Valorizace rodičovské, změna daní nebo komplexní důchodová reforma. To jsou jen některá témata, která by měla v nejbližších měsících řešit vládní pětikoalice. Jaký je postoj Pirátů a proč je o nich slyšet méně, než když byli v opozici? Na otázky odpovídal v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
V opozici o vás bylo slyšet mnohem víc, než když jste ve vládě. Čím to je?
To je spíš jen nějaký pocit. Když se dívám na obraz politiky Pirátů, tak naši ministři, ale i krajští náměstci, Olga Richterová nebo Zdeněk Hřib jsou vidět dost. Předchozí vláda předváděla občas dost šílené věci například během covidové krize, takže naše reakce v opozici byly výrazně silnější. I v konstruktivní opozici zkrátka používáte ostřejší rétoriku. Ve vládě jde o jiný způsob politiky, v pětikoalici se snažíme hledat konsenzus, což není tak křiklavé. Snažíme se věci spíš vysvětlovat.
Řítíme se do zdi a musíme něco udělat. Odchod do důchodu bych odstupňoval, říká Fiala
Důchodová reforma se musí provést a je ostudou, že se k tomu žádná vláda neodhodlala. Řítíme se do zdi a musíme s tím něco udělat. Tak komentoval možné budoucí penzijní změny předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS. Současná vláda totiž o změně důchodového systému začíná jednat a jednou z variant je i posunutí hranice odchodu do důchodu z 65 na 68 let.
Jak se vám v pětikoalici, která je dost rozkročená, hledá konsenzus?
Body, které přicházejí na vládu, už jsou předjednané v rámci resortních týmů, ve kterých má zastoupení každá strana koalice. Takže na vládu přicházejí návrhy důkladně předjednané a maximálně tam prodiskutujeme a rozhodneme jen sporné věci. Jako Piráti samozřejmě řešíme, co by mělo dostat přednost a co je pro občany v tuhle chvíli důležité. Například když se bavíme o finanční reformě, která přijít musí, tak je zároveň potřeba, aby zranitelné skupiny a rodiny měly peníze. Proto bych chtěl, aby se neodkládala debata o valorizaci rodičovské, která se dlouho nehnula, a financování předškolní péče.
Místo valorizace rodičovské ale spíš vláda řeší, že zvýší DPH a posune věk odchodu do důchodu...
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) někdy vystupuje do médií, jako kdyby bylo vše dojednáno, ale není. Teď teprve bude finální zasedání stranických ekonomických skupin a pak zahájíme politickou debatu. Penzijní reforma i reforma daňového balíčku musejí v následujících letech nastat, ale musíme nastavit celý mix tak, aby byla ve finále ta změna pozitivní pro rozpočet i pro lidi a jejich budoucnost. Nesmí to být jen o škrtech. Je potřeba dále usnadňovat lidem kloubit práci a péči o rodinu. To má potenciál pěti až patnácti miliard do státní kasy. Nebo téma exekucí, kde by mimochodem ministerstvo spravedlnosti mohlo přidat. Když lidé nebudou v bezvýchodných situacích a nastoupí do práce, je to přínos na daních deseti až dvaceti miliard. Tady máme hledat peníze.
Současná situace není pro rodiče moc fér. Věřím, že se na rodičovské domluvíme.
Souhlasíte s tím, že by se mělo do důchodu odcházet v 68 letech?
Zatím to nemáme ve vládě vydiskutované. Jsem přesvědčený, že máme jít spíš motivačním způsobem než dělat tvrdý posun. Spousta lidí chce i po dosažení důchodového věku ještě pracovat. Dokážu si představit, že budou existovat nějaké stupně. Měli bychom bonifikovat lidi, kteří by pracovali i po dosažení důchodového věku 65 let. Zjednodušeně – čím déle by pracovali, tím vyšší by pak měli důchod. Pokud bychom hýbali s důchodovým věkem, musí to fungovat podobně. Teď jsme se ale dostali do opačného extrému. V minulém roce bylo pro lidi výhodnější jít do předčasného důchodu, protože s valorizačním schématem kvůli inflaci jim vychází důchod lépe, než když dosáhnou důchodového věku.
Valorizaci rodičovské máte od ministra financí přislíbenou?
Je to v programovém prohlášení. Věřím, že se na tom domluvíme. Současná situace není pro rodiče moc fér.
A co zvýšení sazby DPH z 10 na 13 procent? Nevadilo by vám, že by zdražily léky nebo knihy?
Vadilo, i protože jsem vystudovaný knihovník. Knihy pro mě reprezentují vzdělání a chci, aby k němu lidé měli co největší přístup. Stejně tak jsou důležité dostupné léky. Nyní ale u některých věcí nedávají daňové sazby smysl kvůli lobbingu u minulé vlády. Například nižší DPH na řezané květiny. Systém by se měl zjednodušit. V návrhu, který je nyní na stole, jsou dvě daňové sazby, ale strašně záleží na tom, které věci skončí v jaké kategorii. Spousta věcí, která je teď v 15procentní sazbě, by mohla spadnout do té 13procentní. Takže v mixu, který jako občan nakupuji, bych v celkové spotřebě vyšel takzvaně šul nul a třeba i lépe.
