Rozhovor s poslancem KSČM Jiřím Dolejšem (zdroj: CNN Prima NEWS)
KSČM pomohla premiérovi Andreji Babišovi, když během hlasování o nedůvěře komunističtí poslanci odešli ze sálu. Myslí si to jeden ze zákonodárců KSČM Jiří Dolejš. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS však prozradil, že část straníků viděla nedůvěru jinak. Hádky uvnitř strany však považoval za zbytečné a nechtěl se s kolegy hádat.
Když se minulý týden hlasovalo o nedůvěře vládě, Dolejš na Twitteru kritizoval rozhodnutí KSČM odejít ze sálu Sněmovny. „Ani s Babišem, ani proti? Trochu alibismus,“ napsal. „Nehlasovat pro nedůvěru de facto znamená pomoci Babišovi,“ uvedl také.
Dolejš: Vedení jsme měli vyměnit. Pokud budeme řešit minulost, KSČM tu dlouho nebude
Ke komunistům se přidal těsně před revolucí, v roce 1989. Co k tomu nynějšího poslance KSČM Jiřího Dolejše vedlo? A jak se mu funguje ve straně, ve které se pořád část lidí vrací k oslavování stalinismu? O tom všem mluví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Babišova vláda nakonec hlasování o nedůvěře ustála právě díky tomu, že komunisté vůbec nehlasovali. V sále chyběli. Na otázku CNN Prima NEWS, jestli Dolejš cítí, že jeho strana pomohla Andreji Babišovi, odpověděl: „V podstatě ano. Jaký by byl důsledek vyslovení nedůvěry? Andrej Babiš by vládl dál. Ale odcházel by se svými ministry večer ze sálu a měl by na mundúru napsáno ‚premiér v demisi‘.“
Podle Dolejše by se vyslovením nedůvěry zdůraznilo, že Babiš nedovládl úplně bez problémů. „Měl jsem názor, že jsme to udělat měli. Ale ve straně byli lidé, kteří to viděli obráceně. Měli hrůzu z toho, že by stáli v zákrytu lidí, jako je předseda ODS, lidovci, topka. Nakonec zvítězilo z mého pohledu šalamounské řešení. Řekli jsme, že Andrej Babiš blbě vládne, ale nechali jsme ho ty čtyři měsíce do voleb dovládnout,“ míní Dolejš.
Podle něj musel vzít v potaz, že větší část komunistů se ve stranické anketě vyjádřila pro odchod poslanců ze sálu. „Vláda i tak v podstatě končí. A hádat se kvůli tomu uvnitř strany bylo zbytečné,“ dodal Dolejš. Celý rozhovor, ve kterém Dolejš popisuje své motivy, proč je komunista, si můžete přehrát zde.
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura rozhodnutí KSČM už minulý týden komentoval se slovy, že jejich rozhodnutí odejít ze sálu je také vzkaz voličům. „Považujeme za důležité, aby se každý poslanec postavil a řekl, jestli má vláda jeho důvěru. Kdo uteče ze sálu, podpoří Andreje Babiše,“ prohlásil Stanjura.
Premiér Andrej Babiš mezi poslanci KSČM. Fotografie z června 2018 Zdroj: ČTK
Babišův kabinet minulý týden už potřetí ustál hlasování o nedůvěře. Pro vyslovení nedůvěry hlasovali poslanci z řad ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN a část nezařazených. Proti byli vládní zákonodárci z hnutí ANO a ČSSD. Patnáct komunistických poslanců se hlasování neúčastnilo. Jako argument uvedli, že nechtějí hlasovat spolu se stranami, jako je ODS či Piráti.
Z počtu 200 poslanců jich hlasovalo 171. 29 poslanců bylo nepřítomných. Pro vyslovení nedůvěry bylo celkem 89 poslanců, proti návrhu bylo 82 poslanců. Pro vyslovení nedůvěry by bylo potřeba minimálně 101 hlasů. Poslanců KSČM je 15.
Prezident Miloš Zeman už předem avizoval, že pokud by byla nedůvěra vyslovena, nechal by Babiše dovládnout v demisi do řádných voleb v říjnu.