Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) by měl mít větší pravomoci. Novelu zákona, která by to umožnila, prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO). Soud už mu přitom jednou podobnou věc hodil na hlavu. Proti novele bije na poplach i opozice, podle které jsou Babišovy plány nebezpečné.
„Předložíme novelu zákona o ochraně veřejného zdraví,“ prohlásil Babiš po úterní večerní schůzce s prezidentem v Lánech.
Toto zdánlivě běžné sdělení premiéra ale může mít velký význam a mohlo by znamenat přerozdělení moci, proti kterému už jednou zasáhl soud. Ten konstatoval, že omezovat práva má vláda, nikoliv ministerstvo.
Babiš chce přitom posílit kompetence ministra zdravotnictví, aby mohl vydávat restriktivní opatření i po skončení nouzového stavu. Ten potrvá do 17. května, ale vláda chce opatření ponechat minimálně do 25. května.
Podle premiéra má nový zákon ministerstvu dát možnost „zakázat nebo omezit činnost obchodních center, obchodních a výrobních provozoven, bazénů, wellness zařízení, veřejné dopravy, všech druhů zdravotnických zařízení, zařízení sociálních služeb a nařídit jim používání hygienických opatření. Dále by přinesl možnost nařídit povinnost používat osobní ochranné prostředky a dezinfekční prostředky, regulovat hromadné akce, omezit jejich rozsah.“
Plánovanou „kličku“ už zpochybnil i vicepremiér, ministr vnitra a nynější šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček ČSSD. „K standardnímu řešení nestandardních situací máme krizový zákon a nouzový stav. Tvrdím to dlouho, říká to i soud,“ napsal Hamáček na Twitter.
„Nápady obejít nouzový stav účelovými novelami některých zákonů znamenají nebezpečné právní i politické kutilství. Držme se platných zákonů. A k novelám se vraťme v klidu,“ dodal Hamáček.
Na poplach bije i opozice. I šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil posílení pravomocí ministra zdravotnictví za nebezpečné a nepřijatelné.
„Omezování svobody lidí je natolik závažná věc, že o něm vláda musí rozhodovat jen ve výjimečných případech, vždy jako celek a s posvěcením Parlamentu, v tomto záměru je ale zřetelná snaha Parlament obejít,“ podotkl Stanjura.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
Podle něj je špatně, aby měl jediný ministr v rukou červené tlačítko, pomocí kterého vypne fungování země. „Ministr Vojtěch v rámci koronavirové krize navíc opakovaně selhal a dokonce jednal protizákonně. Dávat ministrovi, který by měl být spíše vyměněn, více pravomocí je podobné, jako dávat pyromanovi do ruky sirky,“ uvedl v prohlášení Stanjura.
Také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila novelu zákona za účelovou. „Místo toho, aby vláda otevřeně, přehledně, pravdivě a úplně informovala Sněmovnu a hlavně veřejnost, tak přichází s rychlým ohýbáním zákona,“ konstatovala pro ČTK Pekarová Adamová.
„Představa, že by například následující dva roky nemohlo proběhnout žádné shromáždění proti vládní politice, a to na základě výnosu ministra zdravotnictví, je pro nás zcela nepřijatelná. Budeme návrh bedlivě hlídat,“ napsal na Twitter lídr Pirátů Ivan Bartoš.
Vláda by měla o novele jednat v pondělí, Sněmovna by ji mohla dostat na stůl v úterý.
Vláda porušila princip dělby moci, říká právník
Do podobné situace se vláda dostala v březnu, když rozhodla, že opatření omezující podnikatele a živnostníky nebudou vydávána v rámci krizového zákona, ale podle zákona o ochraně veřejného zdraví, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví.
Soud opatření ministerstva zdravotnictví zrušil s účinností od 27. dubna. Kabinet měl čas do pondělí, aby opatření přijal v zákonné formě, tedy v rámci krizového zákona, což také udělal.
Žalobu proti postupu vlády podal právník a expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál. „Soud rozhodl, že vláda porušila princip dělby moci. Veškeré zásahy do práv a svobod by byly čistě na ministrovi zdravotnictví na neomezenou dobu. Mohl by zakázat volný pohyb nebo maloobchod. Ale tyto závažné zásahy musí dělat vláda poté, co s usnesením o nouzovém stavu předstoupí před Sněmovnu,“ řekl dostál pro CNN Prima News.
Zdůraznil, že pokud by vláda opravdu posílila kompetence ministerstva zdravotnictví, nemuselo by to obstát u Ústavního soudu.