Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš se ve středu sešel s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS), kterého Piráti kritizují. Bartoš mu předal pět podmínek, které po něm a případně po premiérovi Petru Fialovi (ODS) bude chtít splnit, píše web Deník N. Blažek prý s pěticí kroků souhlasil, uvádí web.
Piráti se minulý týden v on-line hlasování usnesli, že Blažek jako ministr spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění cílů programového prohlášení vlády. Pirátské usnesení reagovalo na možný Blažkův střet zájmů ve vztahu k prošetřování bytové kauzy v Brně a některé jeho kontroverzní kroky, o nichž v posledních měsících informovaly protikorupční organizace.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stanjura šel místo vysvětlování balíčku na slavnosti. Trapas, člověk prostě tápe, schytal kritiku
Předseda nejmenší vládní strany Bartoš před několika dny o věci hovořil s předsedou vlády a tuto středu se setkal i s Blažkem. Na schůzce mu předal pět podmínek, které po něm a případně i po premiérovi bude chtít splnit, píše Deník N s odvoláním na neveřejnou část internetového fóra Pirátů. Pětici kroků, se kterými Blažek prý souhlasil, hodlá Bartoš ještě konzultovat na druhé schůzce s premiérem. Ta by měla být v následujících dnech.
Na prvním místě Bartoš po ministrovi požadoval, aby odpověděl na výhrady protikorupčních organizací a svou reakci zveřejnil, uvádí web. Dále podle něj Bartoš na fóru uvedl, že mu Blažek slíbil, že zajistí hladký průběh novelizace zákona o státním zastupitelství i se změnami, které prosazují právě Bartoš a jeho kolegové. To potvrdil i Blažek, který prohlásil, že v tom nespatřuje problém.
Pláč Pekarové kvůli manželství pro všechny? Promyšlený tah i úpadek mravů, míní komentátoři
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) svým emotivním vystoupením řadu kritiků opět pobouřila. V Senátu se totiž rozplakala kvůli manželství pro všechny. Podle politologa Jana Kubáčka šlo o promyšlený tah, lídryně strany se podle jeho slov snaží odlišit oproti koaličním partnerům a zaujmout. V horní komoře si však získala potlesk.
Podle třetí podmínky by měl být ministr opatrný při komunikaci ohledně brněnské bytové kauzy. I další dva body se podle Deníku N částečně týkají toho, co Piráti požadovali už na počátku týdne. „Jako důležité vnímám i doložení tvrzení paní poslankyně za ODS Evy Decroix, která veřejně v České televizi uvedla, že nejvyšší státní zástupce Igor Stříž jednoznačně vyvrátil, že by byl Pavel Blažek v brněnské kauze prověřován,“ uvedl Bartoš s tím, že s premiérem hovořil i o situaci okolo rezignace vrchního státního zástupce v Olomouci Radima Daňhela.
Mohlo by vás zajímat: Blažek podle usnesení Pirátů ohrožuje důvěru ve spravedlnost
Hlasování všech členů Pirátů iniciovala na stranickém fóru europoslankyně Markéta Gregorová, podle ministra spravedlnosti ji k tomu vedla snaha o zviditelnění se. Gregorová Blažkovi vyčítá některé medializované případy, proti kterým by se podle ní měli Piráti jako protikorupční strana vymezit. V důvodové zprávě ke svému původnímu podnětu zmínila například opakované Blažkovy dotazy na informace z tzv. živých kauz, což podle ní způsobuje, že se dostává do střetu zájmů.
Kvůli kritice Blažka se premiér Fiala s Bartošem sešel minulý týden. Podle předsedy vlády si celou záležitost vysvětlili. Blažka se navíc tento týden zastalo širší vedení ODS. „Jeho kroky v roli ministra spravedlnosti míří k naplnění programového prohlášení vlády a posilují respekt k celému resortu spravedlnosti a k větší vymahatelnosti práva v České republice,“ stojí v usnesení výkonné rady.