Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek s expertním týmem epidemiologů a virologů navštíví Maďarsko. Jednat bude se svým protějškem Viktorem Orbánem i s ministrem zahraničí Péterem Szijjártóem. Předsedové vlád budou diskutovat zejména o maďarských zkušenostech s ruskou vakcínou Sputnik V a o možném využití protilátkového léku bamlanivimab proti onemocnění COVID-19.
Na pracovní cestu s Babišem vyrazí též například premiérův poradce, bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula nebo přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková.
Experti si vymění zkušenosti s procesem vakcinace proti covidu, informace o léčbě či registraci léčivých látek.
Do Maďarska v úterý dorazilo prvních 40 000 dávek ruské vakcíny Sputnik V. Podle smlouvy z ledna má Rusko Maďarsku dodat během tří měsíců dva miliony dávek, což bude stačit k naočkování milionu lidí. Maďarský úřad pro kontrolu léčiv vakcínu schválil, na úrovni Evropské unie se tak zatím nestalo. Podmínečnou registraci v Maďarsku získala také vakcína čínské firmy Sinopharm.
V Maďarsku, Německu, USA či Kanadě už nasadili lék bamlanivimab od společnosti Eli Lilly, který má omezit množství viru v těle a zamezit těžšímu průběhu nemoci COVID-19. Babiš v úterý řekl, že Česko vyjednalo první dodávku. Neupřesnil ale, kdy by měl lék do ČR dorazit ani v jakém množství. Lék funguje na bázi monoklonálních protilátek, které se vyrábějí v laboratoři a mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli. Česko také jedná o nákupu jiného přípravku od farmaceutické firmy Regeneron.