Hrad pro letošní předávání státních vyznamenání netradičně omezil počet pozvaných, kteří si s sebou do Vladislavského sálu mohou přivést doprovod. Změna se dotkne třeba řadových poslanců či hejtmanů. Bez manželky tak přijde například bývalý premiér a neúspěšný soupeř hlavy státu Petra Pavla z letošní prezidentské kampaně Andrej Babiš (ANO). Pro CNN Prima NEWS si postěžoval, že jeho choť Monika nebyla pozvána ani na březnovou inauguraci, kam si mohla svého životního partnera přivést třeba další neúspěšná kandidátka na prezidentský úřad Danuše Nerudová.
Do Vladislavského sálu mohou s doprovodem pouze vyznamenaní, vedení obou komor parlamentu, předsedové výborů a klubů, dále pak členi vlády či bývalí prezidenti. Řadoví poslanci či hejtmani si tak mohou svůj doprovod přivést pouze na recepci do Španělského sálu.
ČTĚTE TAKÉ: Zeman nedorazí na předávání státních vyznamenání, má jiné plány. Klaus na Hrad přijde
Bez manželky se tak musí obejít například Babiš. „Mám to stejně jako při inauguraci, takže moji paní nepozvali. I když při inauguraci tam byla i paní Nerudová se svým manželem,“ připomněl předseda hnutí ANO pro CNN Prima NEWS. Monika Babišová ale nevyužije ani možnost jít alespoň do Španělského sálu. „Ne, nepůjde, ani minule nebyla. Co by tam dělala?“ ptal se expremiér.
Řád bílého lva získal od Masaryka také Mussolini. Za socialismu zase Che Guevara či Kaddáfí
Prezident Miloš Zeman se chystá v pátek rozdat státní vyznamenání. Nejvyšší Řád bílého lva přitom v minulosti získala i řada diktátorů či dalších osob, které historie hodnotí velmi problematicky. Předávání cen komunistickým pohlavárům z celého světa nebylo v době socialismu takovým překvapením, ale zajímavé je, že ve 20. letech předal Tomáš Garrigue Masaryk nejvyšší státní vyznamenání například také Benitu Mussolinimu, který se již v té době hlásil k politickým vraždám a v Itálii tvrdě likvidoval jakoukoliv demokratickou opozici.
Podobně si médiím stěžoval také bývalý premiér Jiří Paroubek, který kvůli novému pravidlu nedorazí. „Na to předávání vyznamenání pozvali jen mě, nikoliv Gábinu, kterou pozvali jen na recepci. To mi přijde trapné. Když vidím ksichty, které tam zvou, které na rozdíl od bývalého premiéra nikdy nic pro stát neudělaly, tak to beru jako urážku. Abychom tam přijeli spolu s manželkou a ona tam někde buď ‚swingovala‘ hodinu před Španělským sálem, nebo mrzla v autě, to je trapné. Na tohle se jim můžu vykašlat, je to nedůstojné," řekl pro server Život v Česku.
Hrad argumentuje nedostatečnou kapacitou sálu. Zvolené řešení se však nelíbí bývalému šéfovi hradního protokolu Miroslavu Sklenáři. „Rozumím, že mají omezenou kapacitu, ale mohli to vyřešit také technicky. Řešení, které přijali, je krajně neobvyklé a v životě jsem se s něčím takovým nesetkal. Na společenskou akci se vždy zve +1, takže s doprovodem,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
„Vytváří se tím trochu kategorie druhých hostů, kdy ti významnější jsou s doprovodem a ti méně významní bez doprovodu, což není protokolárně ani hezké, ani v pořádku. Vytváří to také spoustu praktických problémů a není to ani příjemné pro pohodlí hostů,“ doplnil Sklenář.
Na Hrad se nechystá ani bývalá hlava státu Miloš Zeman. „Zúčastním se dvou jiných akcí, které jsou spojeny s 28. říjnem. Jednu dělá Český svaz bojovníků za svobodu v TOP hotelu a druhou v Obecním domě pořádá Česko-izraelská obchodní komora,“ vysvětlil Zeman svou neúčast na Hradě pro CNN Prima NEWS.