Daňový mix se ale musí udělat celkově, měli bychom zvýšit daňovou slevu na poplatníka. Čím menší zdanění práce, tím líp. Ale je potřeba se dívat i jinam, kde státu utíkají peníze. Například vyšší zdanění těžby nerostných surovin, kde je možné získat až 10 miliard. Nikdo si stále neposvítil pořádně na transfer pricing (obchodování mezi dvěma navzájem propojenými subjekty, pozn. red.), na optimalizace na hraně zákona. Spousta lidí, zejména v podnikatelské části, si na firmu zvyšuje životní standard. Hodně luxusních aut je koupených na firmu, a není to o závisti. Drahé večeře, reprezentace. Tahle část by neměla být daňově uznatelná.
Takže byste chtěl podnikatelům diktovat, jak drahé auto si můžou koupit nebo na jak drahou večeři mohou jít?
Myslím si, že Ferrari u OSVČ v nákladech není služební vůz, který potřebuje k výkonu práce. Stát zcela jasně může říci, co si do nákladů dát můžete a nemůžete, podnikání má pravidla.
Není čas se babrat, co bylo
Už jste se vnitřně vyrovnal s tím, jak pro vás dopadly sněmovní volby?
Vždyť je to více než rok. Už proběhly komunální volby, máme za sebou úspěšný rok ve vládě. Čelili jsme a čelíme velkým výzvám, dozvuku omikronu, předsednictví, válce. To vše vytvoří obrovskou agendu, že ani není čas babrat se v tom, co se stalo. Řešil jsem sněmovní volby tak měsíc a půl po nich. Zklamání na mně bylo asi vidět, následující měsíc jsem nebyl nejvíc juchající. Pak jsme se opřeli do práce. Někdy jste dole, někdy nahoře.
Již brzy k přepisu auta nebudete muset řešit všechny ty plné moci. Už teď je na portálu občana spousta věcí a snažíme se je propagovat, protože lidé o nich často neví.
V koalici byste znovu ale asi kandidovat nechtěl.
Nejen v pražských volbách se ukázalo, že samostatná značka Pirátů svůj potenciál rozhodně nevyčerpala a jdeme nyní nahoru. Do velkých voleb není koalice preferovaná varianta.
S šéfem STAN Vítem Rakušanem jste dřív chodili na pivo. Šel byste s ním nyní?
Nemám na to spíš čas, kromě toho, že alkohol nepiji. A když sleduji Facebook Vítka a jeho ženy, tak to mají dost podobně. Nedávno se radovali, že si po třičtvrtě roce udělali volný víkend a byli někde spolu. S Vítkem Rakušanem se setkáváme, řešíme konkrétní věci týkající se digitalizace, sedíme vedle sebe ve Sněmovně. Na mimopracovní věci nebyl za ten rok moc čas.
Spekulovalo se, že by Andrej Babiš mohl odejít ze Sněmovny. Nebyl by to paradoxně problém i pro vás, že byste se v kampaních neměli proti komu vymezovat? Babiše jste měli například před volbami v roce 2017 na vězeňském autobuse.
Při posledních volbách jsme ale my Babiše na billboardech s Putinem neměli. (Babiše s Putinem měla na billboardech koalice Spolu, pozn. red.) Média nebo Transparency International hodnotily, že máme vždy pozitivní kampaň. To, že máte nějaký artefakt, který prudí, patří k politice, ale Piráti nikdy nešli v komunikaci za hranu vkusu, slušnosti, nebo že bychom strašili lidi. Ale my jsme tady byli před ANO, pak přišel Babiš a na osm let opanoval scénu. V jeho politických počátcích jsem komentoval, že když bude dělat, co říká, tak by to mohla být fajn změna. Velmi brzy se ukázalo, že to tak není.
Před volbami jste měli v programovém prohlášení napsané, že fronty na úřadech nemůžete vystát. Fronty na úřadech jsou ale pořád i po roce vaší vlády. Kdy splníte svůj slib?
Fronty jsou především na úřadech se sociálními agendami a to je především věc ministerstva práce a sociálních věcí. Kvůli válce na Ukrajině nabyla obrovská agenda a část z ní frčí digitálně. Digitalizují se žádosti o různou pomoc. Marian Jurečka spustil řadu formulářů. Chystáme digitalizaci dalších služeb, dodání elektronické peněženky, elektronické ID. To máme naplánované na přelom roku. Již brzy k přepisu auta nebudete muset řešit všechny ty plné moci. Už teď na portálu občana je spousta věcí a snažíme se je propagovat, protože lidé o nich často neví. Bankovní identita, kontrola bodů, žádost o řidičák, výměna dokladů. Nyní je tam asi 80 služeb.