Piráti a hnutí STAN se připojí ke koalici Spolu, aby společně vyvolali hlasování o nedůvěře vládě premiéra Andreje Babiše
Piráti a hnutí STAN se nakonec připojí ke koalici Spolu, aby společně vyvolali hlasování o nedůvěře vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Proběhnout by mělo ale až v červnu. Pro Piráty se STAN je podmínkou, že z České republiky musejí nejdřív odejít vyhoštění ruští diplomaté kvůli kauze Vrbětice. Babiš nechápe, proč by se mělo o nedůvěře hlasovat jen pár měsíců před volbami.
„Mohu ohlásit dohodu demokratických opozičních stran na společném postupu. Považuji to za důležitý signál a mám z toho opravdu radost. Schůze bude svolána na základě společného postupu koalice Spolu a Pirátů a Starostů, kteří přidají podpisy k naší žádosti. Součástí dohody je to, že odevzdání podpisů a schůze proběhne na začátku června,“ řekl šéf ODS Petr Fiala.
Aby se schůze Sněmovny k nedůvěře konala, potřebovala opozice nejméně 50 podpisů. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL mají dohromady 40 zákonodárců, potřebovali tak dalších deset hlasů. Piráti a STAN se doposud odmítali podepsat.
Šéf Pirátů Ivan Bartoš a předseda Starostů Vít Rakušan nakonec stanovisko změnili a s koalicí Spolu našli kompromis. Dali si podmínku, aby nejdřív z Česka odešli všichni ruští diplomaté, které vláda vyhostila. Diplomaté mají lhůtu na opuštění ČR do konce května. Poté by se podle opozičních stran mohlo hlasování o nedůvěře konat. Došlo by na něj začátkem června.
Babiš pro ČTK řekl, že krok opozice nechápe. „O vyvolání hlasování o nedůvěře se mluví stále. Nechápu, proč by mělo být vyvoláno, když máme pět měsíců do voleb, vláda zvládá očkování a pandemii, postupně rozvolňujeme a vrací se to do normálu,“ uvedl Babiš.
Vláda tisíce a jedné lži
„Občané už jsou možná apatičtí vůči prohřeškům, které se dějí jak na běžícím páse. Vláda naši důvěru nikdy neměla,“ prohlásil šéf Pirátů Bartoš. Připomněl jeden z posledních průzkumů, podle kterého vládě věří pouze 19 procent lidí.
„V demokracii platí určitá pravidla a principy, na které bychom neměli zapomínat. Jedním z nich je, že vláda vládne. Úkolem opozice je vládu hlídat, jestli vládne ve prospěch občanů. A také platí, že vláda se musí opírat o většinu v Poslanecké sněmovně,“ řekl šéf ODS.
„Jsme přesvědčeni, že vláda Andreje Babiše dlouhodobě důvěru občanů a Poslanecké sněmovny nemá a nevládne ve prospěch voličů. Vláda Babiše naší zemi škodí. Pokud má někdo prospěch z jejího vládnutí, tak je to premiér s obrovským střetem zájmů, ale určitě ne lidé,“ zdůraznil Fiala.
Kabinet podle něj selhal během koronavirové krize, ale také v kauze Vrbětice. „Je to vláda tisíce a jedné lži,“ podotkl.
Zeman by nechal dovládnout Babiše
Vyslovit nedůvěru vládě chce také SPD. Předseda hnutí Tomio Okamura však trvá na tom, že s nápadem přišel jako první a poslanci koalice Spolu by tak měli podpisy připojit k jeho žádosti.
Pokud Sněmovna nedůvěru vládě vysloví, zřejmě se nic nestane. Prezident Miloš Zeman už řekl, že by nechal Andreje Babiše dovládnout i bez důvěry do řádných voleb v říjnu.
Koalice SPOLU a Piráti a STAN našli společnou řeč. O nedůvěře vládě se může hlasovat v červnu. Zdroj: ČTK
Koalice SPOLU a Piráti a STAN našli společnou řeč. O nedůvěře vládě se může hlasovat v červnu. Zdroj: ČTK
Variantou také je, že by si prezident Zeman mohl jmenovat svoji vládu. Právě toho se ještě před několika týdny báli Piráti se STAN. Varovali před tím, že v případě nedůvěry dostane moc do rukou právě hlava státu.
„Zatím deklaruje, že by po demisi pověřoval znovu Babišův kabinet, aby pokračoval. Můžeme se bavit o tom, jak důvěryhodná slova prezidenta jsou, už několikrát názory měnil. Zatím počítáme s tímto postupem,“ uvedl Bartoš.