Senátoři o Zemanovi
Prezident Miloš Zeman je podle senátní komise pro Ústavu příčetný. Nelze jej tudíž odvolat na základě článku 66 Ústavy. Informoval o tom předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) společně se senátory Zdeňkem Hrabou a Michaelem Canovem (oba STAN). Nevyloučili ovšem, že do budoucna nedojde na změny v Ústavě, které by se právě tohoto článku týkaly. S návrhem přišel v červnu senátní bezpečnostní a zahraniční výbor.
„Ústavní komise Senátu nedoporučuje plénu jednat o možnosti prohlásit prezidenta republiky Miloše Zemana za neschopného výkonu mandátu podle článku 66 Ústavy ČR. Naše komise pro to v podkladech nenašla dostatečné důkazy,“ informoval po jednání komise senátor Zdeněk Hraba (STAN).
Vystrčil griluje Zemana: Nevoliče má za zbabělce, sám však k volbám nechodí
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) kritizuje prezidenta Miloše Zemana za některá jeho slova, která řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Vadí mu zejména Zemanův výrok, že lidi, kteří nechodí k volbám, jsou zbabělci. Vystrčil v pořadu Partie Terezie Tománkové připomněl, že právě Zeman v loňských senátních volbách na Praze 5 odmítl jít volit do druhého kola. Zeman tehdy říkal, že jeho kandidát skončil třetí, tudíž se do druhého kola nedostal, a ze zbývajících osobností si nevybral.
Komise míní, že v případě ústavní žaloby pro hrubé porušení ústavního pořádku, případně velezrady, by rovněž bylo nutné připravit podklady. „V tomto směru se komise i usnesla na tom, že by bylo vhodné pro určité mezery, které procesně ústava má v případě postupu proti jednání prezidenta republiky, by bylo vhodné zahájit pro futuro, tedy ne proti Miloši Zemanovi, ale pro futuro změny v ústavě tak, aby byla aplikovatelná v případě nějakých závažných důvodů,“ řekl Hraba.
Vystrčil: Stav je žalostný, prezident je „téměř neprůstřelný“
Předseda Senátu Vystrčil označil současný stav v tomto směru za žalostný. Podotkl však, že návrh změn ústavy pokládá za obecný záměr, který se netýká nynějšího volebního období. Prezident je podle něj nyní „téměř neprůstřelný“. „Ale na druhou stranu zase není možné výkon jeho úřadu destabilizovat kdykoli,“ poznamenal.
Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost vedený Pavlem Fischerem (nestr.) se začátkem června usnesl, že Zeman není schopen vykonávat úřad prezidenta podle článku 66 Ústavy ČR. Jeho případný verdikt o nezpůsobilosti Zemana zastávat prezidentský úřad by musela podle ústavy potvrdit Sněmovna. Předseda senátního ústavně právního výboru Tomáš Goláň (ODS) sdělil, že Zeman by ve funkci prezidenta zůstal, ale jeho pravomoci by přešly na předsedy Senátu, Sněmovny a vlády.
Zeman ukázal, že je dezorientován, popisoval Fischer
Zeman podle Fischera ve svých výrocích mimo jiné o kauze Vrbětice ukázal, že je dezorientován, špatně cituje ústavu a vykládá si realitu způsobem, který zaměňuje následek za příčinu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil červnové rozhodnutí senátního výboru za útok na ústavnost, svobodu a demokracii. Krok skupiny senátorů podle něj vyvolává vážné podezření z trestného činu rozvracení republiky.
Ústava uvádí, že „nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát“, pravomoci hlavy státu přecházejí na předsedu vlády, Sněmovnu a Senát.
Horní komora už předloni navrhla ústavní žalobu na Zemana. Vytýkala mu nečinnost v případě jmenování či odvolání členů vlády nebo vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu. Sněmovna, v níž mají většinu Zemanovi podporovatelé z řad ANO, ČSSD, KSČM či SPD, ale předložení žaloby neschválila.
Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie na CNN Prima NEWS Zdroj: CNN Prima NEWS