Nejeden úsměvný telefonát zažívají každý rok pracovníci pojišťoven. A to i přesto, že zdánlivě k humorným situacím při dopravních nehodách, krádežích, řádění přírodních živlů nebo při úrazech docházet nemůže. Tady je výběr toho nejlepšího za uplynulý rok.
Zranění jednoho z klientů vylíčila jeho manželka takto: „Při našem tradičním vánočním polibku pod větví jmelí připevněnou na lustru manžel při své výšce o větev zavadil, tím rozhoupal lustr, který se mu následně zřítil na hlavu. Já stihla uskočit.“
Pracovníky pobavilo také hlášení škody po krupobití: „Kroupy nám poškodily tři střešní okna, jsou na výměnu. Ať se likvidátor zastaví, předám mu ty kroupy. Posbírala jsem je do mrazáku.“
Covid se s válkou srovnávat nedá, říká chirurg. Je pro reformu systému pojištění
Pandemie covidu je často přirovnávána k válečnému období. Podle chirurga a účastníka misí Lékařů bez hranic Tomáš Šebek však je však takové srovnávání pochybné. „S veškerým respektem musím říct, že válka je něco úplně jiného,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Vskutku zajímavě popsal důvod poškození zaparkovaného vozidla další člověk. „Auto mělo smůlu, že bylo v nesprávnou chvíli na nesprávném místě. Moje přítelkyně se se mnou bleskově rozcházela a všechny moje věci vyhazovala oknem ze druhého patra. Dokud házela oblečení, tak to šlo. Ale nakonec letěla i tenisová raketa, obraz a pánvička na steaky,“ sdělil.
Na dovolenou jen pár sekund a polévka místo akvárka
S nečekaným dotazem se na jednu z pojišťoven obrátil další klient. „Mám doma akvárko a zkratoval mi motorek pro ohřev vody. Teď mám místo akvárka rybí polévku. Bude se mi na to vztahovat pojištění?“ ptal se muž, který omylem své domácí mazlíčky uvařil.
Jiná pojišťovna řešila situaci, kdy tři mladé ženy jely na dovolené v Bulharsku na tobogánu, kam je vpustil pracovník hotelového aquaparku. Tam však nebyl dostatek vody, takže všechny utrpěly bolestivé odřeniny na pozadí a loktech. Jiná klientka musela zrušit svou dovolenou hned po jejím nákupu, protože si ještě v pobočce cestovní kanceláře, kde si ji zařídila, zlomila nohu v kotníku, když přehlédla schod.
Přestože domy a domácnosti patří k nejčastěji pojišťovaným produktům, ne každá střecha nad hlavou musí být pojistitelná. „Nepojišťujeme například stromové domy, protože jejich naceňování je velmi obtížné,“ uvedla mluvčí jedné z pojišťoven Marie Petrovová. Stejný problém je podle ní s jurtami nebo budovami ve špatném technickém stavu.
Naopak bunkry u pojišťoven projít mohou. „Vytvářeli jsme nabídku pro spolek milovníků historie, který si jeden z bunkrů koupil. Pokud se v něm trvale nebydlí, bereme ho jako rekreační stavbu,“ doplnila Kateřina Lorincová z jiné společnosti, která se pojištěním zabývá.
Sportovní sekce se rozrůstá
Pro sportovce by pojištění mělo být samozřejmostí. Přísně individuálně se ale řeší extrémní výkony, jako je lezecké zdolávání výškových budov nebo extrémní letecké akrobatické závody, upozornila mluvčí jedné z pojišťoven Eva Svobodová.
„Netradičních sportů přibývá, a tak pojišťovny pravidelně rozšiřují seznamy, na kterých je možné najít řadu sportovních odvětví, o nichž mnozí zatím nikdy neslyšeli,“ dodal ředitel divize pojištění internetového srovnávače Martin Daneš. V seznamu některých pojišťoven se tak objevuje například famfrpál, míčová hra na koštěti inspirovaná příběhem o Harrym Potterovi, nebo jetpack, tedy létání s tryskovým batohem na zádech.