reklama

Psychicky nejlabilnější jsou řidiči elektromobilů. Následují majitelé Audi a BMW

Předsudky, nálepkování a zobecňování je zcela běžné i na cestách mezi řidiči. Posuzovat váš jízdní styl lidé mohou na základě věku, oblečení nebo pracovní pozice. Úplně nejčastěji však dochází ke kategorizování řidičů podle toho, v jakém autě jezdí. Podle britské studie se novým fenoménem v tomto směru stávají řidiči aut poháněných elektřinou.

reklama

Má provázanost určitých automobilových značek s osobností řidiče reálný základ? To se rozhodli prozkoumat britští vědci, kteří analyzovali více než 2 000 řidičů prostřednictvím psychologického testu. Na základě výsledků zjišťovali, zda se u vzorku projevily znaky psychopatie, jako jsou nadhodnocování vlastní osoby, nedostatku lítosti či pocitu viny.

Ve škodovkách jezdí slušňáci

Největší sklony k psychopatii mají na základě testů řidiči Audi a BMW. Průměrné skóre testů bylo 6,6 z maximálního počtu 36. Obecně platilo: čím vyšší skóre, tím větší pravděpodobnost psychopatického chování. V tomto ohledu majitelé BMW překročili průměr téměř dvojnásobně se ziskem 12,1 bodu, za nimi následovali řidiči Audi s 11,7 bodu. U žádných jiných značek přitom skóre nepřesáhlo 7 bodů.

Pokud jde o řidiče s nejmenšími psychopatickými sklony, majitelé škodovek dosáhli výrazně podprůměrného skóre – jen 3,2. To naznačuje, že majitelé pravděpodobně nevykazují známky klasických psychopatických rysů, jako je špatný úsudek nebo impulzivita.

Labilní „elektrikáři“

Jelikož jsou elektrická auta stále běžnější a Spojené království má za cíl zakázat prodej benzinových a naftových vozů do roku 2030, studie se rozhodla zjistit, zda typ pohonu má nějakou souvislost s psychikou řidiče.

Je zajímavé, že ti, kdo jezdí elektrickým vozidlem, sice možná přispívají ke kvalitě životního prostředí, ale v testu psychopatie dosáhli v průměru 16 bodů –  tedy nejvyšší skóre ze všech skupin řidičů, které studie zkoumala. Řidiči elektromobilů se tak výrazně blíží k tomu, co test definuje jako „možnou psychopatii“.

Hybridní auta následovala na druhém místě se skóre téměř 10 ze 36 bodů (stále vysoko nad průměrným skóre) a řidiči benzinových vozů dosáhli v průměru jen 5,2, což naznačuje, že ti, kteří se v současnosti drží benzínu, vykazují mnohem menší psyhopatické sklony

Tagy:

Hlavní zprávy

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama