž dva jsou spojení s lovcem dlouhými čarami.
Tragédie na Dakaru očima Lopraisova kolegy: Tomu nelze zabránit, divákova chyba
V nelítostném prostředí saúdskoarabské pouště mířil směle Aleš Loprais poprvé k metě, na niž dosáhl jeho strýc Karel celkem šestkrát – k triumfu na Rallye Dakar. Pět etap před koncem slavného závodu držel průběžnou vedoucí pozici. Jenže když se v úterý chystal spát, dozvěděl se, že během dne s kamionem Praga přejel fanouška, který zemřel. „Za hranu duny se nechodí,“ okomentoval pro CNN Prima NEWS tragickou nehodu Lopraisův kolega Martin Kolomý.
Záhada „Slečny Nikdo“ vyřešena. Vyšetřovatelé po 60 letech znají jméno zavražděné dívenky
Před 62 lety vyrazil učitel do Arizonské pouště hledat horniny. Místo toho ale našel ohořelé pozůstatky mladé dívky. Vyšetřovatelům se ji nepodařilo identifikovat, a tak jí nazvali „Slečna Nikdo“. Desítky let se snažili policisté z okresu Yavapai ve spolupráci s nejrůznějšími organizacemi najít jméno oběti. Ale stopy nakonec nikam nevedly a případ zůstal nevyřešen. Průlom nastal až teď, a to díky technologii pracující s DNA.
Vchod do podsvětí tam stráží džinové. Jeskyňáři se prvně spustili na dno Studny pekel
Geologičtí experti se v Jemenu poprvé v historii vypravili prozkoumat tamní 112 metrů hlubokou propadlinu. Závrt nese oficiálně název Barhoutova studna, místní ale díře v zemi po staletí říkají Studna pekel. Podle pověstí měli být v prohlubni džinové či vchod do podsvětí, jeskyňáři ale na dně objevili docela jiné poklady.
Miliardář chce stavět moderní superměsto. Vládnout v něm má hybridní kapitalismus
Vlivný americký miliardář Marc Lore představil plán supermoderního města pro pět milionů obyvatel, které by nejraději vystavěl v poušti. Metropole má být napěchovaná nejnovějšími technologiemi, udržitelnými projekty, zelení a ekologickou dopravou. Lore ale potřebuje peníze na výstavbu – asi 400 miliard dolarů (zhruba 8,6 bilionu korun).
Fascinující záběry: Obří písečná bouře pohltila čínské město, nebylo vidět na krok
Čínským městem Tun-chuang se v neděli prohnala mohutná písečná bouře. Záběry z kamer ukazují, jak se prakticky celé město zahalilo do obrovského oblaku písku. Během několika málo minut nastala uprostřed dne téměř úplná tma a do akce museli policisté.
Dvě nejteplejší místa na Zemi? V těchto oblastech byste 80 °C rozhodně nečekali
Rekord v nejvyšší teplotě vzduchu na planetě od 10. července 1913 drží Údolí smrti. Toho dne teplota v oblasti Furnace Creek v kalifornské poušti dosáhla neuvěřitelných 56,7 °C. Průměrné letní teploty přitom často stoupají nad 45 °C. Pokud jde o povrchovou teplotu, Údolí smrti poráží dvě místa. Nová analýza satelitních dat s vysokým rozlišením zjistila, že poušť Lút v Íránu a Sonorská poušť podél mexicko-amerických hranic dosáhly v nedávné době spalujících 80,8 °C.