CNN Prima News poušť

poušť

Výpis příspěvků ke štítku „poušť“

Prudké lijáky spláchly festival Burning Man. Bahno uvěznilo tisíce lidí, jeden člověk zemřel

V tuhý boj se všudypřítomným bahnem se proměnil festival alternativní kultury Burning Man, v překladu Hořící muž, který se koná v poušti na severu amerického státu Nevada. Celou oblast zasáhly prudké deště, takže organizátoři dějiště akce uzavřeli. Následně vyzvali návštěvníky, aby svými vozy neodjížděli, dokud půda nevyschne. Během festivalu došlo k úmrtí jednoho z návštěvníků, informuje web BBC.

První obraz psů na vodítku. Převratný objev přepisuje dějiny domestikace

Pouštní údolí na Arabském poloostrově ani vzdáleně nenaznačuje, že by zde kdy mohl někdo něco lovit – všude kolem je totiž jen písek a kamení. Ale na jedné z pískovcových skal by si dobrý pozorovatel mohl všimnout nezřetelné rytiny, která právě loveckou scénu zachycuje. Je na ní muž, který napíná luk a chystá se vystřelit. Ještě zajímavější je ale jeho doprovod. Tvoří ho 13 psů, z nichž dva jsou spojení s lovcem dlouhými čarami.

Tragédie na Dakaru očima Lopraisova kolegy: Tomu nelze zabránit, divákova chyba

V nelítostném prostředí saúdskoarabské pouště mířil směle Aleš Loprais poprvé k metě, na niž dosáhl jeho strýc Karel celkem šestkrát – k triumfu na Rallye Dakar. Pět etap před koncem slavného závodu držel průběžnou vedoucí pozici. Jenže když se v úterý chystal spát, dozvěděl se, že během dne s kamionem Praga přejel fanouška, který zemřel. „Za hranu duny se nechodí,“ okomentoval pro CNN Prima NEWS tragickou nehodu Lopraisův kolega Martin Kolomý.

Záhada „Slečny Nikdo“ vyřešena. Vyšetřovatelé po 60 letech znají jméno zavražděné dívenky

Před 62 lety vyrazil učitel do Arizonské pouště hledat horniny. Místo toho ale našel ohořelé pozůstatky mladé dívky. Vyšetřovatelům se ji nepodařilo identifikovat, a tak jí nazvali „Slečna Nikdo“. Desítky let se snažili policisté z okresu Yavapai ve spolupráci s nejrůznějšími organizacemi najít jméno oběti. Ale stopy nakonec nikam nevedly a případ zůstal nevyřešen. Průlom nastal až teď, a to díky technologii pracující s DNA.

Dvě nejteplejší místa na Zemi? V těchto oblastech byste 80 °C rozhodně nečekali

Rekord v nejvyšší teplotě vzduchu na planetě od 10. července 1913 drží Údolí smrti. Toho dne teplota v oblasti Furnace Creek v kalifornské poušti dosáhla neuvěřitelných 56,7 °C. Průměrné letní teploty přitom často stoupají nad 45 °C. Pokud jde o povrchovou teplotu, Údolí smrti poráží dvě místa. Nová analýza satelitních dat s vysokým rozlišením zjistila, že poušť Lút v Íránu a Sonorská poušť podél mexicko-amerických hranic dosáhly v nedávné době spalujících 80,8 °C.

Australané stvořili nejrychlejší auto světa. Má raketový pohon a 200 tisíc koní

Raketový automobil Aussie Invader 5R se příští rok pokusí překonat pozemní rychlostní rekord z roku 1997. Držitelem tohoto rekordu je dnes už legendární vůz Thrust SSC, který se tehdy v Nevadské poušti rozjel na 1 223,7 km/h. „Australský nájezdník” si však dává podstatně vyšší cíle. Má v úmyslu pokořit magickou hranici 1 000 mil za hodinu, respektive 1 609 km/h.

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy

Právě skončená dakarská rallye dala velmi dobrými výkony českých posádek vzpomenout na ročníky konané ještě v Africe. Do saharského písku vyrazily v roce 1985 jablonecké Liazy a právě před 35 lety také tatrovky včetně budoucího krále Dakaru Karla Lopraise. Jak se tenkrát podařilo vyslat kluky z kopřivnické zkušebny soutěžit s největšími světovými esy té doby?