Nástup prvňáčků do školy nebývá stejně radostným momentem pro všechny rodiče. Pro některé z nich to znamená enormní jednorázovou finanční zátěž a většina z nich ani neví, že mohou stát požádat o pomoc. Ti, kteří se nachází v tíživé sociální situaci, smějí požádat o tzv. okamžitou finanční pomoc, která je pro letošní rok až 38 600 korun.
„Rodiče mnohdy ani netuší, že mohou stát požádat o jednorázovou finanční pomoc s výdaji na školáka. A nejedená se o takzvané pastelkovné, které ministerstvo školství v roce 2012 zrušilo. Jedná se o pomoc Úřadu práce, která pokrývá výdaje na školní pomůcky, zájmové kroužky, obědy ve školní jídelně, ale třeba i výdaje na školní výlety nebo školy v přírodě,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.
Mohou z těchto peněz hradit i výdaje za učebnice či učební pomůcky, školní aktovku, výdaje na školu v přírodě nebo školní družinu, ale i mimoškolní aktivity jako zájmové kroužky.
To, že rodiče o této pomoci netuší, dokládá i nejnovější výzkum ombudsmama Stanislava Křečka.
Pouhých 1 000 žádostí o pomoc
„Z analýzy úřadů práce za období srpen až září vyplývá, že například v Jihomoravském kraji podali rodiče 1 111 žádostí, zatímco v Praze jen 128. Jihomoravským žadatelům úřady vyhověly v 97 procentech případů, v Praze pouze 46 procentům a v Karlovarském kraji 41 procentům,“ vyčíslila mluvčí kanceláře ombudsmana Iva Hrazdílková.
Neinformovanost chce ombudsman vyřešit důslednějším poučováním o možnosti dávky čerpat a dostupnosti formulářů žádostí na kontaktních pracovištích. Rozdíly ve schvalování žádostí sjednocením metodiky.
Výdaje na pořízení pomůcek pro nově vstupující děti do školy letos podle Kovandy v průměru přesáhnou 6 200 korun, záleží na kvalitě pořizovaných věcí.
Školní aktovka vyjde zhruba na dva tisíce. Školní penál stojí podle údajů Českého statistického úřadu aktuálně v průměru kolem 290 korun. Vybavení penálu vyjde na dvě stovky. Dále je třeba připočíst obaly na učebnice a sešity, za stovku. Přezůvky, boty do družiny a sportovní obuv do tělocvičny vyjde v souhrnu na 1 000 korun. Obědy stojí měsíčně zhruba 700 korun, družina 150 korun. Cena školního výletu (může na něj dojít hned v září) se pohybuje od pětistovky výše. Je třeba připočíst také výdaje na peněženku či krabici na svačinu nebo láhev na vodu, dohromady za tři sta korun. Celkem to představuje zhruba 6 240 korun (viz tabulka). To je pro řadu rodičů pořádný zásah do rodinného rozpočtu.
Peníze do 10 dnů
Pokud chce rodič o dávku mimořádné okamžité pomoci požádat, je třeba obrátit se na Úřad práce a podat si žádost o dávku hmotné nouze – mimořádnou okamžitou pomoc.
Do žádosti by měl rodič podle pokynů úředníků popsat sociální a majetkovou situaci rodiny, rozsah nezbytných požadovaných nákladů a jejich předpokládanou cenu. Dále doložit seznam pomůcek, které po žácích požaduje konkrétní škola. Úřad individuálně posoudí příjmy a celkové sociální a majetkové poměry rodiny. Současně bere zřetel i na problematiku začlenění dítěte do dětského kolektivu. Po celkovém posouzení, pokud úřad dávku přizná, stanoví s ohledem na příjmy žadatele a společně posuzovaných osob výši dávky.
Dávka je vyplácena bezodkladně a jednorázově. To znamená, že pokud žadatel doloží veškeré požadované podklady a správně vyplněnou žádost, trvá celý proces v průměru 8–10 dní.