Přes tři čtvrtiny lidí v balkánských zemích do jisté míry věří ve spiklenecké teorie související s covidem. Údaje uvádí průzkum Floriana Biebera z univerzity v rakouském Štýrském Hradci. Podle něj se v ostatních částech s podobnými teoriemi ztotožňuje čtvrtina až třetina lidí.
Sociologové se v průzkumu vyptávali obyvatel Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kosova, Severní Makedonie a Srbska na to, zda věří konspiračním teoriím souvisejícím s koronavirem. Mezi ně patří například tvrzení, že virus unikl z laboratoře ve Wu-chanu, nebo že o pandemii usilovali Američané, aby mohli lidem při vakcinaci nainstalovat sledovací mikročip.
„77,1 procent respondentů více či méně věří v některou ze spikleneckých teorií. Jde o mnohem větší podíl, než který vidíme v jiných částech Evropy,“ citovala průzkum stanice Svobodná Evropa.
Důvěra Čechů ve vakcínu roste. Očkovat proti covidu by se nechalo 40 procent obyvatel
Podle průzkumu agentury STEM by se proti koronaviru nechalo očkovat 40 procent Čechů. Zhruba stejný počet by vakcínu odmítl a zbylých 20 procent stále není rozhodnuto. Studie, kterou si vyžádalo ministerstvo zdravotnictví, tak ukazuje, že důvěra veřejnosti ve vakcínu stoupá.
Na vysoká čísla nemá podle spoluautorky studie Teny Prelecové z Oxfordské univerzity vliv ani tak vzdělání, věk či pohlaví, ale spíše geopolitická situace. Lidé na Balkáně věří takovým teoriím, které odpovídají jejich představám o světě.
Respondenti v Srbsku, které za prezidentství Aleksandara Vučiče výrazněji pěstuje přátelské vztahy s Pekingem, vyjadřují nejmenší podporu teoriím, podle nich nechala koronavirus vyrobit Čína.
Zcela jiná situace je v proamericky orientované Albánii, kde zmíněnému tvrzení důvěřuje 65 procent dotázaných. Podobně podezřívavě se na roli Číny při šíření koronaviru dívají i Chorvaté v Bosně a Hercegovině, kteří mají stejně jako Albánci větší sklon věřit USA. Víra ve spiklenecké teorie má mimo jiné i ryze praktické dopady.
„Obzvláště znepokojující je v porovnání se zbytkem Evropy nižší ochota lidí podstoupit očkování,“ varuje Bieber. Více než polovina dotazovaných v pěti ze šesti sledovaných zemí by vakcínu odmítla. To vše v situaci, kdy se celý Balkán potýká s mohutnou vlnou pandemie a kdy počty zemřelých v poměru k populaci patří k nejvyšším na světě.