Přes tři čtvrtiny lidí v balkánských zemích do jisté míry věří ve spiklenecké teorie související s covidem. Údaje uvádí průzkum Floriana Biebera z univerzity v rakouském Štýrském Hradci. Podle něj se v ostatních částech s podobnými teoriemi ztotožňuje čtvrtina až třetina lidí.
Sociologové se v průzkumu vyptávali obyvatel Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kosova, Severní Makedonie a Srbska na to, zda věří konspiračním teoriím souvisejícím s koronavirem. Mezi ně patří například tvrzení, že virus unikl z laboratoře ve Wu-chanu, nebo že o pandemii usilovali Američané, aby mohli lidem při vakcinaci nainstalovat sledovací mikročip.
„77,1 procent respondentů více či méně věří v některou ze spikleneckých teorií. Jde o mnohem větší podíl, než který vidíme v jiných částech Evropy,“ citovala průzkum stanice Svobodná Evropa.
Na vysoká čísla nemá podle spoluautorky studie Teny Prelecové z Oxfordské univerzity vliv ani tak vzdělání, věk či pohlaví, ale spíše geopolitická situace. Lidé na Balkáně věří takovým teoriím, které odpovídají jejich představám o světě.
Respondenti v Srbsku, které za prezidentství Aleksandara Vučiče výrazněji pěstuje přátelské vztahy s Pekingem, vyjadřují nejmenší podporu teoriím, podle nich nechala koronavirus vyrobit Čína.
Zcela jiná situace je v proamericky orientované Albánii, kde zmíněnému tvrzení důvěřuje 65 procent dotázaných. Podobně podezřívavě se na roli Číny při šíření koronaviru dívají i Chorvaté v Bosně a Hercegovině, kteří mají stejně jako Albánci větší sklon věřit USA. Víra ve spiklenecké teorie má mimo jiné i ryze praktické dopady.
„Obzvláště znepokojující je v porovnání se zbytkem Evropy nižší ochota lidí podstoupit očkování,“ varuje Bieber. Více než polovina dotazovaných v pěti ze šesti sledovaných zemí by vakcínu odmítla. To vše v situaci, kdy se celý Balkán potýká s mohutnou vlnou pandemie a kdy počty zemřelých v poměru k populaci patří k nejvyšším na světě.