Komentátoři k summitu Bidena s Putinem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Svět hodnotí výsledek ženevského summitu mezi americkým a ruským prezidentem. Jedni považují jednání Joea Bidena a Vladimira Putina za úspěch, jiní si naopak všímají, kdo se stal jeho pomyslným vítězem. Analytici oslovení americkou CNN jsou přesvědčeni, že více z rokování vytěžil ruský lídr.
„Je to přesně to, co Kreml chce. Mluvit se Spojenými státy jako rovný s rovným, a aby druhá strana nevyžadovala změnu postoje jako podmínku dialogu,“ uvedl pro CNN Oleg Ignatov, ruský analytik nevládní organizace International Crisis Group.
Podle něho není pochyb, že Putin bude Bidena testovat i nadále. „Bude zkoušet, zda se dialog zablokuje, nebo bude vyvíjet směrem, který je pro Moskvu nevýhodný. To ještě není začátek normalizace vztahů. Je to jen přestávka v jejich dalším zhoršování,“ dodal.
Bravurní manévry
Americká CNN vypichuje několik klíčových bodů z jednání, v nichž Vladimir Putin nemusel ustoupit ani o píď a zároveň z nich vyšel jako vítěz. Hlavně před domácím publikem. Když se ho CNN zeptala na kybernetické útoky na americké instituce přicházející z ruské půdy, Putin věc prakticky otočil. „Pokud jde o kybernetickou bezpečnost, dohodli jsme se, že zahájíme konzultace v této otázce. Domnívám se, že je to mimořádně důležité. Je zřejmé, že obě strany musí převzít určité závazky,“ řekl.
Když Putinovi někdo připomněl, jak „zachází“ s opozicí, opakovaně kritizoval stabilitu a morální dimenzi Spojených států. Poukazoval například na útok na Kapitol ze 6. ledna nebo na okolnosti zabití George Floyda. Pro mnoho Afroameričanů prý platí, že „ani nestihnou otevřít ústa a jsou zastřeleni“.
Rovněž v otázkách na Alexeje Navalného, Krym nebo potenciální členství Ukrajiny v Seveoatlantické alianci Putin bravurně manévroval. „Ten muž věděl, že porušuje zákon. Byl dvakrát odsouzen. Chtěl vědomě zákon porušit a udělal přesně to, co chtěl, takže o čem chcete diskutovat?“ ptal se Putin. Ruský prezident zopakoval, že anexe Krymu proběhla v souladu s mezinárodním právem a že skutečným agresorem byli Američané. „Není o čem diskutovat,“ řekl Putin k možnému vstupu Ukrajiny do NATO.
Putinův diplomatický triumf
Podle americké CNN chování ruského prezidenta nemohlo překvapit ty, kdo jej sledují pravidelně. „Putin se doma ve své absolutní moci cítí tak bezpečně, že může přijít na schůzku s nejmocnějším člověkem planety a prakticky nemá co ztratit,“ píše CNN ve své analýze ženevského summitu. To, jak setkání vypadalo, prý přesně odpovídalo Putinovým domácím potřebám. Schůzku si přitom vyžádaly Spojené státy, čímž ale podle CNN prakticky daly Putinovi šanci ukázat, že je vůdcem srovnatelným s Bidenem.
Keir Giles, britský analytik think tanku Chatham House a bezpečnostní expert na Rusko, zdůraznil, že právě vymezení se vůči USA bylo vždy nedílnou součástí Putinova úspěchu na domácí politické scéně. „Jeho silné odpovědi jak na mírné otázky ruských médií, tak na ty nepříjemné ze strany zahraničních, mu před domácím publikem přinášejí body. A osloví hlavně ty Rusy, kteří sdílejí přesvědčení, že nebezpečným, nepředvídatelným a agresivním partnerem ve vztahu s Ruskem je Západ,“ uvedl pro CNN.
Vladimir Putin je podle některých zahraničních expertů jasným vítězem setkání s Joem Bidenem v Ženevě. Zdroj: Profimedia.cz
Ženevský summit prý dal Putinovi také příležitost zmírnit či pozastavit dopad zhoršujících se vztahů mezi Moskvou a Washingtonem, protože Spojené státy by se nyní mohly zdráhat uvalit na Rusko další ekonomické sankce, případně Putina „napomínat“ při zatýkání disidentů. Putin podle americké CNN dostal v Ženevě přesně to, co chtěl, a ze Švýcarska odjel s obrovským diplomatickým vítězstvím. Už jen tím, že na setkání se svým americkým protějškem vůbec dorazil.