Duel s Anglií na Euru je velkou událostí, jakkoliv už má česká reprezentace postup v kapse. Takovýto prestižní zápas na svatostánku Wembley si nemohli nechat ujít ti největší tuzemští fotbaloví funkcionáři. Do britské metropole se tak soukromým tryskáčem vydal nově zvolený předseda FAČR Petr Fousek a další „bafuňáři“.
Odlet mnoha známých funkcionářských tváří privátním letadlem do Londýna zaznamenal Blesk.cz. Na palubě tryskáče nemohl chybět Petr Fousek, který se na začátku června stal nejvyšším mužem českého fotbalu. Vzešel jako vítěz z volby, ve které měl jediného protikandidáta – Karla Poborského.
Schickův mentální kouč: Jsem na Patrika pyšný, překvapil mě. Jaký postup radí na Anglii?
Česká reprezentace dala na Euru zatím tři branky a pod všemi je podepsán jen jediný hráč. Patrik Schick ohromil proti Skotům gólem z půlky, s Chorvatskem vybojoval penaltu a zkrvavený po předchozím zákroku ji šel netradičně i sám kopnout. Úspěšně. Jsem na něj pyšný, říká o něm jeho mentální kouč Jan Mühlfeit, který 22 let působil v Microsoftu. Chválu ale podle něj zaslouží celý český tým. Na Anglii radí jít s respektem, ale beze strachu. Sebedůvěru přirovnal ke sněhové kouli.
Paradoxem je, že se na utkání vydal spolu s muži, kteří jsou spjatí se starými strukturami a hlavně osobou Romana Berbra, bývalého místopředsedy FAČR, jehož éra skončila po zatčení loni v říjnu. Fousek šel do voleb s tím, že chce změnit tuzemské prostředí, očistit ho od temných časů, odstřihnout fotbal od Berbrových „chapadel“, udělat z pražského Strahova – kde sídlí asociace – důvěryhodné místo.
Právě funkcionáři, kteří s 48letým Fouskem nasedli do letadla směr Londýn, jsou považováni za osoby, které si s Romanem Berbrem rozuměly. Mezi cestujícími byl například Adolf Šádek, boss fotbalové Plzně, Jan Richter, místopředseda FAČR za Čechy, i Martin Drobný, který je Berbrovou pravou rukou.
Podle Blesku se pak Fousek na letišti kamarádsky zdravil i s Janem Paulym, generálním sekretářem FAČR, jenž by měl brzy ve své funkci skončit i proto, že rovněž nepatřil do tábora odpůrců Berbra.
Zatímco na běžné fanoušky, kteří by se vydali na Britské ostrovy, by čekala karanténa, fotbalové VIP osobnosti se této součásti pandemických opatření vyhnou. Každá národní asociace má totiž vyhrazenou kvótu 10 lidí, pro které platí mírnější pravidla.
Výprava vyšla na 350 000 korun a řádně ji schválil výkonný výbor FAČR. „Bafuňáři“ odletěli do Londýna luxusním letadlem, které patří bývalému majiteli Slavie Praha Jiřímu Šimáněmu.