reklama

Až 38 tisíc na aktovku nebo kroužky mohou dostat rodiče prvňáčků. Jen o tom neví

Ilustrační foto
Foto: Profimedia.cz

Nástup prvňáčků do školy nebývá stejně radostným momentem pro všechny rodiče. Pro některé z nich to znamená enormní jednorázovou finanční zátěž a většina z nich ani neví, že mohou stát požádat o pomoc. Ti, kteří se nachází v tíživé sociální situaci, smějí požádat o tzv. okamžitou finanční pomoc, která je pro letošní rok až 38 600 korun.

reklama

„Rodiče mnohdy ani netuší, že mohou stát požádat o jednorázovou finanční pomoc s výdaji na školáka. A nejedená se o takzvané pastelkovné, které ministerstvo školství v roce 2012 zrušilo. Jedná se o pomoc Úřadu práce, která pokrývá výdaje na školní pomůcky, zájmové kroužky, obědy ve školní jídelně, ale třeba i výdaje na školní výlety nebo školy v přírodě,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.

Mohou z těchto peněz hradit i výdaje za učebnice či učební pomůcky, školní aktovku, výdaje na školu v přírodě nebo školní družinu, ale i mimoškolní aktivity jako zájmové kroužky.

To, že rodiče o této pomoci netuší, dokládá i nejnovější výzkum ombudsmama Stanislava Křečka.

Pouhých 1 000 žádostí o pomoc

„Z analýzy úřadů práce za období srpen až září vyplývá, že například v Jihomoravském kraji podali rodiče 1 111 žádostí, zatímco v Praze jen 128. Jihomoravským žadatelům úřady vyhověly v 97 procentech případů, v Praze pouze 46 procentům a v Karlovarském kraji 41 procentům,“ vyčíslila mluvčí kanceláře ombudsmana Iva Hrazdílková.

Neinformovanost chce ombudsman vyřešit důslednějším poučováním o možnosti dávky čerpat a dostupnosti formulářů žádostí na kontaktních pracovištích. Rozdíly ve schvalování žádostí sjednocením metodiky.

Výdaje na pořízení pomůcek pro nově vstupující děti do školy letos podle Kovandy v průměru přesáhnou 6 200 korun, záleží na kvalitě pořizovaných věcí.

Školní aktovka vyjde zhruba na dva tisíce. Školní penál stojí podle údajů Českého statistického úřadu aktuálně v průměru kolem 290 korun. Vybavení penálu vyjde na dvě stovky. Dále je třeba připočíst obaly na učebnice a sešity, za stovku. Přezůvky, boty do družiny a sportovní obuv do tělocvičny vyjde v souhrnu na 1 000 korun. Obědy stojí měsíčně zhruba 700 korun, družina 150 korun. Cena školního výletu (může na něj dojít hned v září) se pohybuje od pětistovky výše. Je třeba připočíst také výdaje na peněženku či krabici na svačinu nebo láhev na vodu, dohromady za tři sta korun. Celkem to představuje zhruba 6 240 korun (viz tabulka). To je pro řadu rodičů pořádný zásah do rodinného rozpočtu.

Peníze do 10 dnů

Pokud chce rodič o dávku mimořádné okamžité pomoci požádat, je třeba obrátit se na Úřad práce a podat si žádost o dávku hmotné nouze – mimořádnou okamžitou pomoc.

Do žádosti by měl rodič podle pokynů úředníků popsat sociální a majetkovou situaci rodiny, rozsah nezbytných požadovaných nákladů a jejich předpokládanou cenu. Dále doložit seznam pomůcek, které po žácích požaduje konkrétní škola. Úřad individuálně posoudí příjmy a celkové sociální a majetkové poměry rodiny. Současně bere zřetel i na problematiku začlenění dítěte do dětského kolektivu. Po celkovém posouzení, pokud úřad dávku přizná, stanoví s ohledem na příjmy žadatele a společně posuzovaných osob výši dávky.

Dávka je vyplácena bezodkladně a jednorázově. To znamená, že pokud žadatel doloží veškeré požadované podklady a správně vyplněnou žádost, trvá celý proces v průměru 8–⁠10 dní.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu zaútočil na hnutí STAN. Podle Kalouska poslední volební model ukazuje, že by Starostové a nezávislí vytvořili vládu s hnutím ANO. S tím ale nesouhlasí jejich šéf Vít Rakušan, který Kalouskův komentář označil za lež. Hnutí STAN přitom ještě v minulém volebním období působilo v Poslanecké sněmovně ve společném klubu s TOP 09.

Zahraničí

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Steve Gallant je odsouzený vrah, který se v listopadu 2019 zapsal do povědomí také jako hrdina. Při útoku na London Bridge se totiž s klem narvala jednorohého v ruce postavil do cesty teroristovi Usmanu Khanovi, který tehdy na mostě zavraždil dva lidi. Gallant tak pomohl zachránit další lidské životy. Nyní se může díky svému činu podívat o deset měsíců dřív na svobodu, píše server The Guardian.

reklama
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
Posilovna v Polsku se registrovala jako církev. Snaží se tak vyhnout uzavření
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama