V Lotyšsku zabavují auta opilcům. Darujeme je ukrajinské armádě, navrhl premiér

V Lotyšsku je ročně kvůli řízení v opilosti zabaveno zhruba 2 500 aut, která jsou následně nabízena v aukcích. Právě tato vozidla by nyní mohla zdarma posílit technickou výzbroj ukrajinských ozbrojených sil. Návrh vzešel přímo z vládních kruhů a jedním z jeho praktických důvodů je i narůstající počet takto „znárodněných vozidel“.

Válka na Ukrajině trvá už téměř rok a boje v zemi mimo jiné značně decimují vozový park tamních ozbrojených složek. Všimli si toho občané Lotyšska, kteří už loni vytvořili sbírku s názvem „Twitterový konvoj pro Ukrajinu“ a shromáždili finanční prostředky, za které se jim podařilo nakoupit a dodat přes 950 vozů. Iniciativu automobilové podpory vojáků bojujících za svou vlast nyní převzala lotyšská vláda.

Spojit užitečné s užitečným

Návrh oznámil na zvláštní tiskové konferenci Krisjanis Karins, předseda vlády Lotyšska. Portál Business Insider se od mluvčího lotyšského ministerstva financí dozvěděl, že návrh je ve fázi ověřování a v případě, že bude shledán jako životaschopný, budou podniknuty kroky k jeho rychlé realizaci.

Myšlenka darovat auta Ukrajině se zrodila poté, co Lotyšsko v listopadu 2022 zavedlo přísná pravidla zajišťující zabavování vozidel opilých řidičů. Místo toho, aby auta dala do aukce a dodala státnímu rozpočtu výtěžek z prodeje, daruje je ukrajinské vládě.

„Zařazení“ aut do armády bude předcházet posílení některých prvků a jejich vybavení pro vojáky užitečnou technikou.

ČTĚTE TAKÉ: Rolba v Harrachově srazila 18letou lyžařku. Skončila v nemocnici, řidič měl být opilý

Striktní přístup

Od listopadu 2022 platí v Lotyšsku zákon, podle kterého při naměření více než 1,5 promile alkoholu v krvi řidič automaticky přijde o automobil, který řídil. O auto přijdou také osoby, které řídily opilé opakovaně nebo způsobily nehodu s více 0,5 promile alkoholu v těle. Zabavená vozidla si mohou následně v aukci koupit jak fyzické, tak právnické osoby, jakož i vlastníci vozidel, kterým byla zabavena.

Příbytek zabavených aut je však podle lotyšské státní televize výrazně vyšší než rychlost, jakou se jich stát zvládá zbavit. Předisponováním některých z nich do služeb ukrajinské armády by se proto daly zabít hned dvě mouchy jednou ranou.

Zavedením přísného protiopileckého zákona se Lotyšsko zařadilo do skupiny zemí, mezi které patří Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie a Švýcarsko. V ČR zatím obdobná právní úprava neexistuje, podle tiskového mluvčího ministerstva vnitra Ondřeje Krátošky však za určitých okolností auto zabavit lze: „V zákoně o Policii ČR (273/2008 Sb.) byla přijata novela § 34, která umožňuje odejmout věc (auto), pokud v řízení o přestupku hrozí její propadnutí nebo zabrání. Propadnutí věci lze uložit jen, jde-li o věc, která byla ke spáchání přestupku užita nebo určena.“

Tagy: