Jaká je nejideálnější cesta autem do Chorvatska?
Pokud se do Chorvatska chystáte letos autem, čeká vás několik novinek. V seriálu CNN Prima NEWS vám poradíme, kde načerpáte levnější palivo, kudy se k moři dostanete pohodlněji, a hlavně, ve kterých termínech se nevyplatí na cestu vůbec vyrážet.
Nejvíce motoristů vyrazí do Chorvatska podle odhadů odborníků na přelomu července a srpna. Pokud si tedy chcete ušetřit nervy za volantem, vyplatí se vybrat si jiný termín.
„Velká část lidí vyráží v tomto období, protože je to půlka prázdnin. Druhá část léta je komplikovaná z toho pohledu, že velké státy v Německu začínají s hlavními prázdninami, kdy značná část tamních obyvatel směřuje na jih k moři,“ říká dopravní expert BESIP Petr Vomáčka.
Možností, jak se dostat do Chorvatska, je několik. Rozhodně se vyplatí sledovat aktuální situaci podle navigace. Asi nejpohodlnější trasa vede přes Vídeň, Štýrský Hradec, Maribor, Záhřeb a Karlovač a odtud buď do Rijeka a Puly, popřípadě po dálnici na Makarskou.
Máte několik možností
Alternativou může být cesta přes Bratislavu, maďarské město Szombathely a Zalaegerszeg. Tudy ale nevede dálnice a více hrozí, že vám pod auto vběhne zvěř. Kromě toho jsou na místních komunikacích vyjeté koleje od kamionů. Následně můžete pokračovat směrem na Záhřeb.
Třetí možnost vede přes Linec a Štýrský Hradec. „V rámci novinek je tam jedna změna ve Slovinsku, a to sice elektronická dálniční známka. Už proto nic nelepíme na čelní sklo. Kupon je sedmidenní, tedy ne od soboty do soboty, ale od soboty do pátku,“ dodává Vomáčka.
„Jedna novinka, kterou lidé asi čekají, je nový most, jenž se buduje na Pelješac, aby návštěvníci na poloostrov a na ostrov Korčula nemuseli projíždět územím Bosny a Hercegoviny a mohli cestovat po chorvatském území. Stavba se dokončuje, ale hotovo ještě není. To se, myslím očekává na začátku července,“ popisuje zakladatelka facebookové skupiny pro turisty a delegátka Daniela Bohatá.
Podle cen z konce května nejlaciněji po cestě natankujete ve Slovinsku. Naopak samotné Chorvatsko vychází nejdráž. Za cestu tam a zpět si na pohonných hmotách podle ekonomů lidé připlatí přes dva tisíce korun.
- 13 kun = 42,76 korun za litr nafty
- 13,5 kun = 44,40 koruny za litr benzinu
Podle Petra Vomáčky lze ušetřit tankováním mimo dálnice. Připomíná, aby si lidé zkontrolovali vše potřebné. „Začneme doklady, pak vozidlem, jestli je správně připravené, a v neposlední řadě, jak jsme připraveni my. Mít plán na tu cestu. Dát si nějaké zastávky, které jsou důležité,“ dodává expert na dopravu.
Chorvatská pravidla silničního provozu jsou velmi podobná těm našim. Pokud není omezená rychlost jinak, na dálnici můžete jet 130 km/h, mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h.