Zpřísnění nařízení o ochraně úst a nosu je na místě, pokud vláda dokáže ochranné prostředky distribuovat potřebným. Uvedl to předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Pokud zde máme agresivnější virus, tak je opatření zcela zásadní. Nošení respirátorů může být náročné v nějakém povolání, ale určitě se to dá vyřešit. Respirátory v obchodech, MHD či úřadech představují ohleduplnost vůči našim spoluobčanům. Hovořit o tom jako o hadru přes hubu je mimo,“ prohlásil.
Piráti a Starostové apelovali při úterním jednání na vládu, aby se snažila omezit nákazy na pracovištích. Vláda by podle nich měla firmám poskytnout testy a umožnit i samotestování. „Vláda přišla s návrhem spoluúčasti tam, kde se bude testovat. My však chceme, aby samostestování bylo propláceno z větší části státem,“ informoval Bartoš na tiskové konferenci po jednání s ministry.
Hamáček: Vláda zakázku na testy pro školáky nezrušila. Chironax připravuje žalobu
Vláda nezrušila zakázku na dodavatele testů pro školáky, řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet podle něj ani nezměnil usnesení, kterým vnitru nákup uložil. Zrušení zakázky požadoval o víkendu premiér Andrej Babiš (ANO). Soutěž podle něj doprovázely nejasnosti. Testy mají pomoci vrátit děti do škol.
Podle dvojice opozičních stran, které se dohodly na volební koalici, je třeba také připravit masivní očkování lidí proti covidu a řešit také to, aby lidé dodržovali karanténu či izolaci. „Až třetina osob, která měla v lednu dodržovat karanténu, se na to vykašlala. Vláda se tomuto problému musí věnovat a umožnit přísnější kontroly,“ upozornil Bartoš.
Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) by se podle Pirátů a Starostů měl zabývat také standardizací antigenních testů a rozšíření testovacích míst. „Dostupnost antigenních testů rozhodně není na všech místech stejná jako v Praze. Vláda přislíbila, že se tím bude zabývat,“ řekl předseda Pirátů. Šéf STAN Vít Rakušan pak doplnil, že antigenní testy nejsou průkazné a mohou vyvolávat falešný pocit bezpečí. „I na tento psychologický efekt je třeba občany upozornit,“ konstatoval.
Vláda má dostatek nástrojů ke zvládání krize
Na jednání se politici dotkli také tématu pandemického zákona. Podle Bartoše má vláda dostatek nástrojů ke zvládání covidové krize, pokud by se schvalování návrhu zdrželo. Podle místopředsedy Starostů Jana Farského Senát musí předlohu opravit tak, aby byly protikoronavirové restrikce svázány s vyhlašovanou pandemickou pohotovostí. Jde podle Pirátů a Starostů o technickou chybu.
Senát projedná návrh zákona ve středu. Pokud jej vrátí Sněmovně, poslanci by mohli předlohu znovu posoudit v pátek, uvedli zástupci Pirátů a Starostů po úterním jednání s vládními představiteli. Navzdory tomu hrozí, že zákon nebude účinný před sobotním ukončením nouzového stavu, na který jsou navázány nynější protikoronavirové restrikce.
Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek tvrdí, že dohoda mezi vládou a většinou opozice na pandemickém zákoně byla taková, že opatření budou možná jen za pohotovosti. „To je dohoda, kterou ctíme, kterou respektujeme,“ řekl. Sněmovní znění předlohy ale provázání restrikcí s pohotovostí neobsahuje, omezení by tak byla možná i mimo ni.
Důležitější než zákonný rámec je podle předsedy Starostů Víta Rakušana to, zda vláda má plán ke zvládnutí čtvrté vlny epidemie. Nynější situaci označil Rakušan za „nesmírně vážnou“.