Od začátku listopadu se celý svět prostřednictvím sociálních sítí ptal: „Kde je Pcheng Šuaj?“ Po tenistce se slehla zem poté, co obvinila bývalého vicepremiéra Číny Čang Kao-lie ze sexuálního zneužití. Největší obavy byly rozprášeny sérií „důkazů života“, byť celkem zvláštními. Ovšem v celé kauze se tak trochu zapomínalo na osočeného muže, o kterém stále není ani vidu, ani slechu.
Čína v celé sáze vystupuje celkem nepřítomně. Na obvinění Pcheng Šuaj nijak sama nereagovala, dotazy světových médií odmítá komentovat. A k tomu se snaží vymazat z internetu všechny zmínky o tenistce, která byla hvězdou zejména ve čtyřhře, v níž se stala i světovou jedničkou.
„I popření jejího obvinění by znamenalo, že jí strana dá určitou úroveň důvěryhodnosti, kterou by pak nemohla vzít zpět,“ uvedla Louisa Limová, která dříve pracovala jako novinářka v Číně. Její bývalí kolegové ze stranických médií se v nedávné době jen snažili zmírnit sílící tlak tím, že ukázali několik pofidérních fotografií a videí s Pcheng Šuaj, aby bylo jasné, že je živá a v pořádku. Série důkazů vyvrcholila videohovorem s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem.
Největší obavy tímto skončily, i když se stále mluví o tom, jestli se hráčka může po svém osočení rozhodovat a pohybovat svobodně, jestli je v bezpečí. Převládá názor, že nikoliv.
Nicméně v týdnech, kdy se intenzivně hovořilo o tom, kde je Pcheng Šuaj, se nevěnovala pozornost druhé straně. Tedy politikovi, jenž měl celou kauzu spustit tím, že tenistku před několika lety sexuálně zneužil, a to za přítomnosti své ženy, která „hlídala u dveří“.
Zejména v tenisové komunitě se po zmizení Pcheng šířil hashtag #WhereisPengShuai – „kde je Pcheng Šuaj?“. Ptala se Serena Williamsová, Novak Djokovič, Naomi Ósakaová, Petra Kvitová… Zkrátka skoro všichni. Nyní se na sociálních sítích začíná objevovat dotaz „kde je Čang Kao-li?“.
75letý expolitik, který to dotáhl až na post místopředsedy čínské vlády, se na veřejnosti objevil naposledy letos 1. července. Tehdy se ocitl na jižních hradbách Zakázaného města v Pekingu u příležitosti 100. výročí založení čínské komunistické strany.
Kdyby Čang promluvil, ztratí Čína reputaci
Novináři ho často popisují jako nudného, strohého a vycvičeného politika, který nebyl prakticky ničím zajímavý.
Ve funkci vicepremiéra působil celkem pět let (2013 až 2018), stejnou dobu byl členem politbyra, tedy sedmičlenného nejužšího vedení strany. Za vládu dohlížel na přípravy olympijských her v Pekingu, které jsou na programu v únoru. Kontroloval staveniště, navštěvoval sportovce, odhaloval oficiální loga her, pořádal setkání za setkáním a celkově se staral o koordinaci. Když v roce 2016 přivítal prezidenta MOV Bacha, řekl mu, že akce v Pekingu bude „fantastická, mimořádná a vynikající“.
Během své největší politické slávy dokonce navštívil Českou republiku. V roce 2014 zavítal do automobilky Škoda v Mladé Boleslavi, zúčastnil se Českého investičního fóra a sešel se s tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou, Janem Hamáčkem a také s prezidentem Milošem Zemanem. Řeč byla především o čínských investicích v Česku.
Teď o něm nikdo nic neví a Čína si pravděpodobně dost hlídá, aby tomu tak bylo nadále. „Nechat Čanga, aby promluvil, může vést ke ztrátě reputace, kterou si těsně před zimními hrami nepřeje,“ konstatoval pro agenturu Reuters Alfred Wu z univerzity Lee Kuan Yew School of Public Policy v Singapuru.
I když se ve fázi největších obav o život Pcheng Šuaj spekulovalo o tom, že by celá věc mohla dospět k tomu, že Peking přijde na poslední chvíli o pořadatelství, momentálně už to téma není. Olympiáda začíná 4. února.