Legendární Martina Navrátilová zkritizovala organizátory Australian Open za to, že zakázali fanouškům trička na podporu tenistky Pcheng Šuaj. Jejich postup označila za zbabělý a osočila je z toho, že jsou obětí diktátu Číny.
O osud Pcheng Šuaj se začala světová tenisová komunita výrazně zajímat v listopadu poté, co bývalá světová jednička ve čtyřhře a dvojnásobná grandslamová vítězka na sociálních sítích obvinila bývalého vlivného funkcionáře Čang Kao-lima ze sexuálního napadení.
Příspěvek byl následně smazán a tenistka se poté téměř tři týdny neobjevila na veřejnosti. Hráčka pak vše označila za nedorozumění, ale organizace WTA opakovaně vyjádřila obavy o její bezpečí a pozastavila konání letošních turnajů v Číně.
Tenistka Pcheng Šuaj popřela sexuální napadení. Její vyjádření dál vyvolává pochyby
Čínská tenistka Pcheng Šuaj popřela sexuální napadení významným komunistickým funkcionářem. Kauza bývalé světové jedničky ve čtyřhře ze začátku listopadu přitom vyvolala obavy sportovců či politiků o její bezpečnost a přiměla Ženskou tenisovou asociaci (WTA) k pozastavení turnajů plánovaných do Číny a Hongkongu. Její nynější vyjádření ale vyvolalo u WTA pochyby.
Na probíhajícím Australian Open chtělo několik fanoušků podpořit čínskou hráčku tričky s nápisem „Kde je Pcheng Šuaj?“, ale ochranka spolu s policií jim v tom zabránila. Organizátoři následně uvedli, že šlo o politický slogan, které jsou na turnaji zakázané.
Proti tomu se pětašedesátiletá Navrátilová ohradila. „Podle mě to je velmi, velmi zbabělé,“ řekla v rozhovoru pro Tennis Channel. „Myslím, že to je špatně. Není to politický slogan, týká se lidských práv,“ uvedla. „Australský svaz to prostě vzdal a nechá si od Číňanů diktovat, co se na jeho grandslamu může dělat. Jsou to slaboši,“ přidala osmnáctinásobná grandslamová vítězka.
K Navrátilové se připojil i francouzský tenista Nicolas Mahut. „Co se to děje? Pořádný nedostatek odvahy. Co kdybyste neměli čínské sponzory?“ napsal.
Australian Open má hned dva přední čínské partnery – společnost vyrábějící prémiové lihoviny Luzhou Laojiao a firmu zajišťující matrace DeRucci. V návaznosti na zákaz triček vznikla iniciativa, která si klade za cíl vybrat 10 tisíc australských dolarů. Ty pak budou použity na zakoupení mnoha a mnoha svrchních kusů oblečení a jejich potisknutí oním nápisem „Kde je Pcheng Šuaj?“.