České vztahy s Ruskem jsou na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat komunikovat. Před začátkem čtvrtečního summitu Evropské unie to prohlásil český premiér Andrej Babiš, podle něhož tuzemsko zváží podporu návrhu na uspořádání vrcholného jednání unijních lídrů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na programu summitu bude také diskuse o podpoře práv komunity LGBT. Důvodem je široce kritizovaný maďarský zákon, který zakazuje na školách osvětu o sexuálních menšinách. K výzvě Maďarsku se český premiér nevyjádřil a prohlásil, že si chce nechat novou normu vysvětlit od maďarského předsedy vlády Viktora Orbána. Sám to prý nedokáže posoudit.
„Naše vztahy s Ruskem jsou na bodě mrazu. Logicky jsme reagovali tak, jak jsme reagovali, protože není možné, aby se stávalo to, co se stalo. Nicméně musíme komunikovat,“ řekl českým novinářům v Bruselu premiér před začátkem summitu v narážce na vrbětickou kauzu (exploze v muničním skladu Vrbětice v roce 2014, z níž Česko obviňuje ruskou vojenskou rozvědku) a následné vyhošťování ruských i českých diplomatů.
Česko-ruská roztržka se vynořila opět poté, co některé členské státy zvažují konání společného jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Podle Babiše bude záležet na tom, zda ve čtvrtek plán Berlína s Paříží podpoří všichni lídři. Jak se k otázce při večerní debatě postaví Česko, předseda vlády neřekl.
Návrh, který obě největší unijní země prezentovaly, vychází z analýzy a doporučení šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. Podle něj by EU měla systematičtěji a koordinovaněji čelit ruským hrozbám a nepřátelským akcím a připravit se na nové útoky, zároveň se však snažit o spolupráci.
Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek v německém parlamentu prohlásila, že EU potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, a zároveň musí najít přímý komunikační kontakt s Moskvou.
No jasně, V4 😎
Posted by Andrej Babiš on Thursday, June 24, 2021
Některé země východního křídla EU, které dlouhodobě prosazují ráznější přístup k Rusku, jsou podle diplomatů narychlo předloženým návrhem zaskočeny a jejich podpora pro uspořádání summitu EU–Rusko je nejistá. Dlouhodobě prosazují tvrdý přístup zejména státy Pobaltí.
Podpoří Česko LGBT komunitu?
Dalším tématem summitu pak bude nový maďarský zákon, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoli materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví. Více než polovina unijních zemí v úterý vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla. Šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová o den později označila normu za ostudnou a oznámila, že komise vůči ní podnikne konkrétní kroky a pokusí se přimět Maďarsko k jejímu zrušení.
Lídři Německa, Francie a dalších 15 zemí západní, jižní a severní Evropy a pobaltských států publikovali dopis reagující na hrozby proti základním právům a zvláště proti principu nediskriminace na základě sexuální orientace.
Podporu LGBT komunity dali v souvislosti s maďarskou novinkou najevo i němečtí fotbalisté na probíhajícím Euru. Brankář Manuel Neuer se vytasil s duhovou kapitánskou páskou, barvou duhy měla svítit i mnichovská fotbalová aréna při posledním zápase ve skupině mezi týmy Německa a Maďarska. UEFA to ale označila za politické gesto, a tak se místo Allianz Areny rozsvítily barevně fotbalové stadiony po celém Německu.
Výzvu na podporu LGBT komunity inicioval lucemburský premiér Xavier Bettel, který je jediným otevřeně homosexuálním lídrem unijní země. „Nenávist, netolerance a diskriminace nemá v naší unii místo,“ uvedl Bettel, podle něhož se k původním 16 signatářům dopisu už přidal rakouský kancléř Sebastian Kurz.
Podobně jako k předchozí výzvě se ani k tomuto dopisu nepřipojila s výjimkou tří pobaltských států žádná ze zemí východního křídla EU, tedy ani Česko. Premiér Babiš prohlásil, že chce otázku nejprve probrat s Orbánem v rámci předsummitové koordinace zemí visegrádské skupiny (V4 Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko).
Česko jako země podporující práva sexuálních menšin
„Je potřeba to dostatečně vysvětlit... Já to neumím posoudit, domluvili jsme se, že si to v rámci V4 necháme vysvětlit, abychom si byli jisti, že ty interpretace jsou správné,“ řekl ve čtvrtek českým novinářům v Bruselu Babiš. Dodal, že Česko je liberální země podporující práva sexuálních menšin a že sám s Bettelem o tématu mluvil, chce však věc konzultovat i s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem.
„Je to téma, které v minulých dnech vyvolalo mnoho emocí, proto považuje předseda Evropské rady za důležité, aby se o něm diskutovalo,“ řekl před summitem novinářům jeden z unijních činitelů. Na neformální diskusi podle něj dojde během dnešní pracovní večeře, při níž budou lídři probírat převážně zahraniční politiku.
Orbán i další maďarští vládní politici zákon kritizovaný i řadou europoslanců hájí. Norma je podle nich namířena proti sexuálnímu zneužívání dětí a s diskriminací nemá nic společného.