Pikora: S důchody to bude pro spoustu Čechů zlé. Platíme daň za to, že nic neděláme

Ekonomové Vladimír Pikora a Petr Bartoň

Co na to vaše peněženka - 10.5. v 14:40

Vládou schválená penzijní reforma je jen odložení problému, který se za pár let bude zase řešit. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl datový analytik společnosti Dataron Petr Bartoň. S tím souhlasil i hlavní ekonom společnosti CFG a kandidát do europarlamentu za Přísahu a Motoristy sobě Vladimír Pikora. Podle něho současná vláda selhala v komunikaci a hrozí, že ta budoucí reformu zruší.

„Vůbec nechápu, že se politici nepoučili z minulosti. Vláda selhala a nedokázala sehnat podporu napříč politickým spektrem. Pokud se s opozicí nedohodne, jakákoli důchodová reforma nemá smysl, protože ji nová vláda zruší,“ řekl Pikora.

ČTĚTE TAKÉ: Nejlepší je neplatit DPH v Česku, říká nakupující za hranicemi. Co se v Polsku vyplatí nejvíc?

Bartoň pak zkritizoval předvolební rétoriku hnutí ANO, které s reformou nesouhlasí a chce na důchody získat peníze důslednějším výběrem daní. Penzijní problém je podle něj natolik veliký, že bez změny systému bude nemožné důchody vyřešit. „Předvolební rétorika, že stačí důsledněji vybírat daně, je naprostá chiméra. Každý stát, ať se snaží sebelépe, nikdy nevybere všechny daně. Žádný jiný strom rodící peníze tu není a drobnými úpravami se nic nevyřeší,“ pronesl Bartoň.

Čas na řádné vyřešení penzí se přitom krátí. „Dnes se bavíme o tom, že některé profese mají odcházet do důchodu dříve. Já se bojím, že na to nebudou peníze. Nakonec se ukáže, že všichni budou odcházet ve stejném věku a budou mít shodný důchod,“ dodal Pikora. Pak bude podle něj záležet už jen na tom, kdo si dokázal kolik naspořit. „Bude to tvrdé, nepříjemné a pro spoustu lidí zlé, ale je to daň za to, že nic neděláme,“ dodal Pikora.

Podobně to vidí i Bartoň, který se domnívá, že až v roce 2040 začne do důchodu odcházet generace Husákových dětí, dojde k dramatické změně parametrů. „Žádná vláda si samozřejmě nedovolí nechat důchodce umírat hladem, ale důchody budou nízké a bude se muset srovnávat,“ sdělil Bartoň. Překážku srovnávání důchodů však představuje Ústavní soud, který je podle Bartoně hlavním zastáncem zásluhovosti.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Skandální, tepe Kalousek vládu kvůli rozpočtu. Za reformu důchodů je naopak rád

Tagy: