Pokud se podíváte na tabulku španělské La Ligy a v její první polovině budete marně hledat slavnou Barcelonu, žádný strach – zrak máte v pořádku. Fotbalistům z Katalánska vstup do domácí soutěže hrubě nevychází a patří jim až 12. příčka. „Blaugranas“ zatím zažívají nejhorší sezonu od ročníku 2002–2003.
Tehdy Barcelonu trénoval nizozemský kouč Louis van Gaal. Špatné výsledky vyústily v jeho konec krátce po začátku roku 2003. V tu chvíli Katalánci byli na 12. místě pouhé tři body od sestupového pásma a na vedoucí Real Sociedad ztráceli 20 bodů.
Starší fanoušci Barcelony v rámci nynější situace zažívají trochu déjà vu. „U kormidla“ je Nizozemec, a to Ronald Koeman. V čele La Ligy je – byť v neúplné tabulce – Real Sociedad a fotbalový gigant má jen tříbodovou rezervu na 18. příčku, která znamená sestup. Jen je momentálně daleko více času s mizérií něco udělat. Každopádně je třeba konat rychle.
V posledních měsících se Barcelona trápí, a to jak výsledkově, tak finančně. Proto v úterý rezignoval na post prezidenta klubu Josep Bartomeu, který byl na své pozici od roku 2014. Následovali ho i ostatní členové vedení. Ovšem s čelními představiteli symbolicky neodešly ligové nezdary. Na půdě Ligy mistrů to v novém ročníku zatím šlape a Barcelona si po maďarském Ferencvárosi poradila i s Juventusem Turín. Ovšem hned o víkendu zase klopýtla ve španělské soutěži.
Proti Deportivu Alavés si nejprve vstřelila de facto vlastní gól, když hrubě chyboval stoper Gerard Piqué za kooperace s gólmanem Netem a Luis Rioja mohl rázem zakončit do prázdné brány. Od 60. minuty hráli domácí v oslabení, ovšem Barcelona zvládla prostřednictvím Antoina Griezmanna vstřelit jen jeden gól a zápas skončil 1:1. V šesti utkáních v La Lize vyhrála jen dvakrát.
„Nevedeme si dobře,“ musel po ztrátě přiznat Griezmann. Byť dal jediný gól „Blaugranas“, spokojený se svojí produktivitou nebyl. „Některé šance jsem neproměnil. Tým potřebuje mé góly a já se na tom snažím pracovat. Cítím se dobře a čas na trávníku si užívám, ale čeká nás dlouhá cesta. Musíme být v klidu, protože sezona je ještě dlouhá,“ podotkl francouzský útočník a snažil se myslet pozitivně.
Messiho nejde změnit
Výsledky Barcelony se tradičně odvíjejí od toho, jak si vede její největší hvězda – Lionel Messi. A Argentinci se momentálně nedaří zrovna nejlépe. Už celkově 877 minut nevstřelil gól ze hry. Od srpnového duelu v Lize mistrů s Neapolí se trefil pouze z penalty nebo přímého kopu – celkově třikrát. Pokud se mají Katalánci zvednout, potřebují od svého kapitána výraznější příspěvek. Možná ho stále hryže to, že nemohl po minulé sezoně Camp Nou opustit, jak si přál. Aspoň se mu v týdnu splnilo jiné přání, a to že se Bartomeu vzdal prezidentské funkce.
Jenže jako harmonický pravděpodobně nelze nazvat ani vztah Messiho s trenérem Koemanem, který do klubu přišel před novým ročníkem. Nizozemský kouč krátce po své „inauguraci“ Messimu jasně sdělil, že musí smýšlet více týmově: „Tvá privilegia jsou přes čáru, musíš dělat vše pro tým.“ A to může být trochu problém, protože vítěz šesti Zlatých míčů je zvyklý fungovat jako jakási samostatná jednotka.
Výsostnou pozici Messiho přiblížil Koemanův předchůdce Quique Setién, který vedl Barcelonu pouhých šest měsíců, v rozhovoru pro španělský deník El País. „Lea je těžké vést. Kdo jsem, abych ho změnil? Akceptovali ho takového, jaký je, dlouhá léta a žádná změna,“ a k tomu Setién dodává: „Je velmi rezervovaný, ale nutí vás vidět věci tak, jak chce on. Moc nemluví.“
Problémy s produktivitou
V posledním zmiňovaném zápase proti Alavés za Messiho promluvila frustrace, která se v něm za poslední týdny a měsíce kumuluje. Po pár rozhodnutích v neprospěch Barcelony ve zlosti nakopl během přerušení míč. Ten jen těsně minul hlavního rozhodčího Alejandra Hernándeze.
Podle bývalého sudího La Ligy Juana Andujara Olivera měl být 33letý Argentinec vyloučen navzdory tomu, že „nezasáhl cíl“. Messi i přes svůj výbuch zůstal na hřišti, ale k obratu nijak nepřispěl.
Nebylo to ale jen o muži s desítkou na zádech. Těžší časy momentálně zažívá celá ofenziva, což moc dobře ví kouč Koeman. „Pokud si vytvoříme tolik šancí, nemůžeme je neproměnit. Když dáte při takovém množství příležitostí jediný gól, je to špatně,“ řekl po remíze trenér, který za Barcelonu hrával mezi lety 1989 až 1995. Na druhou stranu ho těší, že se jeho svěřenci dokážou do velkých šancí dostávat. „Pokud by se tak nedělo, měl bych větší obavy,“ uvedl. Se samotnou produktivitou ale spokojený není. „Musíme si před bránou počínat lépe. To se týká finálních přihrávek a střel,“ doplnil.
Koeman musí doufat, že jeho celek začne „trefovat zařízení“ častěji. Jinak bude hrozit, že podobně jako před necelými 18 lety Van Gaal dá Barceloně sbohem dříve, než by chtěl.